Kibicowskie podsumowanie 2021 roku – oprawy

04.01.2022 14:00

(akt. 06.01.2022 10:45)

Rok 2021 znów okazał się specyficzny na wielu płaszczyznach. Z racji na pandemię koronawirusa, do połowy maja mecze odbywały się bez udziału kibiców. Potem spotkania były jednak "otwarte" dla fanów Legii, którzy mogli zaprezentować efektowne i pomysłowe oprawy. Ultras World jak co roku przygotował zestawienie dziesięciu najlepszych ekip ultras na świecie, legioniści znaleźli się na pierwszym miejscu. podobnie jak oprawa z meczu z Leicester City. Zapraszamy do kibicowskiego podsumowania ostatnich dwunastu miesięcy.

13.03.2021 Legia Warszawa – Warta Poznań (3:2)

Miejscowi rozpoczęli mecz perfekcyjnie, bo od trafienia Filipa Mladenovicia w 3. minucie. Goście wyrównali za sprawą byłego gracza "Wojskowych", Jana Grzesika, który popisał się kapitalnym centrostrzałem. Po chwili stołeczna drużyna wyższy bieg wrzuciła. Centra "Mladena" powędrowała w pole karne do Pawła Wszołka, ten świetnie uderzył z powietrza i wpakował piłkę do siatki. Ostatni akord miał miejsce po godzinie rywalizacji. Zaczęło się od dogrania Kapustki, do którego dobiegł Wszołek. Luquinhas oddał strzał, lecz Adrian Lis był na posterunku. Przy dobitce Mladenovicia nie miał jednak większych szans.

Podczas meczu z Wartą Poznań zawodnicy Legii Warszawa mogli usłyszeć doping niosący się z kibicowskich gardeł. Fani zgromadzili się naprzeciw stadionu i utworzyli "trybunę Torwar". Przez pełne 90 minut niósł się głośny doping, nie zabrakło też pirotechniki. "Nieznani Sprawcy", oprócz atrakcji, które przygotowano pod halą Torwar, w odpowiedni sposób oprawili trybuny. Krzesełka na stadionie oklejono folią w klubowych barwach, co – wraz z napisem "ŻYLETA JEST ZAWSZE Z WAMI" – dało znakomity efekt. Doping zaś był głośny i bezustanny, za co po meczu podziękował trener Czesław Michniewicz.

16.05.2021 Legia Warszawa – Podbeskidzie Bielsko-Biała (1:0)

Legioniści przystępowali do tego spotkania po zapewnieniu sobie już wcześniej mistrzostwa Polski. Jedyny gol padł w 24. minucie. Wówczas Josip Juranović miękko dograł z 16. metra na bliższy słupek, gdzie wbiegł Rafael Lopes, który skutecznie główkował. W tamtym momencie obostrzenia zostały zmniejszone i przy Łazienkowskiej mogli pojawić się fani w liczbie, która nie przekraczała 25 procent pojemności stadionu. Ostatecznie zjawiło się blisko 7 tysięcy ludzi.

Kibice na wejście piłkarzy przygotowali oprawy. Pojawiły się sektorówki z kibicami i szalikami CWKS 1916 i panoramą Warszawy. Nad całością zaś napis "and still… waiting", czyli "i wciąż… czekam". Wokół sektorówki powiewały flagi na kijach, a nad wszystkim rozbłysła pirotechnika. W drugiej połowie pojawiła się "Wielka Flaga", była pirotechnika, racowisko, doszło nawet do chwilowego przerwania meczu. Po ostatnim gwizdku piłkarze otrzymali złote medale oraz trofeum za zdobycie mistrzostwa Polski. Piłkarze przeszli wzdłuż wszystkich trybun, na dłużej zatrzymując się przed Żyletą i ciesząc razem z kibicami.

Później zawodnicy wsiedli w autokar i pojechali pod pomnik warszawskiej Syreny nad Wisłą. Tam czekali na nich kibice, którzy odpalili race, fajerwerki i głośno śpiewali. Wszyscy bawili się razem przez około 30 minut. Następnie autokar z piłkarzami i sztabem szkoleniowym wrócił na Łazienkowską.

21.07.2021 Legia Warszawa – Flora Tallinn (2:1)

Legia wygrała 2:1 w pierwszym meczu II rundy eliminacji Ligi Mistrzów z mistrzem Estonii, Florą Tallinn. Bramki dla miejscowych zdobyli Bartosz Kapustka i Rafael Lopes, odpowiednio w pierwszych minutach i ostatnich minutach rywalizacji.

W trakcie drugiej połowy spotkania, fani Legii przygotowali oprawę, która składała się z sektorówki, były też flagi na kijach oraz pirotechnika.

31.07.2021 Radomiak Radom – Legia Warszawa (3:1)

Piłkarze Legii rozegrali słaby mecz, który w dodatku kończyli w dziewięciu, i zasłużenie przegrali 1:3 z Radomiakiem w Radomiu. Jedynego gola dla mistrzów Polski strzelił młody Maik Nawrocki, który pokazał się z dobrej strony. Zawodnicy obu drużyn mogli liczyć na głośny doping i niezłą oprawę meczową.

10.08.2021 Legia Warszawa – Dinamo Zagrzeb (0:1)

Warszawiacy rywalizowali z Dinamem Zagrzeb w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Walczyli do ostatniej sekundy rewanżu, ale musieli uznać wyższość Chorwatów. Zaangażowanie i ambicja były na najwyższym poziomie, zabrakło jakości w rozegraniu piłki w ofensywie. Zdecydowały błędy w jednej akcji, rywal oddał jedyny, tego dnia, celny strzał na bramkę - i to wystarczyło.

Kibice "Wojskowych" przygotowali oprawę nawiązującą do Powstania Warszawskiego. Był wielki znak Polski Walczącej, biało-czerwone barwy i race. Fani mieli szaliki z imionami i nazwiskami powstańców. Całość została przyozdobiona hasłem "Never forgive, never forget", czyli "Nigdy nie wybaczymy, nigdy nie zapomnimy".

26.08.2021 Legia Warszawa – Slavia Praga (2:1)

Legia awansowała do fazy grupowej Ligi Europy! Warszawiacy wygrali u siebie 2:1 ze Slavią Praga w rewanżu IV rundy kwalifikacji do tych rozgrywek. Mistrz Czech objął prowadzenie, ale w drugiej połowie dwie bramki dla gospodarzy zdobył Mahir Emreli.

Kibice "Wojskowych", zasiadający zwykle na trybunie północnej, tym razem musieli się przenieść na trybunę południową, zaś oprawa w formie sektorówki została zaprezentowana na trybunie wschodniej. Płótno przedstawiało kaczkę z rebusem oraz znak federacji UEFA.

29.08.2021 Wisła Kraków – Legia Warszawa (1:0)

Warszawiacy byli świeżo po awansie do Ligi Europy, a gra w Krakowie nie układała się po ich myśli. Stołeczny zespół tracił dużo piłek, nie potrafił utrzymać się przy futbolówce. Przeciwnik łatwo ją odbierał, nie tylko z tego względu, że stosował wysoki pressing. Legionistom, którzy grali bardzo niedokładnie, zabrakło po prostu błysku.

Na stadionie Wisły pojawiło się ok. półtora tysiąca kibiców Legii, którzy jak zawsze wspierali zespół z Warszawy od pierwszej do ostatniej minuty meczu. Zaprezentowali również efektowną oprawę z hasłem "Ultras Legia".

30.09.2021 Legia Warszawa – Leicester City (1:0)

Najlepiej wspominany mecz Legii w kończącym się roku. Spotkanie z Leicester dostarczyło mnóstwo pozytywnych emocji. Warszawiacy wygrali z zespołem, z którym teoretycznie nie powinni wygrać. Zwycięskiego gola strzelił Mahir Emreli, który wygrał pojedynek fizyczny z rywalem – piłka, po jego strzale, odbiła się od słupka i wpadła do siatki. – Powiedziałem zawodnikom w szatni, żeby zapamiętali ten moment, że nie mam nic wielkiego do powiedzenia, bo wynik mówi wszystko. Ale żeby zapamiętali tę chwilę, uczucie, jak się wygrywa taki mecz, jak z Leicester. Trzeba dążyć do tego, aby wygrywać takie spotkania, które zostają w pamięci na całej życie – mówił ówczesny trener "Wojskowych", Czesław Michniewicz.

Kibice Legii zaprezentowali oprawę z hasłem "Kneel before his majesty", czyli "Klęknij przed jego wysokością". W ten sposób odniesiono się żartobliwie do klękania przed meczem zawodników z Wysp Brytyjskich, co ma związek z akcją "Black lives matter", czyli "Czarne życia mają znaczenie". W rankingu "Utras World" oprawa Ultras World zajęła drugie miejsce na świecie w 2021 roku. Przekaz prezentacji był niezwykle jasny, gdyż angielscy zawodnicy uklękli w kierunku Żylety.

3.10.2021 Lechia Gdańsk – Legia Warszawa (3:1)

Zawodnicy Legii przegrali w Gdańsku z Lechią 1:3 i niestety była to porażka całkowicie zasłużona. Zespół z Łazienkowskiej był słabszy w każdym elemencie gry, bez sił, chęci i wiary w sukces. Jedynym pozytywem spotkania byli kibice i oprawa jaką zaprezentowali.

17.10.2021 Legia Warszawa – Lech Poznań (0:1)

Warszawiacy całkiem obiecująco rozpoczęli mecz z Lechem – od nieuznanej bramki Artura Jędrzejczyka i poprzeczki Josue. Potem było już jednak gorzej i po niewykorzystanej znakomitej sytuacji Mahira Emrelego, skończyło się na trafieniu Mikaela Ishaka, za którym nie zdążył Ernest Muci. 0:1 i szósta porażka w tym sezonie w lidze stała się faktem.

Kibice stołecznego klubu podczas drugiej połowy spotkania zaprezentowali oprawę z panoramą Warszawy, flagami na kijach i pirotechniką.

4.11.2021 Legia Warszawa – SSC Napoli (1:4)

Legia przegrała u siebie 1:4 z SSC Napoli w czwartej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Stołeczny klub objął prowadzenie już w 10. minucie, po trafieniu Mahira Emrelego, i utrzymał je do końca pierwszej części gry. Po zmianie stron Włosi zdołali odwrócić losy spotkania, na co ogromny wpływ miały dwa rzuty karne podyktowane po przewinieniach Josue.

Fani "Wojskowych" na wyjście piłkarzy na murawę przygotowali oprawę. Był napis Legia Warszawa, mnóstwo flag w barwach zielonych i czerwonych oraz pirotechnika.

7.11.2021 Legia Warszawa – Stal Mielec (1:3)

Legia przegrała przy Łazienkowskiej 1:3 ze Stalą Mielec w 14. kolejce PKO Ekstraklasy. Gospodarze wyszli na prowadzenie po golu Mateusza Wieteski, ale goście nie poddali się – szybko wyrównali, po chwili strzelili drugiego gola, a wynik ustalili w końcówce meczu. Dwie z trzech bramek dla przyjezdnych zdobyli byli piłkarze Legii, czyli Maksymilian Sitek i Mateusz Żyro, do siatki gospodarzy trafił również Fabian Piasecki. Dla "Wojskowych" była to już dziewiąta porażka w lidze.

Stołeczni kibice wypełnili Żyletę, na trybunie były legijne fankluby z całej Polski. Na początku spotkania zaprezentowana została oprawa – pojawił się flagi na kijach i pirotechnika.

25.11.2021 Leicester City – Legia Warszawa (3:1)

Legioniści przegrali na wyjeździe z Leicester City 1:3 i spadli na ostatnie miejsce w swojej grupie Ligi Europy. Zawodników wspierała ogromna grupa kibiców Legii, którzy głośno dopingowali i odpalili racowisko.

oprawa kibice oprawy

28.11.2021 Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok (1:0)

W końcówce listopada Legia wygrała u siebie 1:0 z Jagiellonią Białystok. Jedynego gola w meczu, w końcówce pierwszej połowy, strzelił Mattias Johansson. Mistrzowie Polski wreszcie się przełamali, odnieśli pierwsze ligowe zwycięstwo od 19 września, a więc od nieco ponad dwóch miesięcy. Nie obyło się jednak bez strat. Warszawiacy przeprowadzili cztery zmiany, z czego wszystkie były wymuszone. Urazów doznali Artur Jędrzejczyk, Johansson, Lindsay Rose i Luquinhas.

W trakcie meczu stołeczni kibice zaprezentowali transparent "Nienawiść była, jest i musi zostać" i odpalili race.

1.12.2021 Motor Lublin – Legia Warszawa (1:2)

Piłkarze Legii nie weszli dobrze w mecz z Motorem, ale ostatecznie wygrali 2:1 i awansowali do 1/4 finału Pucharu Polski. Najlepszym komentarzem do spotkania były słowa Artura Boruca. – Ciężko cokolwiek sensownego napisać, awans cieszy, nic więcej... Nas dodatkowo cieszył fakt, że bramkę na wagę awansu zdobył Szymon Włodarczyk.

Gdy piłkarze wychodzili na murawę, to kibice stołecznego klubu zaprezentowali oprawę – sektorówkę w szachownicę.

Legia kibice gości oprawa

9.12.2021 Legia Warszawa – Spartak Moskwa (1:0)

O ile wrześniowy mecz Legii ze Spartakiem przeszedł do historii, to drugi pozostawił spory niedosyt. Warszawiacy przegrali u siebie 0:1 z Rosjanami, przez co zakończyli grę w europejskich pucharach w tym sezonie.

Kibice "Wojskowych", na wyjście piłkarzy na murawę, przygotowali kartoniadę na dwie trybuny.

19.12.2021 Legia Warszawa – Radomiak Radom (0:3)

Piłkarze Legii w meczu z Radomiakiem dali pokaz słabości i bezradności – całkowicie zasłużenie przegrali i teraz mają czas by zresetować głowy, a później przygotować się do gry wiosną.

Na trybunach kibice Legii i Radomiaka usiedli razem i wspólnie dopingowali - głównie zespół gości, gdyż piłkarze "Wojskowych" ostatnio nie mogli liczyć na wsparcie. Na początku spotkania na Żylecie została zaprezentowana oprawa pod hasłem – Za braćmi jak w dym. Była pirotechnika i flagi w barwach zielonych, białych i czerwonych.