News: HNK Rijeka: Vesović odchodzi do Legii (akt.)

Legia z największymi przychodami w historii ligi

Marcin Szymczyk

Źródło: Puls Biznesu

30.05.2016 09:11

(akt. 21.12.2018 15:26)

- Legia chce strzelać gole nie tylko na boisku, ale także w biznesie. I ma zamiar zarabiać na usługach i innowacjach. W sezonie 2014/15 przychody Legii wyniosły 115,15 mln zł, co jest najlepszym wynikiem w historii całej Ekstraklasy. Klub z Łazienkowskiej ciągle szuka nowych źródeł zarobku, więc to dopiero początek. Legia tworzy platformę biznesową, z której usług korzystają koncerny z różnych branż - od telekomunikacji przez sektor finansów na spożywczych potentatach kończąc - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- Firmy doceniają to, że współpraca z Legią może szybko i skutecznie zbudować świadomość marki wśród konsumentów. Przykładem może być Fortuna, która przez długi czas kojarzyła się głównie z producentem soków, a teraz mało kto ma wątpliwości, że to firma bukmacherska - podkreśla Wiktor Cegła, szef marketingu Legii.


Współczesny kibic lubi się dzielić emocjami, a do tego potrzebny jest dziś internet. Klub podpisał z koncernem Ericsson umowę na wyposażenie stadionu przy Łazienkowskiej w platformę usługową z indywidualną siecią Wi-Fi. Instalacja zapewnia dostęp do internetu dla 31 tys. kibiców i pozwala Legii rozwinąć skrzydła w usługach. - Dzięki umowie z Ericssonem możemy oferować usługi, o jakich inni mogą tylko marzyć. Partner traktuje nas jako showroom i zaprasza do nas gości z całego świata, swoich potencjalnych klientów, pokazując infrastrukturę - mówi Wiktor Cegła.


Internet potrzebny jest na stadionie do zamawiania i kupowania, a to otwiera drogę do współpracy z kolejną firmą - operatorem kart płatniczych MasterCard. 90 proc. biletów Legia sprzedaje przez internet, natomiast 40 proc. ruchu na stronach pochodzi z urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów kibiców). MasterCard zyskuje więc pole do promocji swoich usług mobilnych. - W ramach naszej współpracy w kanałach sprzedaży klubu, czyli w sklepie internetowym i w klubowej aplikacji mobilnej, MasterCard wdrożył innowacyjne rozwiązanie płatnicze, jakim jest portfel cyfrowy Master-Pass - mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału MasterCard Europe. MasterCard to jednak nie jedyny przedstawiciel branży finansowej, który gra razem z Legią. Na liście są jeszcze m.in. firma obsługująca płatności on-line PayU i Citi Handlowy.


Ludzie Legii podkreślają, że zanim ich „firma" zdecyduje się na współpracę, stara się najpierw zrozumieć specyfikę branży, w której działają konkretni sponsorzy. Przykładem jest klinika sieci Enel-Med, która mieści się w pomieszczeniach stadionowych, tuż obok popularnego pubu. Grupa promuje się jako partner medyczny Legii, ale współpraca nie ogranicza się do wynajmu lokalu i korzystania z nazwy. - Enel-Med może znaleźć na naszych trybunach osoby, które decydują o zakupie abonamentów medycznych dla pracowników w wielu firmach. Dajemy klinice rozpoznawalność i wiarygodność przez to, że lekarze naszej drużyny i rehabilitanci są pracownikami Enel-Medu - podkreśla Wiktor Cegła.


Warszawski klub też ma swoich sprawdzonych partnerów. Należą do nich Adidas, o którym w Legii mówi się, że jest „od zawsze" i piwna marka Królewskie, która związana jest z klubem od 2004 r. i towarzyszyła zespołowi w momentach wielkich sukcesów i w chwilach gorzkich porażek. Legia jest klubem wielopokoleniowym, który przyciąga na trybuny i przed telewizory dziadków, rodziców i młodzież. Spora grupa młodych trenuje też w szkółkach klubu. Zespół stawia na rozwój młodych i to podoba się kolejnemu partnerowi - producentowi sprzętu i akcesoriów komputerowych Modecom, który związał się z Legią w 2014 r.

Polecamy

Komentarze (22)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.