Hokej: Sylwetki rywali Legii

  Anna Grzelińska

  Źródło: Legia.Net

  10-10-2012 / 17:10

  (akt. 10-12-2018 / 16:34)

  Sezon hokejowy rozkręca się na dobre. Legioniści w najbliższy weekend podejmą Naprzód Janów. Warto przedstawić wszystkich rywali, z którymi będziemy w tym sezonie walczyli o ligowe punkty. Oprócz ekipy z dzielnicy Katowic, przeciwnikami Wojskowych będą również Podhale Nowy Targ, Polonia Bytom, Orlik Opole, KH Gdańsk oraz SMS Sosnowiec. Poniżej więcej informacji o tych drużynach.

  Klub Podhale Nowy Targ został założony w 1932 roku, jednak obecnie kontynuatorem tradycji tego klubu jest założony w sierpniu 2000 roku MMKS Podhale Nowy Targ. Podhale to najbardziej utytułowany polski klub hokejowy – 19 razy wywalczył tytuł Mistrza Polski, 11 razy zajmował drugą pozycję w lidze, zdobył też dwa trofea Pucharu Polski i raz zwyciężył w rozgrywkach Interligi. Klub jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę zdobywanych z rzędu tytułów Mistrza Polski – tytuł mistrzowski wywalczył aż 9 razy z rzędu w latach 1971-1979 oraz 5 razy z rzędu w latach 1993-1997. W 2010 roku po zawieszeniu działalności klubu prawa do występu w PLH uzyskał MMKS Nowy Targ. Przez 57 lat zespół z Nowego Targu nieprzerwanie występował w najwyższej klasie rozgrywkowej hokeja, aż do 2012 roku, kiedy został zdegradowany do I ligi. Trenerem zespołu jest Jacek Szopiński. Drużyna nosi przydomki Szarotki i Górale. Jednym z najbardziej znanych kibiców nowotarskiej drużyny jest kard. Stanisław Dziwisz.

   

  Sekcja hokejowa Naprzodu Janów powstała w 1950 roku, a już 12 lat później drużyna rozpoczęła występy w hokejowej ekstraklasie. Pięciokrotnie Naprzód Janów zdobył tytuł wicemistrza Polski, siedmiokrotnie stawał na trzecim miejscu podium, a raz zdobył trofeum Pucharu Polski. W najwyższej klasie rozgrywkowej hokeja zespół nieprzerwanie grał do 1998 roku, kiedy klub został zlikwidowany na skutek kłopotów finansowych. W sezonie 2002/2003 drużyna wznowiła swoją działalność, a rok później, jako drużyna półamatorska, wystartowała w I lidze. W sezonie 2006/2007 zespół wrócił do ekstraklasy, jednak nie zagrzał w niej długo miejsca i już w sezonie 2010/2011 przegrał walkę o utrzymanie i został zdegradowany do I ligi. W kolejnym sezonie zespół nie otrzymał licencji na występy w I lidze w związku ze zbyt późnym złożeniem wniosku. W obecnym sezonie wniosek o licencję na grze został rozpatrzony pozytywnie i Naprzód Janów gra w I lidze hokejowej. Trenerem zespołu jest Janusz Imiołczyk.

   

  Orlik Opole został założony po II Wojnie Światowej, w 1946 roku jako Odra Opole, która istniała do lat 80. Podczas komunizmu, drużyna z województwa Opolskiego przez pewien czas nazywała się Budowlani. Największym sukcesem ekipy występującej obecnie w pierwszej lidze, były występy w najwyższej klasie rozgrywkowej. Granatowo-żółto-biali zajęli nawet piątą lokatę w Ekstralidze w sezonie 2003/2004. Szkoleniowcem Orlika jest Czech Miroslav Doleżalik, który w przeszłości trenował między innymi Stoczniowca Gdańsk, KH Sanok czy też Unię Oświęcim. Jednym z największych rywali opolan jest Legia Warszawa. Mecze pomięrdzy tymi zespołami zawsze są niezwykle zacięte, a kości trzeszczą głośniej niż zwykle.


  Polonia Bytom powstała w październiku 1946 roku. Klub obecnie występuje w I lidze hokeja. Największe sukcesy klub świętował w latach 80. i na początku lat 90., kiedy sześciokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski oraz trzykrotnie tytuł wicemistrzowski. W swojej historii zespół trzykrotnie zdobył też Puchar Sportu i PZHL, a w 1985 roku zajął 5. miejsce w turnieju finałowym Pucharu Europy. Bytomską drużynę trenuje Andrzej Secemski, drugim trenerem jest Sebastian Steiner.

   

  KH Gdańsk został założony 2012 roku po zakończeniu działalności Stoczniowca Gdańsk, klubu, istniejącego w latach 1970-2011. Spółka KH Gdańsk przejęła Stoczniowca wraz z całym zadłużeniem i obecnie jest kontynuatorem tradycji klubu. W swej historii Stoczniowiec Gdańsk największe sukcesy świętował w sezonie 2002/2003, kiedy wywalczył 3. miejsce w lidze oraz brązowy medal na Mistrzostwach Polski. W 2011 roku Stoczniowiec wpadł w kłopoty finansowe i nie został zgłoszony do rozgrywek. W tym samym roku zawieszono działalność klubu. Rok później Stoczniowiec został przejęty i w sezonie 2012/2013 drużyna już pod nazwą KH Gdańsk została zgłoszona do I-ligowych rozgrywek i uzyskała licencję na grę. Trenerem gdańszczan jest Henryk Zabrocki.

   

  SMS Sosnowiec działa przy Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZHL w Sosnowcu, które powstało w 1994 roku. Zespół występuje obecnie w I lidze, jednak drużyna nie ma prawa awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej hokeja w Polsce. Z tego powodu nie uczestniczy w fazie play-off. Uczniowie NLO SMS PZHL stanowią zdecydowaną większość Reprezentacji Polski Juniorów do lat 18 i 20. Wśród największych ich sukcesów w ostatnich 15 latach można wymienić czołowe miejsca Mistrzostw Świata juniorów  Wszystkiego o stołecznym hokeju dowiecie się w tym miejscu.

  Komentarze (3)

  Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

  Punkty

  1063

  Ranking miesiąca
  #11094
  Ranking ogólny
  #1094
  Major
  • 0 / 0
  W najbliższy weekend do Warszawy przyjedzie Naprzód Janów. Sobotni mecz, który
  rozpocznie się o godzinie 15.30 będą mogli obejrzeć wszyscy chętni kibice
  bez ograniczeń! Mecz niedzielny jak zawsze o godzinie 13:30
  WSZYSCY NA TORWAR!


  13.10.2012, sobota godz.15.30 Legia Warszawa- Naprzód Janów
  14.10.2012, niedziela godz. 13.30 Legia Warszawa- Naprzód Janów

  Drodzy Kibice,

  W najbliższą sobotę, 13 października o godzinie 15:30 rozegramy kolejny mecz w ramach
  rozgrywek I ligi hokeja na lodzie. Naszym rywalem będzie drużyna Naprzodu Janów, ale
  dla nas będzie to dzień szczególny.
  Wczoraj, we wtorek, pożegnaliśmy na zawsze wyjątkowego człowieka.
  Paweł Piekarzewski. Ojciec naszego kolegi, wychowanka Legii Warszawa Filipa
  Komorskiego, a dla nas „dobry duch” drużyny, który zawsze był gotów do pomocy nam,
  hokeistom warszawskiej Legii.
  I choć odszedł, na zawsze pozostanie z nami.
  W najbliższą sobotę pragniemy pożegnać Go na lodzie.

  Drodzy Kibice, bądźcie z nami w tej wyjątkowej chwili.
  Pożegnajmy razem wyjątkowego przyjaciela warszawskiego hokeja…

  Zawodnicy i działacze HUKS Legia Warszawa


  Do nabycia jest 800 biletow
  ~ziomek
  • 0 / 0
  mam pytanie ile kosztują bilety na mecz z drużyną Naprzód Janów?
  ~hejco
  • 0 / 0
  Bilety są po 10zł