Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

22.10.2024 19:45

(akt. 22.10.2024 20:08)

Koszykarze Legii zagrali trzeci raz w fazie grupowej ENBL i ponieśli pierwszą porażkę. Warszawiacy ulegli na wyjeździe 83:89 słowackiemu Interowi Bratysława.

Legia zaczęła spotkanie w Bratysławie w dość eksperymentalnej piątce z Andrzejem Plutą, Kameronem McGusty’m, Michałem Kolendą, Dominikiem Grudzińskim i Shawn’em Jones’em. Gra w ataku legionistów na początku meczu niezbyt się kleiła. Miejscowi wyszli na prowadzenie po efektowym wsadzie Milana Szabo, a po chwili kolejne punkty w kontrze zdobył Isaiah Cousins. Pierwsze punkty dla przyjezdnych wywalczył McGusty, ale to zespołowo grający koszykarze Interu dyktowali warunki na boisku, wychodząc na prowadzenie 14:4. Dobre minuty miał Cousins, który był zbyt szybki dla Kolendy i pozostałych obrońców Legii. Dopiero wejście na boisko Jawuna Evansa rozruszało atak legionistów i podopieczni trenera Ivicy Skelina z amerykańskim rozgrywającym na boisku wygrali kolejne 4 minuty tej kwarty 12:2. Ostatecznie, po słabszym fragmencie gry Interu, sprawy w swoje ręce ponownie wziął Cousins i to jego zespół prowadził po pierwszych 10 minutach 20:19.

Początek drugiej kwarty, to ponowne problemy warszawiaków w obronie. Najpierw w akcjach typu pick&roll punktował Bryant Thomas, a po chwili zbyt łatwo Dontay Caruthers ogrywał Plutę. Z kolei warto odnotować w tej odsłonie dobrą zmianę Marcina Wieluńskiego, który zdobył 5 "oczek" z rzędu dla Legii, lecz to wciąż gospodarze prowadzili kilkoma punktami. W połowie kwarty celna trójka Kolendy dała Legii prowadzenie 35:34. Koszykarze ze stolicy Słowacji cały czas sprawiali trudne warunki legionistom i wynik długo oscylował wokół remisu, ale to zespół z Warszawy schodził do szatni, prowadząc 46:44.

Po zmianie stron dobry początek w barwach Interu miał Rodney Gunn, z kolei w Legii piłka częściej wędrowała pod kosz do Mate Vucicia, co pomogło utrzymać prowadzenie z pierwszej połowy. Dopiero w połowie trzeciej kwarty skuteczne akcje Pluty pozwoliły odskoczyć Legii na 5 "oczek". Po tym fragmencie "Zieloni Kanonierzy" dorzucili kolejne dwa trafienia i wyszli na najwyższe 10-punktowe prowadzenie. Amerykańscy gracze Interu ponownie wzięli się za odrabianie strat i to właśnie ich dobra gra oraz skuteczność pozwoliła zniwelować straty do zaledwie jednego punktu po 30 minutach gry.

W czwartej kwarcie gospodarze kontynuowali dobrą grę z poprzedniej części i zaczęli od serii punktowej 12:2, przy fatalnej postawie legionistów. Trener gości próbował różnych rozwiązań, aby zaktywizować swoich zawodników, ale popełniali oni masę błędów w obronie, co bardzo dobrze wykorzystywał amerykański tercet Interu, który zdobył aż 65 punktów. Ostatecznie po słabym meczu Legia przegrała na Słowacji 83:89, ponosząc pierwszą porażkę w lidze ENBL.

W najbliższą niedzielę, 27 października (godz. 17:30), Legia zagra u siebie w derbach Warszawy z Dzikami.

3. KOLEJKA ENBL: INTER BRATYSŁAWA – LEGIA WARSZAWA 89:83 (20:19, 24:27, 22:21, 23:16)

INTER: Isaiah Cousins 29 pkt. 4 zb. 5 as. 4 str, Dontay Caruthers 19 pkt. 3 zb. 7 as. 3 str., R.J. Gunn 17 pkt. 4 zb. 1 as., Milan Szabo 10 pkt. 3 zb., Bryant Thomas 7 pkt. 4 zb. 1 as., Samuel Volarik 6 pkt. 5 zb. 3 as. 3 str., Robert Hudec 1 pkt. 2 zb., Martin Minarovjech 0 pkt. 1 zb. 2 as., Viliam Durecko-, Richard Ondrus-, Ivan Zidzik-

LEGIA: Kameron McGusty 16 pkt. 3 zb. 1 as. 3 str., Jawun Evans 14 pkt. 3 zb. 4 as. 4 str., Andrzej Pluta 11 pkt. 3 zb. 5 as. 4 prz., Mate Vucić 11 pkt. 6 zb. 3 as., Maksymilian Wilczek 9 pkt. 2 zb., Ojars Silins 5 pkt. 5 zb. 1 as., Marcin Wieluński 5 pkt. 1 zb. 1 as., Michał Kolenda 5 pkt. 1 as., Dominik Grudziński 4 pkt., Shawn Jones 0 pkt. 2 as.

Tabelę i więcej informacji o koszykówce znajdziecie na podstronie dot. stołecznej sekcji, TUTAJ.