News: Toyota i Ele Taxi na dłużej z Legią

Kampania Legii - "Tak dla fanatyzmu, nie dla głupoty"

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia Warszawa

28.06.2014 10:13

(akt. 21.12.2018 22:30)

„Tak dla fanatyzmu, nie dla głupoty” - w taki sposób od dziś Legia Warszawa definiuje swoją filozofię dbania o bezpieczeństwo kibiców. Pod tym hasłem wystartowała nowatorska kampania edukacyjna poświęcona bezpieczeństwu na stadionie Legii.

Klub określił standardy bezpieczeństwa i opisał je w formie specjalnej strony pod adresem bezpieczenstwo.legia.com. Strona w kompleksowy sposób definiuje sposób postrzegania bezpieczeństwa na stadionie Legii i poza nim. Porusza również temat zachowań nieakceptowalnych na stadionie, podnosi kwestię odpowiedzialnego celebrowania sukcesów, wskazuje jak powinno wyglądać kompleksowe bezpieczeństwo kibiców poza stadionem. Ponadto, strona zawiera zbiór najczęstszych pytań dotyczących bezpieczeństwa i odpowiedzi na nie. 


– Nadchodzący sezon jest dla nas wielkim wyzwaniem – walczymy o Ligę Mistrzów nie tylko piłkarską, ale i organizacyjną – przyznaje prezes Legii, Bogusław Leśnodorski. - Już teraz chcemy przygotować na nią kibiców, pokazując, jakie zachowania na stadionie aprobujemy, a jakich nie. To szczególnie ważne w kontekście zwiększonego zainteresowania Legią nowych kibiców, czy kolejnego sezonu w europejskich pucharach. Wierzymy, że strona będzie drogowskazem dla wszystkich fanów – podsumowuje Leśnodorski.


Stronę uzupełniają krótkie filmy edukacyjne, poruszające istotne kwestie związane z zachowaniem kibiców, takie jak zajmowanie ciągów komunikacyjnych czy nadużywanie alkoholu. W kampanię zaangażowali się: trener Legii, Henning Berg oraz znany raper, będący jednocześnie kibicem Legii – Pjus.


- Jako pierwsi w Polsce zdefiniowaliśmy klubowe standardy bezpieczeństwa – zarówno na stadionie, jak i poza nim – tłumaczy Jakub Szumielewicz, Członek Zarządu Legii. - Rozumiemy, że edukacja kibiców nie polega wyłącznie na wyznaczeniu nakazów i egzekwowaniu ich. Wiemy, że komunikacja z kibicami za pomocą aktów prawnych nie zdaje egzaminu. Dlatego też pokazujemy naszym kibicom, dlaczego na stadionie Legii obowiązuje pewien kanon zachowania, czemu nie warto zachowywać się w sposób niezgodny z prawem i w jaki sposób kibic powinien dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Zasady spisaliśmy w czytelny i jasny sposób, tak, aby każdy z kibiców miał świadomość jak klub definiuje bycie legionistą – dodaje Szumielewicz.


Założeniem osób odpowiedzialnych za projekt jest także obalenie społecznych stereotypów na temat kibiców. Jak tłumaczą przedstawiciele klubu, strona ma służyć zrozumieniu istoty kibicowania, a poprzez edukacyjno-informacyjny charakter zachęcić jak największą grupę kibiców do uczestnictwa w meczach Legii. Jednocześnie Legia udowadnia, że dbanie o bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa może iść w parze ze świadomym fanatyzmem.


- Według audytów niezależnych organizacji, nasz stadion jest jednym z najbezpieczniejszych w Europie – podkreśla Szumielewicz. - Negatywne zachowania mają charakter incydentalny, ale nadal będziemy pracować nad całkowitym ich wyeliminowaniem. Musimy pamiętać, że pojedyncze incydenty rzutują na postrzeganie Legii i jej kibiców jako całości. Wpływają również na umacnianie się w świadomości społecznej stereotypów dotyczących kibiców w ogóle.  Aby temu przeciwdziałać, niezbędna jest kompleksowa wiedza o bezpieczeństwie i zrozumienie, że w interesie każdego z kibiców jest dbanie o wspólne bezpieczeństwo, które nie przekreśla fanatyzmu – konkluduje Szumielewicz.


Według Raportu PZPN dotyczącego organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN Jesień 2013/14 do incydentów, w których musiała interweniować policja doszło 9 razy na 652 rozegrane mecze (w trzech najwyższych klasach rozgrywkowych). W Ekstraklasie jedynie 5 na 168 meczów zostało przerwanych ze względu na incydenty. Zanotowano jedno wtargnięcie na płytę boiska. Dla porównania, w hiszpańskiej Primera Division i II lidze hiszpańskiej, w całym 2013 roku zanotowano 139 aresztowań, wydano 511 zakazów stadionowych za bójki i zachowania rasistowskie, a 60 meczów uznano za mecze podwyższonego ryzyka.

Polecamy

Komentarze (20)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.