Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

06.03.2022 19:10

(akt. 06.03.2022 23:59)

Koszykarze Legii przegrali u siebie 68:87 z Astorią Bydgoszcz w 24. kolejce Energa Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów" to 10. porażka w tym sezonie ligowym.

Oba zespoły miały problemy ze skutecznością na początku meczu i w pierwszych dwóch minutach jedyny punkt, z linii rzutów wolnych, zdobył Adam Kemp. Przy dobrej obronie obu ekip, wreszcie pierwsze punkty z gry zdobył Jure Skifić trafiając zza łuku. Po lepszym początku legionistów, w połowie kwarty podopieczni trenera Artura Gronka zupełnie przejęli inicjatywę. Dzięki bardzo dobrej agresywnej obronie wyprowadzali błyskawiczne kontrataki i po trzech trójkach z rzędu goście prowadzili 15:8. Bydgoszczanie w pewnym momencie mieli już 10 punktów przewagi. Astoria potrafiła zatrzymać legionistów w tej odsłonie na tylko 25% skuteczności z gry i wymusiła aż 7 strat, co pomogło gościom prowadzić po pierwszych 10 minutach 19:12.

Początek drugiej ćwiartki to dalsze problemy legionistów z agresywną obroną koszykarzy z Bydgoszczy. Po punktach z kontry Andrzeja Pluty i efektownym wsadzie Jakuba Nizioła, "Zieloni Kanonierzy" tracili do rywala już 12 "oczek". Po 5 minutach tej kwarty goście mieli serię punktową 10:0, którą trudnym rzutem przerwał Robert Johnson i na chwilę legioniści wrócili do gry. Jednak każda akcja Legii rodziła się w ogromnych bólach, a koszykarze Astorii wyglądali dużo lepiej fizycznie i na przerwę schodzili prowadząc 43:23.

W drugiej połowie trener Wojciech Kamiński postanowił wrócić do gry wyjściowym składem, który co prawda miał swoje problemy w pierwszej kwarcie, ale w tym zestawieniu gra legionistów wyglądała najlepiej. Na początku tej połowy odrabianie strat nie szło miejscowym, ale w kolejnych minutach, dzięki trafieniom za trzy Johnsona i Raymonda Cowelsa udało się zniwelować straty do 15 "oczek". Niestety ponownie kiedy wydawało się, że koszykarze z Bydgoszczy zaczęli tracić siły, po wejściu rezerwowych po raz kolejny goście odskoczyli Legii i powiększyli przewagę z pierwszej połowy i po 30 minutach było 46:67.

W czwartej kwarcie Astoria wciąż nie spuszczała z tonu, grając piękną dla oka koszykówkę. Nizioł popisał się kolejnym efektownym wsadem, a cały zespół z Bydgoszczy grał niezwykle zespołowo, notując kilka bardzo widowiskowych akcji. Legioniści jeszcze zanotowali jeden mały zryw, ale podopieczni trenera Gronka przyjechali do Warszawy w rewelacyjnej dyspozycji i wychodziło im praktycznie wszystko, zabierając wszystkie atuty gospodarzy. Ostatecznie Astoria Bydgoszcz wygrała z Legią 87:68.

Przepraszam kibiców za kolejny taki mecz. Nie wiem czy to agresywna obrona rywala czy brak koncentracji spowodował porażkę. O tej obronie rywala cały czas mówiliśmy przygotowując się do spotkania. Bardzo dużo było dziś złych rzutów, narażaliśmy się na kontry, Astoria zdobywała dużo punktów po naszych stratach – powiedział trener Kamiński.

W środę (9.03, godz. 18:15) warszawiacy zmierzą się u siebie z Pallacanestro Reggiana w pierwszym meczu ćwierćfinałowym FIBA Europe Cup.

Legia Warszawa – Astoria Bydgoszcz 68:87 (12:19, 11:24, 23:24, 22:20)

Legia: Robert Johnson 23 pkt. 7 zb. 5 as. 3 str., Adam Kemp 11 pkt. 5 zb. 2 as., Jure Skifić 11 pkt. 3 zb. 1 as., Łukasz Koszarek 7 pkt. 1 zb. 1 as. 3 str., Raymond Cowels 6 pkt. 2 zb. 3 as., Strahinja Jovanović 5 pkt. 1 zb. 1 as. 5 str., Grzegorz Kulka 3 pkt. 3 zb., Muhammad-Ali Abdur-Rahkman 2 pkt. 3 zb. 5 as. 3 prz., Dariusz Wyka 0 pkt. 1 zb., Grzegorz Kamiński 0 pkt., Szymon Kołakowski- ,Jakub Sadowski-

Astoria: Klavs Cavars 15 pkt. 7 zb., Michał Chyliński 14 pkt. 1 zb. 1 as., Andrzej Pluta 13 pkt. 2 zb. 4 as., Alan Herndon 13 pkt. 4 zb., Mateusz Zębski 12 pkt. 5 zb. 3 as. 3 str., Jakub Nizioł 9 pkt. 5 zb. 3 as., Roderick Camphor 8 pkt. 1 zb. 11 as. 2 str., Wesley Washpun 4 pkt. 3 zb., Michał Krasuski 0 pkt. 3 zb. 1 as., Michał Aleksandrowicz-, Patryk Kędel-