Koszykówka: W niedzielę mecz z Astorią

Źródło: legiakosz.com

05.03.2022 14:25

(akt. 05.03.2022 14:35)

Po niesamowicie emocjonującym meczu w Lublinie, w najbliższą niedzielę (6.03, godz. 17:30) koszykarze Legii podejmą Astorię Bydgoszcz. Aby rywale mogli jeszcze myśleć o awansie do fazy play-off, będą musieli pokonać "Zielonych Kanonierów". Determinacji zespołowi prowadzonemu przez Artura Gronka z pewnością nie zabraknie.

Legia nie może sobie pozwolić na stratę punktów na własnym parkiecie, tym bardziej wobec trudnego terminarza w dalszej części sezonu zasadniczego. Po rywalizacji z Astorią czekają bowiem cztery wyjazdowe mecze (we Wrocławiu, Włocławku, Stargardzie i Słupsku). A walka o jak najwyższe miejsce przed końcem sezonu zasadniczego wchodzi właśnie w decydującą fazę.

Astoria plasuje się na 9. miejscu w tabeli Energa Basket Ligi z bilansem 11-11. Wszystkie pozostałe zespoły z górnej ósemki mają dodatni bilans, a najgorszy z nich ma obecnie King (12-10). W związku z powyższym bydgoszczanie, mając do końca sezonu tylko osiem spotkań, nie mają już miejsca na pomyłkę. Z kolei Legia, dzięki wygranej w Lublinie, nadal ma szanse na awans w tabeli (obecnie 6. lokata), nawet do pierwszej czwórki, ale to nastąpi tylko w przypadku regularnych zwycięstw.

Ostatni mecz ze Startem, pierwszy po długiej przerwie, w trzeciej kwarcie zupełnie wymknął się spod kontroli. To, czego dokonali legioniści w kwarcie czwartej i dogrywce, jeszcze długo śnić się będzie po nocach graczom z Lublina. A my wierzymy, że tak walczącą o każdą piłkę Legię, będziemy teraz obserwować w każdym kolejnym meczu. To właśnie żelazna obrona była kluczem do sukcesu stołecznej drużyny przed rokiem. W Lublinie impuls do takiej gry dał Łukasz Koszarek, który później rozwój wypadków obserwował już z ławki rezerwowych, a rywali świetnie naciskał Strahinja Jovanović. Klasą sam dla siebie był Robert Johnson, zdobywca 36 punktów (najlepszy indywidualny wynik wśród graczy Legii w tym sezonie), który oddał aż 24 rzuty z gry (w tym 6/7 za 3).

Astoria rok 2022 rozpoczęła od wysokich porażek z Czarnymi (-22) oraz Kingiem (-31). Później zaś (jeszcze przed turniejem finałowym Suzuki Pucharu Polski) zwyciężyła MKS w Dąbrowie Górniczej (+14) oraz na własnym parkiecie zespół Trefla (+15). Szczególnie ten ostatni wynik, w którym "Asta" zdobyła aż 105 punktów, mógł robić wrażenie. Aż czterech zawodników zdobyło w tym spotkaniu co najmniej 20 punktów - Roderick Camphor (26), Klavs Cavars (24), Jakub Nizioł (23) i Wesley Washpun (20).

W drużynie z Bydgoszczy znajduje się trzech byłych graczy "Zielonych Kanonierów". Największą rolę odgrywa dziś Jakub Nizioł – świetny, dynamiczny skrzydłowy, który w ciągu 23,5 min. na parkiecie notuje 12,6 pkt. oraz 4,2 zbiórki. Nizioł występował w Legii w sezonie 2019/20. Drugim z byłych legionistów, który z "eLką" na piersi spędził znacznie więcej czasu, jest Michał Aleksandrowicz. Popularny "Panda" gra obecnie w Astorii zdecydowanie mniej (średnio 7 minut) i ma przede wszystkim zadania defensywne. W Legii występował od rozgrywek 2014/15, przez 3,5 sezonu – trafił do ekstraklasy, ale wobec małej liczby minut na parkietach EBL, postanowił przenieść się do Bydgoszczy, gdzie wywalczył kolejny awans i związał się do dziś. W zespole Artura Gronka, od tego sezonu jest również środkowy, Patryk Kędel – 23-latek grywa bardzo sporadycznie, a w Legii spędził dwa sezony (2016/17 i następny), rywalizując głównie w rezerwach i juniorach, ale w sezonie 2017/18 rozegrał cztery mecze na parkietach ekstraklasy (łącznie uzbierał 6 minut).

Najlepszym strzelcem zespołu z Bydgoszczy jest doskonale znany z występów w polskiej lidze, Camphor, który został zakontraktowany już w trakcie rozgrywek. W 13. rozegranych spotkaniach notuje średnio 14,7 pkt. na mecz, przy wysokiej skuteczności rzutów za 3 pkt. (44,8%). Innym zawodnikiem pozyskanym podczas rozgrywek jest rozgrywający, Wesley Washpun, który debiutował w pierwszej rundzie właśnie przeciwko Legii (zdobył wówczas tylko 5 pkt., trafiając 2/10 z gry). Washpun zdobywa średnio 11,4 pkt. (41,7% za 3), niewiele mniej niż łotewski środkowy, Cavars (11,8 pkt. i 7,7 zbiórki). Ważną postacią w rotacji Astorii jest Mateusz Zębski – walczak w obronie (1,9 przechwytu na mecz – najlepszy wynik w drużynie), który również w ataku potrafi zdobywać punkty (66,7% za 2, śr. 9,9 pkt. na mecz). Swoje minuty dostają także Michał Chyliński (śr. 7,6 pkt.), Andrzej Pluta (śr. 9 pkt i 3 as.), podkoszowy Alan Herndon (śr. 7,4 pkt. i 4,4 zb.) oraz Michał Krasuski.

W październikowym meczu obu drużyn w Bydgoszczy lepsza była Legia, zwyciężając 83:76, po bardzo dobrym występie Grzegorza Kamińskiego. Od czasu awansu Astorii do EBL, bilans meczów obu ekip jest jednak korzystny dla rywali – wygrali oni trzy spotkania, Legia tylko dwa. Szczególnie bolesna była porażka poniesiona w hali Koło w październiku 2019 roku, w której warszawiacy nie trafili rzutu na zwycięstwo. W ostatnim meczu na Bemowie, we wrześniu 2020 roku, Legia pokonała bydgoszczan 98:81.

– Za nami analiza spotkania, jakie w pierwszej rundzie rozegraliśmy w Bydgoszczy. Wiemy jakie wtedy popełniliśmy błędy. Naszym zadaniem będzie wyeliminowanie ich, pokazanie determinacji przez cały mecz. Astoria jest jednym wielu zespołów, który walczy o miejsce w play-off – nie możemy pozwolić sobie na porażki, by myśleć o wysokim miejscu przed decydującą fazą sezonu. Mamy plan na niedzielny mecz, wiemy jak mamy zagrać, pozostaje wcielić to wszystko w życie i wygrać – mówi Dariusz Wyka.

Przy okazji niedzielnego meczu, prowadzona będzie zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy. Najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności dla dzieci i dorosłych oraz produkty higieny osobistej i środki czystości. Ciężarówki zawiozą zebrane dary na granicę dla potrzebujących mieszkańców Ukrainy.

W obliczu tragedii ukraińskich rodzin przebywającym w Polsce Sekcja Koszykówki Legii Warszawa przygotowała pulę bezpłatnych biletów dla dzieci i młodzieży z Ukrainy wraz z opiekunami. Mamy nadzieję, że dzięki temu pomożemy im chociaż na moment oderwać myśli od wydarzeń jakie dzieją się w ich ojczyźnie. Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z zaproszenia prosimy o kontakt mailowy na adres [email protected], w którym należy przekazać informację (liczbę osób, dla których zostaną przygotowane darmowe wejściówki) o chęci oglądania meczu koszykarzy Legii z trybun hali na Bemowie.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:30, wejście dla kibiców możliwe od 16:00. Bilety nabywać można na legiakosz.abilet.pl. Transmisja w Polsacie Sport Extra. W niedzielę na kibiców czeka tradycyjny konkurs w przerwie – Koszykarska Kumulacja LOTTO, w której do zgarnięcia będzie tym razem 3000 złotych. Zapraszamy na Bemowo!