uefa

Linfield FC przegrał w sparingu ze Stoke City

15.08.2020 16:52

(akt. 15.08.2020 17:03)

Najbliższy rywal Legii Warszawa, Linfield FC, przegrał 0:1 w sparingu ze Stoke City. Jedynego gola strzelił Josh Tymon. Spotkanie odbyło się na stadionie Windsor Park w Belfaście.

We wtorek (11.08) Linfield FC miało zagrać z Dritą Gnjilane w finale preeliminacji. Mecz się jednak nie odbył, ponieważ dwóch piłkarzy Drity zostało zakażonych koronawirusem i zespół został poddany kwarantannie. W środę UEFA zakomunikowała, że spotkanie zostało odwołane, a klub z Gnjilane został ukarany walkowerem. Już 18 sierpnia Linfield zagra z Legią Warszawa w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów.

Przed tym meczem, zespół z Belfastu zagrał jeszcze towarzysko ze Stoke City, czyli 15. zespołem Championship (zaplecze angielskiej ekstraklasy). Początek spotkania okazał się dość spokojny, choć piłkarze Stoke kilka razy zapędzili się pod pole karne Linfield i już w 2. minucie mogli objąć prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłka dotarła do jednego z graczy „The Potters”, który znalazł się przy dalszym słupku i uderzył w boczną siatkę. Parę minut później Stephen Fallon odebrał futbolówkę w środku pola, zagrał do Andrewa Waterwortha, a ten uruchomił Christy'ego Manzingę, który uderzył zza "szesnastki" tuż obok bramki strzeżonej przez Adama Daviesa.

Jeden i drugi zespół czekał na kolejne sytuacje. W pewnym momencie ruszyli Anglicy. Tom Edwards dośrodkował w pole karne z prawego skrzydła, lecz Conor Pepper wybił piłkę poza linę końcową. Następnie Lasse Sorensen zauważył Edwardsa. Prawy obrońca Stoke ponownie zacentrował z bocznego sektora boiska – tym razem płasko – ale Mark Stafford przeciął dogranie. W 36. minucie Stoke objęło prowadzenie. Sorensen wyskoczył w powietrze i przejął piłkę na prawym skrzydle. Następnie środkowi obrońcy Linfield nie zrozumieli się (jeden stracił piłkę, drugi się poślizgnął), przez co sytuację wykorzystał Benik Afobe. Napastnik Stoke zagrał na lewą stronę do niepilnowanego Josha Tymona, który pewnie pokonał bramkarza Linfield.

Chwilę po bramce, obrońca Stafford przerzucił ciężar gry na lewą stronę do Mazingi. Skrzydłowy pojawił się w polu karnym, zbiegł do środka i minął przeciwnika, lecz jego strzał z prawej nogi został zablokowany. Tuż przed przerwą do siatki trafił Afobe, lecz sędzia nie uznał gola. Snajper popełnił faul w ataku, nieprzepisowo powstrzymał Stafforda.

Początek drugiej odsłony okazał się podobny do pierwszej. Tempo gry było całkiem spokojne, lecz nieco więcej do powiedzenia mieli piłkarze Stoke. W 57. minucie Tymon minął zawodnika Linfield i podał do Tyrese’a Campbella, który nieźle dograł do Afobe, który znalazł się przy dalszym słupku. Napastnik główkował, ale piłkę z linii bramowej przytomnie wybił Ross Larkin. Moment później znów zrobiło się groźnie pod bramką Linfield. Jimmy Callacher pechowo zagrał piłkę w kierunku Afobe. Zawodnik Stoke wygrał pojedynek fizyczny z obrońcą gospodarzy, następnie zwiódł Larkina w "szesnastce" i oddał płaski strzał, który obronił Chris Johns.

W 69. minucie Ethan Boyle nieźle zagrał do Kirka Millara. Skrzydłowy chciał podać do wybiegającego Shayne'a Lavery'ego, ale zagranie okazało się niedokładne. W końcowych fragmentach sparingu Linfield próbowało kilka razy zagrozić bramce Stoke. Brandon Doyle otrzymał podanie od Millara, świetnie minął przeciwnika, zbiegł do środka i oddał płaski strzał zza pola karnego, z lewej nogi tuż obok bramki. W końcówce meczu z boiska przedwcześnie zszedł Boyle, który doznał kontuzji.

Linfield przegrał 0:1 ze Stoke. Klub z Belfastu miał kilka zrywów w ofensywie (m.in. sytuacja Manzingi z 8. minuty), lecz większość czasu spędził na grze w obronie. Anglicy prezentowali się lepiej i stworzyli większe zagrożenie pod bramką Johnsa. Dla Linfield był to ostatni test przed meczem I rundy kwalifikacji do Champions League. Legia zmierzy się z klubem z Belfastu we wtorek, 18 sierpnia, o godzinie 19:00 przy Łazienkowskiej. Relacja na Legia.Net.

Linfield FC – Stoke City 0:1 (0:1)

Tymon (36. min.)

Linfield FC: Johns – Pepper, Stafford (46’ Callacher), Larkin (61’ Boyle; 82’ Clarke), Clarke (68’ Clarke) – Kearns (46’ McClean), Fallon (46’ Quinn), Mulgrew (61’ Hume), Manzinga (46’ Millar) – Nasseri (46’ Stewart) – Waterworth (61’ Lavery)

Stoke City: Davies (46’ Butland) – Edwards, Collins, Soutar, Fox (46’ Campbell) - Thompson, Oakley-Boothe - Ince, Sorensen, Tymon - Afobe.