Kolejna książka o Kazimierzu Deynie
14.07.2014 11:00
Dziennikarz telewizji Polsat na ponad pięciuset stronach rozważa rozwój kariery Deyny, gdyby urodził się po drugiej stronie żelaznej, kurtyny. Nie brakuje tu tez polityków, próbujących zaprzęgać Deynę do propagandowej machiny. Kołtoń stara się również przynieść odpowiedź na pytanie dlaczego oficer ludowego Wojska Polskiego nie mógł zagrać w barwach Realu Madryt. Autor wykonał wielką pracę, odnajdując lekko zapomniane wywiady z bohaterem książki, przeprowadzone w latach 60. i 70. oraz docierając do ciekawych dokumentów w IPN. Pokazują one nie tylko, jakim Deyna był człowiekiem i zawodnikiem, lecz także to, jak mocno spenetrowane przez SB było środowisko piłkarskie w Polsce.
Deyna chciał wyjechać. Czuł, że w Polsce się marnuje. Z socjalistycznego kraju do zachodnich klubów można było wyjechać dopiero po 29. urodzinach, za specjalnym pozwoleniem. Jeśli komuś się to udawało, to dzięki koneksjom z ludźmi władzy. Deyna czuł się coraz bardziej zmęczony i zniechęcony. W wywiadach (które znajdziemy w książce Kołtonia) opowiadał, że chce skończyć karierę. Widział, jak do FC Nantes wyjeżdża Robert Gadocha, którego ówczesna żona Irena była sekretarką gen. Stanisława Kowalczyka i ten wyjazd po prostu mężowi "wychodziła". Kołtoń pisze, że przy okazji tego transferu sporo do powiedzenia miał również kontrwywiad.
Deyna czyli obcy jest pierwszą pozycją serii Mundial życia, w której przedstawiani będą najwybitniejsi polscy piłkarze.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.