News: Legijne i warszawskie obchody Święta Niepodległości

Legijne i warszawskie obchody Święta Niepodległości

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

11.11.2011 09:36

(akt. 12.12.2018 17:19)

<p>Dziś jest 11 listopada czyli polskie święto narodowe, obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Byli piłkarze i przedstawiciele Legii z tej okazji jak co roku wezmą udział w XXIII Biegu Niepodległości. Kibice warszawskiej Legii upamiętnią ten wyjątkowy dzień, składając tradycyjnie wieniec pod pomnikiem marszałka <strong>Józefa Piłsudskiego</strong>, zapalając liczne znicze oraz biorąc udział w Marszu Niepodległości.</p>

Legia założona została w 1916 roku przez legionistów Piłsudskiego. Głównym pomysłodawcą nazwy "Drużyna Legionowa LEGIA" był żołnierz Stanisław Mielech. Po odzyskaniu niepodległości klub na stałe osiadł w Warszawie. W 1927 roku na Powiślu rozpoczęła się budowa stadionu, na którym Legia do dzisiaj rozgrywa swoje spotkania. Prace zakończyły się trzy lata później. W klubowym muzeum znajdują się liczne eksponaty upamiętniające pierwsze lata istnienia Legii  - m.in. maszyna do pisania Stanisława Mielecha, pagon legionisty, obraz Józefa Piłsudskiego, a także unikatowe fotografie z okresu pierwszych lat wolnej Polski.


Jak co roku, kibice Legii Warszawa wezmą czynny udział w obchodach rocznicy 11 listopada. Po raz kolejny delegacje naszych fanów złożą wieńce pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego. Jak co roku zapłoną znicze na grobach i pod pomnikami na terenie Warszawy.Podobnie, jak w roku 2010, gdy Marsz Niepodległości rozszerzył swoją formułę, licznie weźmiemy w nim udział. Jak zwykle, przy innych okazjach, spotykamy się w „Źródle”, skąd po ewentualnym pokrzepieniu się pizzą, czy gorącą kawą o 13:30 przejdziemy na Plac Konstytucji. Wyruszenie całej manifestacji z Placu Konstytucji planowane jest na godzinę 15:00.


Oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w piątek o godz. 9 mszą św. za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, weźmie w niej udział prezydent Bronisław Komorowski. W południe na Placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na płycie grobu zostaną złożone wieńce. Prezydent tradycyjnie wygłosi przemówienie.


W Muzeum Powstania Warszawskiego cały dzień będą trwały warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat pod hasłem „Bohaterowie Niepodległości”. Dzieci będą wykonywać plakaty z postaciami historycznymi związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości  - Józefem Piłsudskim, Ignacym Paderewskim oraz z małżeństwem Olgi i Andrzeja Małkowskich, założycielami harcerstwa. Przewidujemy różne techniki plastyczne – rysunek, kolaż, czy wyklejanki.


W muzeum Niepodległości, al. Solidarności 62, 10.11, godz. 19: przeboje piosenki patriotycznej w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego. Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26, 11.11, godz. 12: warta honorowa Dowóztwa Garnizonu Warszawa. Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79) Sala z Liberatorem, 11.11, godz. 20: "III Koncert Niepodległości" z monodramem Elżbiety Czerwińskiej oraz hymnami i piosenkami patriotycznymi w wykonaniu Oli Turkiewicz, Marka Bałaty i Jana Bogdaniuka z zespołem. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MPW (do 10.11). Muzeum Historii Polski zaprasza 11 listopada na plac Teatralny na "VI Przystanek Niepodległość". O godz. 18 zagra Urszula Dudziak.


W godz. 10-18 na pl. Narutowicza na warszawiaków czekać będzie zabytkowy tramwaj, a na dystansie od pl. Teatralnego do Belwederu jeździć będzie zabytkowy autobus - "ogórek".


Ratusz zaprasza na defiladę historyczną na Trakcie Królewskim. Umundurowanie i uzbrojenie z lat 1920-45, samochody wojskowe, 50 koni, atrakcje w Muzeum Wojska Polskiego a na koniec dnia pokaz sztucznych ogni. 

Polecamy

Komentarze (164)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.