Legia mistrz 2021. Ligowe zwycięstwa

28.04.2021 20:59

(akt. 29.04.2021 06:23)

Do końca sezonu pozostały jeszcze trzy mecze, ale Legia zapewniła już sobie mistrzostwo Polski. Do tej pory stołeczna drużyna rozegrała 27 spotkań: 18 wygrała, 5 zremisowała, 4 przegrała. W rozgrywkach ligowych miała dość sporo kluczowych, wyjątkowych momentów. Oto one.

22.08.2020: Raków Częstochowa - Legia Warszawa (1:2)

Trzeci mecz Legii w sezonie 2020/21 i jednocześnie drugi w Bełchatowie. Warszawiacy strzelili pierwszego gola. Chwilę po przerwie wyrównali rywale. Trzecie, i zarazem ostatnie trafienie w spotkaniu, padło w 84. minucie. Luquinhas minął przeciwnika w bocznym sektorze, zagrał wzdłuż "szesnastki", Maciej Rosołek świetnie musnął piłkę, a akcję zamknął Tomas Pekhart. Rosły napastnik uwolnił się spod opieki przeciwnika i z najbliższej odległości wpakował piłkę do bramki. W ten sposób zespół z Łazienkowskiej zgarnął pierwsze, ligowe punkty.

11.09.2020: Wisła Płock - Legia Warszawa (0:1)

Po dwóch porażkach - z Jagiellonią i Omonią, Legia wygrała na wyjeździe z Wisłą. Trzydziesta minuta, stadion w Płocku. Filip Mladenović dośrodkował z lewej strony boiska. Piłka dotarła na 11. metr do Pekharta. Czech uprzedził kapitana, Alana Urygę, i skierował piłkę do siatki - po uderzeniu z głowy, przy bliższym słupku. Akcja na wagę trzech punktów.

18.10.2020 Legia Warszawa - Zagłębie Lubin (2:1)

W pierwszej połowie rywala napoczął Pekhart, ale wyrównał z "jedenastki" Filip Starzyński. Po przerwie padł drugi gol dla Legii – drugi autorstwa Pekharta. Wieżowiec z Czech pojawił się na środku pola karnego i dopadł do centry Luquinhasa z lewej strony, zza "szesnastki". Napastnik stołecznego klubu znalazł się między dwoma zawodnikami Zagłębia, ale nie miał z tym problemów. Wygrał walkę w powietrzu i skutecznie główkował! Dzięki temu trafieniu, legioniści po raz drugi w meczu wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końcowego gwizdka.

21.10.2020: Legia Warszawa - Śląsk Wrocław (2:1)

Trzy dni później przyszła kolej na następne punkty. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 0:0. Kilkadziesiąt sekund po przerwie się to zmieniło. Josip Juranović przechwycił piłkę przed polem karnym Śląska, a następnie błyskawicznie przygotował miejsce do oddania strzału. I zdobył piękną bramkę! Uderzył z lewej nogi - można powiedzieć, że zawinął rogala - w kierunku dalszego słupka. Bramkarz Śląska nie miał większych szans na interwencję. Później gola strzelił Pekhart, a w końcówce - z prezentu dla gości skorzystał Fabian Piasecki.

2.11.2020: Warta Poznań - Legia Warszawa (0:3)

Listopad był miesiacem obfitym w punkty dla Legii, a rozpoczął się w Wielkopolsce. Zaległy mecz 6. kolejki, który Legia rozpoczęła bardzo dobrze. Jednym z wiodących punktów "Wojskowych" był Mladenović. Serb miał najpierw asystę przy pierwszym trafieniu (Pawła Wszołka), a w 23. minucie zdobył bramkę. Boczny obrońca zbiegł do środka pola karnego i oddał techniczny strzał z prawej nogi. Prawy, górny róg bramki – piłka wylądowała w siatce. Gol zapewnił warszawiakom jeszcze większy komfort na boisku. Wynik spotkania ustalił niezawodny Pekhart.

8.11.2020: Legia Warszawa - Lech Poznań (2:1)

Hit kolejki i powtórka sprzed 2019 roku. Po pierwszej połowie legioniści przegrywali 0:1 po samobójczym trafieniu Juranovicia. Stołeczny zespół robił wszystko, aby doprowadzić przynajmniej do remisu. W 59. minucie trener Michniewicz wprowadził debiutanta - Kacpra Skibickiego. Zastąpił Macieja Rosołka - bohatera poprzedniego, jesiennego meczu z Lechem. "Skiba" podołał wyzwaniu i miał wejście smoka. Osiem minut po zmianie dał Legii wyrównanie! Wszołek minął dwóch lechitów i wycofał piłkę w pole karne, na 12. metr, do Skibickiego. Dziewiętnastolatek oddał mocny strzał z prawej nogi i pokonał Filipa Bednarka. Bardzo ważny gol, i moment spotkania. Bramka dodatkowo pobudziła legionistów, a sam Skibicki miał udział przy drugim, zwycięskim trafieniu dla gospodarzy. Strzelił go w samej końcówce inny rezerwowy - Rafael Lopes.

22.11.2020: Cracovia - Legia Warszawa (0:1)

Trzeci listopadowy mecz i trzecia wygrana. O trzech punktach zadecydował – tak, jak w Płocku – jeden gol. W akcji bramkowej wzięli udział, przede wszystkim, boczni obrońcy. Juranović podłączył się do ofensywy i będąc na 20. metrze zdecydował się na miękką centrę w pole karne. Na dalszym słupku obecny był Mladenović, który uderzył bez przyjęcia, z lewej nogi i umieścił piłkę w siatce.

5.12.2020: Legia Warszawa - Lechia Gdańsk (2:0)

Po godzinie gry utrzymywał się bezbramkowy remis, ale legioniści postanowili to zmienić. Juranović zagrał do Kapustki, a ten do Luquinhasa. Brazylijczyk zbiegł z lewej flanki i zacentrował na dalszy słupek, zza "szesnastki". Pekhart wskoczył między dwóch rywali, wyskoczył i skierował piłkę do siatki, po uderzeniu z głowy. Co tu dużo mówić – niemalże kopia bramki Czecha z meczu z Zagłębiem. W ostatnich sekundach trafił też Lopes.

12.12.2020: Wisła Kraków - Legia Warszawa (1:2)

Mecz w Krakowie nie do końca układał się po myśli legionistów, którzy po 12 minutach przegrywali 0:1. Wynik utrzymywał się przez ponad 65 minut. Pod koniec "Wojskowi" otrzymali rzut karny, który na bramkę zamienił Pekhart. W 89. minucie Juranović zwiódł Macieja Sadloka, dograł w pole karne do Pekharta, który musnął piłkę głową i wpakował do siatki, przy dalszym słupku. Kluczowa akcja, dzięki której komplet punktów trafił do stolicy.

6.02.2021 Legia Warszawa – Raków Częstochowa (2:0)

Pierwsze zwycięstwo warszawiaków po przerwie zimowej. To właśnie w tym spotkaniu Legia zmieniła system - przeszła z trójkę obrońców z tyłu. Nowe ustawienie zdało egzamin, mimo epizodycznych problemów w obronie. W 29. minucie stołeczny zespół objął prowadzenie. Wszołek dośrodkował w pole karne, a Luquinhas dopełnił formalności z bliskiej odległości. Dla Brazylijczyka była to podwójna radość. Oprócz bramki, celebrował także ciążę partnerki. Wynik, w drugiej połowie, ustalił Pekhart, który wykorzystał rzut karny.

20.02.2021 Legia Warszawa – Wisła Płock (5:2)

Emocji i goli nie brakowało. Zwłaszcza w pierwszej połowie, w której padło pięć trafień. Po 40 minutach "Wojskowi" prowadzili 3:0 i – jak powiedział trener Michniewicz – zgasło im światło. Przed przerwą rywale zdołali zdobyć dwie bramki. Co, po zmianie stron, zrobili warszawiacy? Ponownie odjechali gościom na trzy trafienia, dzięki golom Luquinhasa. Zwycięstwo miało smak szczególny, bo Legia awansowała na pierwsze miejsce w ekstraklasie.

27.02.2021 Górnik Zabrze – Legia Warszawa (1:2)

Wyjątkowy wieczór w Zabrzu. Legioniści zaczęli mecz po mistrzowsku, bo od perfekcyjnej kontry w 4. minucie, która zakończyła się trafieniem Kapustki. W akcjach rywali brakowało konkretów, aż do końcówki pierwszej połowy, gdy doprowadzili do wyrównania – wykorzystali rzut karny. Od 46. minuty na murawie pojawił się debiutant, Ernest Muci. Ale bohaterem "Wojskowych" został inny zmiennik, Kacper Kostorz. W 82. minucie otrzymał prostopadłe podanie od Luquinhasa, wbiegł w pole karne z lewej strony, minął przeciwnika i z zimną krwią umieścił piłkę w siatce. Gol był dla 21-latka szczególny – pierwszy w barwach Legii, strzelony po wielu problemach zdrowotnych i osobistych, w dodatku na wagę trzech punktów, z dedykacją dla zmarłego taty.

7.03.2021 Śląsk Wrocław - Legia Warszawa (0:1)

Legia we Wrocławiu zwyciężyła i przewagę powiększyła! Warszawiacy skromnie wygrali na wyjeździe ze Śląskiem. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Wszołek, którego nie dało się zatrzymać. Legionista otrzymał podanie od Kapustki, a następnie w mgnieniu oka wbiegł w pole karne i oddał płaski strzał w kierunku dalszego słupka.

13.03.2021 Legia Warszawa – Warta Poznań (3:2)

Miejscowi rozpoczęli mecz perfekcyjnie, bo od trafienia Mladenovicia w 3. minucie. Goście wyrównali za sprawą byłego gracza "Wojskowych", Jana Grzesika, który popisał się kapitalnym centrostrzałem. Po chwili stołeczna drużyna wyższy bieg wrzuciła. Centra "Mladena" powędrowała w pole karne do Wszołka, ten świetnie uderzył z powietrza i wpakował piłkę do siatki. Ostatni akord miał miejsce po godzinie rywalizacji. Zaczęło się od dogrania Kapustki, do którego dobiegł Wszołek. Luquinhas oddał strzał, lecz Adrian Lis był na posterunku. Przy dobitce Mladenovicia nie miał jednak większych szans.

21.03.2021 Zagłębie Lubin – Legia Warszawa (0:4)

Koncert Pekharta! Wyjątkowy wieczór dla czeskiego napastnika, który zdobył wszystkie cztery bramki w meczu, zagwarantował trzy punkty i znacząco odskoczył w klasyfikacji strzelców. W grze o stawkę dokonał takiego wyczynu po raz pierwszy. Na pamiątkę zabrał piłkę do domu, spełniając jednocześnie obietnicę, którą złożył córce na początku sezonu.

3.04.2021 Legia Warszawa – Pogoń Szczecin (4:2)

Wie(L)ka Sobota! Hit kolejki, czyli gra lidera z wiceliderem. Pogoń przyjeżdżała do stolicy mając na koncie zaledwie 13 straconych trafień w lidze. Co zrobiła Legia? Wbiła jej cztery bramki w ciągu pierwszych 27 minut! Żeby nie było zbyt kolorowo… Stołeczny zespół podał przeciwnikowi tlen tuż przed przerwą. Prezent dla rywali sprawił, że warszawiacy przestali szukać kolejnego gola, a w końcówce meczu stracili drugą bramkę. Ale trzy punkty i tak zostały w stolicy. Piekielnie ważne zwycięstwo "Wojskowych" (szóste ligowe z rzędu) i jednocześnie pierwsza wygrana z "Portowcami" od prawie dwóch lat. I – co ważne – odskok w tabeli na DZIESIĘĆ punktów.

21.04.2021 Piast Gliwice – Legia Warszawa (0:1)

Legia wybierała się do Gliwic po lekkim naciśnięciu hamulca, czyli dwóch bezbramkowych remisach. I wygrała bardzo istotny mecz z trudnym rywalem. O zwycięstwie przesądził specjalista od ważnych bramek – Lopes, który skutecznie główkował po dośrodkowaniu Juranovicia z prawej strony boiska. Trzy punkty pojechały do Warszawy. Dla stołecznego klubu była to pierwsza wygrana z zespołem ze Śląska od grudnia 2018 roku.

25.04.2021 Lechia Gdańsk – Legia Warszawa (0:1)

Niedzielna misja zakończyła się dla Legii powodzeniem. Luquinhas upadł w polu karnym po kontakcie z rywalem. Był VAR, rzut karny i bramka Pekharta trzy punkty warta. Przypomnijmy, że "Wojskowi" w tym, jak i poprzednim meczu, byli prowadzeni przez asytenta trenera Michniewicza, Przemysława Małeckiego. Pierwszy szkoleniowiec pauzował za kuriozalną czerwoną kartkę w meczu z Cracovią. Legia była o krok od mistrzostwa Polski, które zapewniła sobie trzy dni później, ze względu na brak wygranej Rakowa z Jagiellonią. LEGIA WARSZAWA MISTRZEM POLSKI 2021!

Legia mistrz 2021. Co wiesz o poprzednich mistrzostwach?

1/15 Pierwszy tytuł mistrzowski Legia zdobyła 20 listopada 1955, na boisku Stali (obecnego Zagłębia) Sosnowiec. W decydującym meczu zremisowała na wyjeździe 1:1, choć gospodarze, będąc pewni swego, zaprosili wszystkich prominentnych działaczy i zorganizowali fetę. Kto popsuł im plany strzelając gola na 1:1?