Komunikat Legii Warszawa na temat kompleksu tenisowego
20-02-2022 / 11:40
(akt. 20-02-2022 / 22:03)
Szanowni Państwo,
W związku z pojawieniem się szeregu nieprawdziwych informacji związanych z kompleksem tenisowym przy ulicy Myśliwieckiej w Warszawie, informuję, że niezwłocznie poproszę władze Miasta Warszawy o jak najszybsze spotkanie z udziałem przedstawicieli Rady Miasta. Zaprezentujemy na nim szczegółowe informacje o spółce Legia Tenis i odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące jej działalności, planów. aspektów finansowych i kwestii formalnych. Następnie przekażemy te informacje do publicznej wiadomości.
Umowa dzierżawy
Przez ostatnie lata, pomimo lokalizacji kortów w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu i zwyczajowego określenia "korty Legii", obiekt zarządzany był przez bardzo różne podmioty i nie miał z Legią formalnie nic wspólnego. Jakość i wizerunek tego pięknego miejsca stale się pogarszały. Każdy mógł zobaczyć postępujące zniszczenia i niszczejące budynki. Z każdym kolejnym rokiem malała liczba osób korzystających z kompleksu. Wszystko to negatywnie wpływało na wizerunek Miasta, a pośrednio także Legii.
Postanowiliśmy wziąć udział w procesie wyłonienia nowego dzierżawcy. W wyniku przeprowadzonego procesu, zgodzie radnych Rady Miasta Stołecznego Warszawy, a następnie po trwających ponad 1,5 roku wymagających negocjacjach. Miasto zyskało zaangażowanego i odpowiedzialnego partnera na 30 lat, od końca kwietnia 2021 roku obiekt tenisowy został wydzierżawiony od Miasta przez spółkę Legia Tenis, która zobowiązała się do zrealizowania kompleksowego programu rozwoju, profesjonalnego zarządzania i całościowego utrzymania kompleksu.
Koszty i inwestycje
Stawka czynszu za dzierżawę, którą, zgodnie z umową, płaci Legia Tenis to ok. 1 mln zł czynszu rocznie, czyli ok. 30 mln zl przez cały trzydziestoletni okres umowy. Jest to kwota kilkukrotnie wyższa niż w przypadku poprzedniego dzierżawcy. Oprócz opłat związanych z czynszem Legia Tenis zobowiązała się do pokrywania wszystkich kosztów eksploatacji (opiaty za gaz, prąd, wodę, utrzymanie techniczne), rewitalizacji infrastruktury obiektu, w tym przeprowadzenia remontów i zrealizowania inwestycji, których wartość w okresie najbliższych lat wynosić będzie kilkanaście milionów złotych. Wszystko w celu przywrócenia blasku historycznym kortom Legii, udostępnienia infrastruktury mieszkańcom Warszawy.,ale także spowodowania, że poprzez poprawę jakości kompleks stanie się wizytówką naszego Miasta.
Od maja 2021 roku każdego dnia pracujemy nad polepszeniem działalności obiektu, odbudowaniem zainteresowania wśród mieszkańców Warszawy i sympatyków tenisa, sportu, aktywnego spędzania czasu. Szczegółowy raport z realizowanych i wdrażanych działań przedstawimy zarówno podczas spotkań, jak i publicznie. Warto jednak wspomnieć, że przez pierwszych kilka miesięcy aktywności, Spółka zrealizowała kilkadziesiąt wydarzeń dla mieszkańców i amatorów tenisa, w tym po raz pierwszy od wielu lat międzynarodowy turniej rangi Chellenger ATP. W powołanej Akademii regularnie szkoli się ponad 150 dzieci, 23 zarejestrowanych zawodników reprezentuje barwy Legii, 15 trenerów prowadzi zajęcia, a w ostatnim czasie uruchomiony został program wsparcia młodych tenisistów Tennis Talents. Zgodnie z umową Miasto Warszawa ma zapewnione zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach akcji Lato i Zima w mieście.
Umowa dzierżawy a struktura
Już zaangażowane zostały nasze środki finansowe w wysokości powyżej 1 miliona złotych. Przed nami kolejne inwestycje i działania podnoszące jakość kompleksu. Każdy kto zna specyfikę zarządzania takim kompleksem wie, że przy bardzo wysokich kosztach stałych i niskich początkowych przychodach osiągnięcie dodatnich wyników finansowych wymaga czasu i organicznej pracy. Szczególnie w sytuacji, gdy duża część działalności kortów ma wymiar społeczny i edukacyjny. Pomimo intensywnie realizowanych planów i wdrażanych działań cały czas jest to działalność deficytowa.
Realizacja inwestycji, kontrola, bezpieczeństwo Klubu i wykonanie umowy z Miastem
Aby jednocześnie wdrażać ambitny program zarządzania kompleksem i równolegle zrealizować wielomilionowe inwestycje wymagane jest pozyskanie partnerów oraz zewnętrznego finansowania. Był to jedyny powód formalnego przeniesienia Legia Tenis do innego podmiotu, w którym tak samo jak w Legii Warszawa SA, jestem właścicielem 100 proc. akcji. W dyskusji publicznej zostało to celowo mylnie zinterpretowane jako sprzedaż do zewnętrznego podmiotu.
Naszym nadrzędnym celem w tym przedsięwzięciu jest rozwój i popularyzacja tenisa pod marką Legii przy jednoczesnej realizacji zobowiązań wobec Miasta Warszawy. Jeszcze raz podkreślę, że wymaga to istotnych wielomilionowych inwestycji finansowych, które w długofalowym okresie nie mogą być realizowane kosztem klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Wprowadzony model spowoduje właśnie to, że wszystkie zadania ujęte, między innymi w uzasadnieniu do decyzji o wydzierżawieniu kortów, zostaną wykonane, a jednocześnie klub piłkarski nie będzie musiał być obciążany kosztami dzierżawy, utrzymania, rozwoju odrębnej sekcji i spółki.
Kiedy spółka Legia Tenis podpisywała umowę dzierżaw wiedzieliśmy, że podejmujemy się trudnego zadania. Uznaliśmy jednak, że jest to nasz obowiązek pamiętając o blisko 100 letniej historii tego miejsca i wspaniałej tradycji związanej z naszym Klubem, Bardzo szybko i skutecznie wprowadzamy zmiany, do których się zobowiązaliśmy i wierzymy, że stworzymy ośrodek tenisowy, z którego Warszawa i Legia będą dumne. Dlatego chciałbym jeszcze raz podkreślić pełną otwartość do przekazania wszelkich informacji dotyczących działalności Spółki i jej planów.
Z wyrazami szacunku.
Dariusz Mioduski
Komentarze (76)
Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.
Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.
Punkty
1063
Przecież nikt nie mówi, że sprzedał komuś, tylko wyprowadził z Legii swojej spółce. Jakby sam zgłosił się do miasta z nową spółka to by go pogonili. Z resztą długofalowe wizje Pana Dariusza powinny miasto skłonić to refleksji :)
Mam nadzieję że wyjdą wszystkie
To tak w skrócie...nie ma za co
Czego się nie dotknie w sporcie - to spie..oli. ...
Miodek kibice i ci starsi i ci młodsi ci tego w życiu nie wybacza co zrobiłeś z Legia
Nie żebym ci złozyczyl ale za to co zrobiłeś z Legia i udajesz że tego nie widzisz życzę Ci bankructwa
Może.źle to.ująlem najpierw niech właścicielem.Legii zostanie kto inny żeby klub był bezpieczny
A potem mioduski niech zbankrutuje niech zostanie bez grosza bo to.jest pasożyt
Czyli legia jest bankrutem to nie można wykluczyć scenariusza za możemy nawet spaść do 4 ligi z powodów finansowych
"Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział".
"Miasto niezwykle rzadko wyraża zgodę na zawarcie umowy długoletniej dzierżawy. Ma to miejsce wyłącznie jeżeli partner jest sprawdzony i wiarygodny, tak jak w tym przypadku, gdy mowa o warszawskim klubie sportowym ze 100-letnią historią. Domagamy się od Legii wyjaśnień, przywrócenia porządku prawnego oraz faktycznego, w oparciu o który, w najlepszej wierze, zawarta została umowa dzierżawy kortów przy ul. Myśliwieckiej"
Treść komentarza poloop wraz z konwersacją (2 odpowiedzi) została ukryta ze względu na niską ocenę.
- Odsłoń komentarze -krótko mówiąc - trolik
prowadzenie klubu wielosekcyjnego w Polsce ma sens/jest łatwiejsze jeżeli te sekcje są niezależnymi bytami prawnymi,
albo, jak i również,
piłkarska sekcja Legii, a dokładniej jej zadłużenie
jest takim obciążeniem, że ani samorząd, ani osoby
prywatne nie dadzą choć złotówki na inwestycje w inną sekcje klubu.
Dodatkowo Legia pożyczyła tej spółce 1 mln PLN.
Zapewne na opłatę czynszu do miasta.
Może i inne " inwestycje" poczynia Legia w WAWA Group.
Tak więc Legia będzie płacić,a Mioduski się bawił...
Nie ma to dla mnie większego znaczenia.
Wiele lat czytałem, aż któregoś dnia napisałem i poleciało.
- Stary, skąd ty miałeś tyle kasy żeby zafundować sobie to wszystko?
- A wiesz, bo mam złotą rybkę która spełnia każdemu życzenie.
- Pożycz mi ją! Jutro ci oddam!
- Dobra, tylko uważaj, ona jest mocno przygłucha, musisz do niej wyraźnie mówić.
Kolefa wziął rybkę i szczęśliwy wraca do domu. Postawił na stole i głośno, wyraźnie, powoli mówi do niej akcentując każde słowo:
- Złota rybko! Chcę mieć górę złota.
Rybka na to:
- OK. Idź spać a rano życzenie będzie spełnione.
Facet wstaje na drugi dzień, a tu jego dom przygnieciony przez górę błota. Chwycił rybkę, leci do Dariusza i krzyczy:
- Coś ty mi dał! Chciałem górę złota a ona mi dała górę błota!
- Mówiłem ci przecież, że jest trochę głucha. Co ty niby myślałeś, że ja chciałem mieć wielki tenis?
teraz czekamy na komunikat że sekcji tenisa pod wodzą Dariusza nie stać na piłki
Treść komentarza Bieszczady została ukryta ze względu na niską ocenę.
- Odsłoń komentarz -Prezes Mioducki przeją pod swoje skrzydła sekcje tenisa ziemnego Legii
Iga Świątek zaczyna się bać co ją czeka..
Ale stan takiej unii personalnej nie musi trwać wiecznie, ani nawet nie te 30 lat. Może sprzedać Legię i zostaną mu korty albo może sprzedać spółkę od kortów i on będzie miał za to kasę w kieszeni.
Można nie wierzyć w zapewnienia dotyczące przyszłości. Ale powyższe zdanie dotyczy przeszłości i jest dość jasne.
Jak ten człowiek będzie działkę, dotyczącą tenisa prowadził tak jak Legię, to sukcesów nie wieszcze.
I jak zwykle misja, w domyśle non profit.
No istny święty.
Za cholerę, po tym jak prowadzi spółkę piłkarską mu nie wierzę.
I takie pytanie, czy to w ogóle możliwe, że Mioduski wydźwignie piłkę z tej katastrofy do jakiej doprowadził?
Jedynym rozwiązaniem zdaje się być oparcie o sprzedaż młodych zdolnych z LTC a sama Legia piłkarską będzie zwykłym średniakiem.
I nawet w taki scenariusz nie wierzę.
kompleksowy rozwój i profesjonalne zarządzanie już realizuje w klubie piłkarskim
Taczka czeka, zbieraj menele i wypad szukać prezesa.