Jakub Rzeźniczak: Emreli ma bardzo duży potencjał

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

06-06-2021 / 15:10

(akt. 07-06-2021 / 14:49)

Mahir Emreli wylądował w sobotę w Warszawie i niebawem zostanie piłkarzem Legii. O 23-letniego napastnika podpytaliśmy Jakuba Rzeźniczaka, który grał z nim w Karabachu Agdam.

Do Legii trafia Mahir Emreli, z którym znasz się z czasów gry w Karabachu. To dobry transfer dla stołecznego klubu?

- Uważam, że bardzo dobry. Po pierwsze – jest jeszcze młodym zawodnikiem. Po drugie – myślę, że pasuje do stylu Legii. Warto zauważyć, że Karabach gra bardzo podobnie jak warszawska drużyna i dominował w swojej lidze, tak jak Legia w ekstraklasie. Sądzę, że to piłkarz, którego można od razu włączyć do składu i będzie rozumiał filozofię gry drużyny. Często jest tak, że zawodnicy, którzy przychodzą do Legii z innych klubów oraz lig, funkcjonowali wcześniej w innym systemie i grali inaczej. Jeśli chodzi o Mahira, nie będzie tego problemu, przystosuje się do tego, jak Legia chce grać. Dodatkowo, jest silny, szybki, ma bardzo dobrą lewą nogę, niezłą technikę. Moim zdaniem, powinien sobie tutaj poradzić.

Wspomniałeś, że to najlepszy piłkarz Azerbejdżanu. Można od razu zaryzykować stwierdzenie, że będzie to najlepszy napastnik ekstraklasy? Skoro Karabach wygrał 3:0 z Legią w poprzednim sezonie…

- Myślę, że takie dyskusje nie mają sensu. Mahir musi pokazać jakość i zdobywać bramki w barwach Legii. Nie tacy kozacy przychodzili do ekstraklasy, którzy mieli być najlepsi. I wiemy, jak czasami się to kończyło. Myślę, że boisko zweryfikuje. Emreli ma bardzo duży potencjał. Sądzę, że jak odpali, to powinno być dobrze – z korzyścią dla niego i dla warszawskiej drużyny. Rozmawiałem z nim. Bardzo podoba mi się w nim to, że transfer do Legii traktuje jako kolejny przystanek do wielkiej, europejskiej piłki.

Co jest jego największym atutem?

- Strzał z lewej nogi. Jak ma ułożoną piłkę, to bardzo szybko szuka uderzenia na bramkę. A ten strzał jest bardzo mocny. Potrafi też technicznie uderzyć z lewej nogi. Umie minąć rywala dryblingiem, lecz głównym atutem jest lewa noga i strzał.  

To zawodnik do gry kombinacyjnej czy bardziej na kontry?

- Sądzę, że odnalazłby się w obu taktykach. Jest szybki, potrafi wybiegać na wolne pole, ale do gry kombinacyjnej również pasuje. Pamiętam, jak Karabach prezentował się w Warszawie i tak samo w lidze, gdzie próbuje grać kombinacyjnie. Klub z Azerbejdżanu ma skrzydłowych, którzy z reguły schodzą do środka. Tutaj może troszeczkę inaczej to wygląda, ze względu na inne ustawienie, lecz myślę, że w grze kombinacyjnej też bez problemu się odnajdzie. Jest dobrym technicznie zawodnikiem.

Jakie ma wady?

- Jeśli chodzi o pojedynki powietrzne czy zagrywanie do niego długich piłek… Z tym miał najczęściej problem. Nie zawsze jego gra ciałem była na najwyższym poziomie. Mam na myśli moment, w którym grałem w Karabachu. Potem zbyt wielu jego spotkań nie oglądałem, bardziej bazowałem na skrótach. Jeśli to poprawił, to tych wad zbyt wielu nie ma.

Mahir jest też twoim dobrym kolegą. Jaki to typ człowieka, jaki ma charakter?

- Bardzo otwarty do ludzi. W Azerbejdżanie panuje taka kultura, że te osoby bardzo lubią się spotykać i spędzać wspólnie czas. Jak był młody, to trenował w szkółce Lens. Jest muzułmaninem, ale takim, któremu ta religia nie przeszkadza, a różnie z tym bywa. W szatni odnajduje się bez problemu. Zawsze miał bardzo dobry kontakt: zarówno z wszystkimi Azerami, jak i obcokrajowcami, którzy pojawiali się w drużynie. Nie jest raczej typem domatora. Potrafi pożartować, sporo mówi po angielsku. Umie także rosyjski, turecki, który jest identyczny jak azerski. I chyba porozumiewa się też po francusku, tylko w Karabachu nie miał za bardzo z kim rozmawiać w tym języku. Uważam, że może szybko nauczyć się też polskiego. Jak wiemy, rosyjski jest dość podobny do polskiego. Gdy grałem w Azerbejdżanie, to nie miałem problemów z rosyjskim, więc myślę, że Mahir też będzie sporo rozumiał po polsku.

Pamiętam, że zawsze był bardzo ambitny i przeżywał porażki, słabsze mecze. Ale myślę, że z tym też radzi sobie coraz lepiej. Uważam, że Legia nie będzie miała z nim żadnych problemów, jeśli chodzi o takie rzeczy, że nie odnajdzie się w szatni. Sądzę, że z aklimatyzacją szybko i łatwo sobie poradzi.

Na Okęciu przywitali go rodacy. Mahir jest tak bardzo lubiany w Azerbejdżanie, czy taka jest natura Azerów, że witają każdego swojego?

- Myślę, że i jedno, i drugie. Akurat mnie to nie zdziwiło, ponieważ spotkałem w Polsce kilku Azerów. Pisałem z nimi na Instagramie, a także ich widywałem. Są to tacy ludzie, którzy bardzo się ze sobą trzymają i dbają o to. Z drugiej strony, Mahir był tam gwiazdą i jest piłkarzem bardzo lubianym.

Wydawał się bardzo sympatyczny i otwarty.

- Tak, tak. Bardzo szybko łapie kontakt ze wszystkimi. Jak przyleciałem do Azerbejdżanu, to już po kilku dniach się zakolegowaliśmy. Przez dwa lata najlepiej trzymałem się właśnie z nim i z Ibrahimem Sehiciem. To były tam dla mnie najbliższe osoby.

Co u ciebie? Pamiętam, że był czas, kiedy myślałeś o zakończeniu kariery, ale chyba dobrze ci w Wiśle Płock.

- Jestem coraz młodszy, nigdy nie skończę grać w piłkę, haha. Poradziłem sobie z kontuzją i teraz jest bardzo dobrze. Projekt klubu jest bardzo fajny. Czekam na nowy stadion, bo jesienią mają się otworzyć dwie trybuny. Myślę, że to też jakoś zmieni postrzeganie Wisły Płock w Polsce. Wiemy, że ten obiekt był odbierany różnie. Sądzę, że to będzie spory krok dla klubu. Dużo zmian, dużo zawodników od nas odeszło, więc paru pewnie przyjdzie. Mam nadzieję, że będą to dobrzy jakościowo piłkarze. Osobiście, cieszy mnie to, że został Rafał Wolski, bo daje nam bardzo dużą jakość z przodu. Myślę, że z nim w składzie możemy osiągnąć znacznie lepsze wyniki niż w ostatnich dwóch sezonach.

Komentarze (43)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Rzeźnik super człowiek, ale piłkarz bardzo średni. To trochę uwłaczające dla Legii, że jest jej jednym z najbardziej utytułowanych graczy w historii.
Może i ma ale parę ostatnich lat upłynęło pod hasłem dobrych kilkunastu takich potencjałów. Oby się sprawdził!
Starszy sierżant
 • 0 / 0
Jakto się stało ,że Rzeźniczak nagle został ekspertem od spraw piłkarskich ? To już któryś artykuł z koleji, że Kuba się wypowiada o sprawach na temat piłki kopanej
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Skoro są tacy eksperci jak Majdan, Hajto, węgrzyn itp to Rzeźniczak też może być i nawet słabo na ich tle nie wypada
Generał
 • 0 / 0
Tyle lat gra w piłkę, na dodatek grał w klubie z przychodzącym do nas piłkarzem, dlatego udzielił wywiadu o nim głównie.
Piłkarz z takim stażem i wiedzą, może być dla ciebie ekspertem. Zobacz, nawet tak go nazwałeś. :-D

Naprawdę trzeba to tłumaczyć?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Tyle lat kręci się w środowisku piłkarskim, głupi nie jest - to siłą rzeczy coś tam musi wiedzieć :)
Hajto to największy rak spośród wszelkiej maści ekspertów i gejwenów. Najgorsze jest to, że wszyscy go klikają. Powie jakąś bzdurę, już jakiś artykuł i milion komentarzy. Co z tego, że w większości negatywnych i o babie na pasach, skoro liczą się wyświetlenia.
Nie cytować, nie pisać, nie komentować, a może zniknie.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
A jak z kinetyką?
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Kuba - trzymam za słowo ;)
mam nadzieję, że w naszej lidze będzie wymiatał.
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Język turecki i język azerski są podobne, ale nie są identyczne.
Co ciekawe, Azerowie znają lepiej język turecki, niż Turcy język azerski, a to z głównie tego powodu, iż w Azerbejdżanie chętnie są oglądane tureckie seriale oraz słuchane tureckie piosenki.
No jakby były identyczne, to któregoś z nich by nie było :)
Marszałek Polski
 • 0 / 1
A to mogłoby zależeć od korzyści. Politycznych.
Jako przykład można przytoczyć poniekąd język bośniacki, a wcześniej – niejako w drugą stronę – język serbsko-chorwacki.
Generał dywizji
 • 2 / 1
Ten transfer to wciąż mało. Na puchary za mało.
Ale maly krok do przodu ;)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Mało...
Dobrze byłoby przed wyjazdem do Austrii jeszcze ze 2-3 grajków podpisać.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Kropla w morzu
Generał
 • 0 / 0
Nie sądzę, żeby w ciagu kilku dni ktoś nagle przyszedł, a co dopiero kilku. Nie ten czas.

Przejdziemy dwie rundy el. LM to będą kontraktować, nie przejdziemy, to będą sprzedawać droższych i kontraktować tańszych.
Pytanie czy jemu się chce. Duzo przyjeżdzało do nas asiorów i mało który wypalił.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
A dlaczego ma mu się nie chcieć? Jakby w tym wieku chciał już spijać tylko śmietankę, wybrałby Turcję lub kraje arabskie.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Jest w takim wieku że powinno mu się chcieć
Generał
 • 0 / 0
Mi w jego wieku się bardzo chciało. Teraz mi już przeszło, no... może czasami mi się jeszcze zachce.
:-D
Mioduski puszczanie słodkich bąków na temat twoich cudownych transferów już się skończyło . Masz w tym klubie orać od świtu do nocy żeby odzyskać ranking i pozycję Legii w Europie jaka zastałeś i jaka zniszczyłeś przez cztery lata . Tyle i tylko aż tyle . Jak już zwrócisz Legii to co zmarnowałeś możesz media karmić nowym Messim z Albanii czy innym Rusynie jadacym do Legii na rowerze .
Błędów nie robi ten który nic nie robi ;)
Puszczanie baków się skończyło, czytając internety to nie za bardzo na to wygląda.
No to jak kowalkruk tak mówi to znaczy że tak ma być XD
Transfery ocenimy, patrząc historycznie pewnie co drugi wypali. W sumie to tak jest wszędzie.
Major
 • 4 / 0
"Masz w tym klubie orać od świtu do nocy".
Sądząc po tonie wypowiedzi, rozumiem, że jesteś jego pracodawcą.
Dla mnie Mioduski może od rana do nocy w nosie dłubać. Oby doradcy i pracownicy, których zatrudnił rzetelnie wykonywali swoją robotę, a wtedy nie będziemy musieli się martwić o transfery i puchary.
Generał
 • 0 / 0
KowlKruk, zmień ten roszczeniowy ton, znamionujący bezstresowe wychowanie.
Mioduski i tak ma takich jak ty gdzieś. Może robić co zechce, jest właścicielem, może siedzieć na Seszelach, a robotę maja wykonywać zatrudnieni do tego ludzie, ze szczególnym uwzględnieniem świętych krów, czyli tych, którzy w różnych konfiguracjach od kilku lat w eliminacjach pucharowych wychodzą na boisko i zawodzą, a nie dzieje im się żadna krzywda, bo jedynym kozłem ofiarnym w tym biznesie jest trener.
~Marek
 • 1 / 1
Rafal Wolski, jak ja bym go chcial u nas zobaczyc. Wg mnie ten gosc ma wciaz potencjal na kadre i absolutna gwazde ligi.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Już zdrowie nie takie, jak kiedyś...
Marszałek Polski
 • 0 / 0
O tak, do tego Masłowski
Starszy sierżant
 • 3 / 0
Przejdzie testy, zobaczymy co to za grajek. W necie i na papierze może i jest ok, ale jak już inni pisali - boisko zweryfikuje.
A i nasza Legia nie dla każdego, jak szanowni koledzy już pewnie niejednokrotnie mięli okazję zaobserwować.
Dokładnie tak, słowa słowami, chęci chęciami… na końcu i tak weryfikuje boisko, przekonali się o tym na w ładnej skórze piłkarze kupowani po 100 mln €
~Phill
 • 1 / 0
Szkoda, że nie padło najważniejsze pytanie. Czy ktoś z Legii kontaktował się z Rzezniczakiem w sprawie Emreliego. Kuba na twitterze twierdził, że nie.
A to powinna być pierwsza osoba u której weryfikują charakter i mental tego zawodnika.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Zgadza się, kolego. Ale jak widać nasz pion sportowy woli działać po amatorsku...
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Ta, znajomy to idealna, obiektywna osoba.
Mogli do żony Emreliego zadzwonić
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Zegrze

Nie, lepiej z 3000km widać...
Generał brygady
 • 1 / 1
Dobre wieści, czyli nie powinien mieć problemów jak Jasur, który jest odludkiem.
Jasur odludek ?
To, że jest spokojnym chłopakiem skupionym na swojej robocie nie oznacza, że jest odludkiem ;)
Kapitan
 • 0 / 4
Skupionym na swojej religii chyba bo na boisku to jego roboty do tej pory nie było.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Jasur to ma inne problemy niż tylko bycie odludkiem
Nic odkrywczego Kuba nie powiedział, potwierdził opinie które już wcześniej były przytaczane… miejmy nadzieję, że to wszystko odpali.
Generał brygady
 • 5 / 5
Powiedział to co każdy chce usłyszeć tak by nikogo nie obrazić ale też zaasekurować się w przypadku klapy, Jakub to stary wyjadacz jeśli chodzi o media i wie że pełna szczerość może mu tylko zaszkodzić
Kapitan
 • 1 / 10
Debil
Podpułkownik
 • 5 / 0
Keszek mówisz o sobie?
Bo Kuba zasłużył na szacunek