News: Jagiellonia obstaje przy zakazie związanym z oprawami i flagami

Kontrowersyjne zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych

Marcin Szymczyk

Źródło: stadiony.net

02.09.2014 08:55

(akt. 04.01.2019 13:24)

Zakaz stadionowy za gaśnicę samochodową, kąpiel w miejscu niedozwolonym lub bójkę pod dyskoteką – takie pułapki mogą się wciąż znaleźć w nowelizacji ustawy. Opowiada o tym w rozmowie z serwisem stadiony.net mecenas Mateusz Dróżdż.

- Część zmian przygotowanych przez komisję jest mimo wszystko skandaliczna. Ustawa raczej ma na celu zaostrzenie kolejny raz norm w niej zawartych. Dla „normalnego” kibica może budzić wątpliwości np. przepis, który będzie przewidywał odpowiedzialność karną za niewykonanie wezwania służby informacyjnej, czyli np. sytuacji, gdy taki podmiot poprosi nas o zmianę miejsca. Dla kierowców autobusu, którzy będą przewozić kibiców, samo posiadanie gaśnicy będzie powodować obligatoryjny zakaz stadionowy.W ustawie pojawia się definicja przejazdu grupy kibiców. Według niej każda osoba będąca uczestnikiem przejazdu kibiców podlega odpowiedzialności karnej, jeśli posiada niebezpieczny przedmiot. Takim jest w kontekście meczu gaśnica.


Kierowca kierowcą, ale w jaki sposób ma być ustalone, do kogo należy przedmiot znaleziony w autobusie?


- No i tutaj będzie problem praktyczny. Bo o ile gaśnicę posiada kierowca, o tyle udowodnienie, że Kowalski spośród 40 osób jest właśnie właścicielem lub posiadaczem racy może być utrudnione. Mało tego, podczas podróży środkami transportu zbiorowego nie będzie można posiadać żadnego niebezpiecznego przedmiotu. A orzecznictwo za taki przedmiot uznaje czasami pasek od spodni.


W takim razie są jeszcze inne restrykcje, które pozostały w planie do wprowadzenia?


- Z tych nowych restrykcji będzie możliwość orzekania zakazów stadionowych za m.in. kąpiel w miejscu niedozwolonym, czy za bójkę pod dyskoteką, jeżeli udział takiej osoby będzie zagrażał dobrom chronionym prawem. Rozszerzony ma być także zakaz klubowy, aby mogły orzekać także PZPN Ekstraklasa. Możliwość odmowy sprzedaży biletu będzie należała do subiektywnej oceny organizatora. Na koniec ma być wprowadzona odpowiedzialność karna za zniewagę służby porządkowej i informacyjnej.


Wpływ policji na przepisy jest tak duży?


- Policja musi mieć duży wpływ na projektowanie takiej ustawy, ponieważ jest bezpośrednio zaangażowana w szeroko rozumiany proces zabezpieczenia imprezy masowej. Ale ustawa jest też dla organizatorów i kibiców. I organizatorzy, i kibice powinni mieć taką samą szansę wypowiedzi, udziału w projektowaniu zmian, jak policja.


Zapis całej rozmowy w serwisie stadiony.net

Polecamy

Komentarze (71)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.