Kamień węgielny Legia Training Center. Oficjalny start budowy
13-05-2019 / 13:47
(akt. 13-05-2019 / 17:03)
Galerie
Budowa Legia Training Center rozpoczęła się już blisko miesiąc temu. Uporządkowano teren i postawiono baraki dla pracowników. W poniedziałek doszło zaś do uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, w którym znalazła się symboliczna kapsuła czasu. W tej znalazły się m.in. program meczowy, koszulka stołecznego klubu, gadżety Ministerstwa Sportu i Turystyki czy gminy Grodzisk Mazowiecki. - Ośrodek będzie służył zawodnikom Legii, ale także kadrom młodzieżowym. Powstanie sześć boisk treningowych, powierzchnia sportowa, rehabilitacyjna oraz naukowa - opowiadał Tomasz Zahorski, szef spółki Akademia Piłkarska Legii, która odpowiada za realizację projektu.
Na poniedziałkowej uroczystości nie zabrakło przedstawicieli Legii, od prezesa Dariusza Mioduskiego, przez członków zarządu, Jarosława Jankowskiego i Łukasza Sekuły, aż po młodych zawodników z akademii. Pojawili się również politycy na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, któremu towarzyszyli minister Marek Suski, wiceminister sportu Anna Krupka czy europoseł Ryszard Czarnecki.
Dotacje kierowane z budżetu państwa, mają służyć Legii, ale też całej polskiej piłce. Przecierane są szlaki i mam nadzieję, że tego rodzaju centra rozwojowe urosną również w innych częściach Polski. Moim pragnieniem jest, by polska gospodarka weszła do wyższej ligi i mam nadzieję, że tak samo będzie z polską piłką w kolejnej dekadzie - stwierdził Morawiecki w trakcie swojego przemówienia.
- Jestem wzruszony oraz uważam, że nie mogliśmy zrobić nic lepszego. To specjalny dzień dla polskiej piłki. To projekt wyjątkowy, będący efektem współpracy wielu środowisk. To coś, w co głęboko wierzę. Mogę tylko podziękować wielu osobom, w tym premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który chce inwestycji w polskiej piłce. Nie mogę też nie wspomnieć o przedstawicielach Ministerstwa Sportu, jak i osobach z gminy. Nigdzie nie spotkaliśmy się z takim przyjęciem i współpracą, jak u burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Grzegorza Benedykcińskiego. Dodatkowo mowa tu o PZPN-ie, MZPN-ie, ale też zespole Legii, który przez kilka lat pracował nad LTC - powiedział Mioduski, prezes i właściciel stołecznego klubu. - Darku, jesteśmy ci wdzięczni za inspirację i bycie ojcem projektu, który przeciera pewne szlaki. Wykonaliśmy mnóstwo pracy, a podobne wnioski do MSiT składają też inne kluby. Chcemy dzielić się know-how, a także pomagać lokalnym klubom - dodał Zahorski.
Krupka, wiceminister sportu, podkreślała, że obiekt Legii jest jednym z 6000, których finansowanie wspiera państwo. - Stawiamy na spójną piramidę szkoleniową, której podstawą jest sport powszechny. Bez tego, ani inwestycji w infrastrukturę, trudno myśleć o dobrych wynikach wśród profesjonalistów. W latach 2016-2019 przeznaczamy na to 2,3 mld złotych. Łącznie zainwestujemy w 6000 obiektów sportowych. W tym roku suma jest rekordowa i wynosi ponad 500 mln złotych. Stawiamy na rozwój nowoczesnej infrastruktury sportowej, tak jak centrum tworzone przez Legię Warszawa. Będzie kształtował się tu najbardziej innowacyjny system szkoleniowy w Polsce, jak i tej części Europy. To przełom i jestem pewna, że zapoczątkuje to kolejne inwestycje w piłkę, jak i infrastrukturę. Życzę Legii terminowego wykończenia, żebyśmy mogli wkrótce cieszyć się z możliwości użytkowania LTC - powiedziała.
- Legię kochają miliony Polaków, co widać nawet po przystankach autobusowych w wielu miejscach. Liczymy, że na naszą gminę również trafi nieco miłości zwłaszcza, że w naszej gminie ma powstać Centralny Port Lotniczy. Płynąłem kiedyś łódką na Karaibach, gdzie spotkaliśmy miejscowych turystów. Zapytali skąd jesteśmy, powiedzieliśmy, że z Polski. Od razu odpowiedzieli - Lewandowski. To najlepiej świadczy o sile promocyjnym futbolu - powiedział Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. - Mogę zameldować, że jesteśmy gotowi do realizacji zadania. Żadna ze stron nie próżnowała po podpisaniu umowy, co miało miejsce kilka miesięcy temu. Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Cztery lata temu w ekspresowym tempie, w 199 dni, odbudowaliśmy Most Łazienkowski po pożarze, co było też istotne dla logistyki wokół stadionu Legii. Od jakiegoś czasu gramy ze stołecznym klubem do jednej bramki. Mogę tylko prosić o dalszą tak dobrą współpracę, bo to pomoże w odniesieniu sukcesu. Za około rok powinniśmy spotkać się tu znowu i otworzyć ośrodek, który tak fajnie się zapowiada - dodał Jakub Chojnowski, szef głównego wykonawcy firmy PORR.
Legia Training Center ma zostać oddane do użytku w czerwcu 2020 roku. Stołeczny klub ma przenieść się do ośrodka w Urszulinie miesiąc później.
Komentarze (27)
Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.
Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.
Punkty
1063
Infrastruktura będzie, a co ze szkoleniem? Wszystkie wcześniejsze wypowiedzi były jak dla mnie zbyt ogólnikowe. Owszem, trzeba przygotować zawodnika tak aby był gotów wejść do pierwszej drużyny. Mnie zastanawia szkolenie w aspekcie czysto piłkarskim - czyli indywidualne umiejętności jak przyjęcie piłki (w tym przyjęcie kierunkowe), dokładnie podanie, drybling - czyli w skrócie panowanie nad piłką. Technika, technika i jeszcze raz technika! W każdym czołowym klubie w Europie prawie nie ma zawodnika słabego technicznie, a więc to jest podstawa. Nasza akademia musi wypuszczać w świat (i do pierwszej drużyny) zawodników o umiejętnościach technicznych minimum Martinsa czy Vadisa, bo inaczej to my ani jednego kroku do przodu to nie zrobimy...
Naklejka może odstraszyć, weź taką powierzchnie zdrap ;)
Jeżeli uważasz że to nie pomoże seniorskiej piłce to jesteś tępakiem a bez takiego ośrodka to nie będzie pieniędzy w Legii. Ale co Ty o tym możesz wiedzieć ptasi móżdżku z jeszcze mniejszymi klejnotami.
Rozumiem, że kibicujesz Legii na już, na tą chwilę a nie na za 10 lat. Tyle, że dla Legii o wiele ważniejsze - dla jej przyszłości, wielkiej przyszłości, jest wybudowanie dziś akademii niż zdobycie dubletu na krajowym podwórku. kto wie, być może ta akademia będzie najważniejszym powodem, dlaczego Legia przetrwa kolejne dekady na czele tej ligi a nie zgnije w odmętach lokalnej przeciętności, jak wielu wielkich u nas i za granicą. No ale co ja się produkuję. taka postawa jak Twoja jest zakładam w większości a nie w większości, co widać na przykład w statystykach zadłużenia naszego społeczeństwa i w preferencjach wyborczych. liczy się tu i teraz a nie tam jakaś przyszłość :-)
Mam nadzieję, że centrum to wytrenuje wielu fantastycznych zawodników, którzy wyniosą Legię na wyższy poziom.
Dobrze, że nie stojąc nad przepaścią. ;-)