fot. Janusz Partyka/legia.com

Oficjalnie. Ryoya Morishita w Legii Warszawa

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: legia.com

09.01.2024 18:30

(akt. 10.01.2024 19:12)

Ryoya Morishita, 26-letni reprezentant Japonii, który zdobył m.in. złoty medal na Letniej Uniwersjadzie, a ostatnio był nominowany do nagrody dla najlepszego piłkarza J1 League, przeszedł na wypożyczenie z Nagoya Grampus do Legii (do końca 2024 roku, z opcją pierwokupu). Zagra z numerem 25.

Ryoya Morishita urodził się w Kakegawie (prefektura Shizuoka), gdzie grał w lokalnych klubach, a później występował w Jubilo Iwata. W trakcie studiów na Uniwersytecie Meiji należał do grupy kibicowskiej, szukał pracy, a także został wybrany do reprezentowania Japonii podczas Letniej Uniwersjady (2019) w Neapolu, gdzie zdobył złoty medal. W czerwcu 2019 roku dostał propozycję od firmy ubezpieczeniowej, ale zdecydował się pozostać przy piłce. Dołączył do Sagana Tosu, w barwach którego strzelił 3 gole w 34 meczach. Potem przeszedł do Nagoya Grampus.

Ogółem 26-latek zagrał 122 razy w Nagoya, zdobył 7 bramek, wystąpił w azjatyckiej Lidze Mistrzów i wywalczył Puchar Ligi Japońskiej. – Sezon 2023 (42 mecze, 5 goli, 4 asysty – red.) uświadomił mi, że jako zawodowy piłkarz mogę się jeszcze bardziej rozwinąć. Cele na 2024 rok? Sprint to dla mnie szczególnie ważny i kluczowy czynnik. Chcę osiągnąć prędkość 35 km/h. Skupiam się na szybkości i optymistycznym nastawieniu – tłumaczył Morishita, 2-krotny reprezentant kraju, który przyczynił się do założenia szkółki piłkarskiej w jego rodzinnych stronach.

ZOBACZ TAKŻE: Morishita – oferta z firmy ubezpieczeniowej, złoto na Uniwersjadzie, reprezentacja Japonii

– Szukaliśmy zawodnika, który rozszerzy wariantowość wyboru w pierwszej, a zwłaszcza w drugiej linii. Ryoya da nam możliwości na trzech pozycjach: prawym i lewym wahadle oraz "dziesiątce". Azjatyckich piłkarzy z tego regionu wyróżnia pracowitość, szybkość, dyscyplina taktyczna i drybling. Japoński rynek obserwowaliśmy od półtora roku i może się okazać, że transfer będzie przełomem w kwestii pozyskiwania graczy z tego kraju. Cieszę się, że jest przeprowadzany tak szybko, tuż po zakończeniu rundy. Będziemy bardzo zdeterminowani, by wiosną poprawić naszą pozycję w lidze i kontynuować dobre występy na arenie międzynarodowej, gdzie awansowaliśmy do fazy pucharowej po siedmiu latach – mówił dyrektor sportowy Legii, Jacek Zieliński.

Morishita znalazł się w gronie 34 nominowanych do nagrody dla najlepszego piłkarza J1 League 2023. Wyróżniają go takie elementy, jak dynamika, dośrodkowania, wytrzymałość, podłączanie się do ofensywy, praca od jednej do drugiej "szesnastki", gra obronna, tworzenie okazji w ataku czy szybkość. W ub.r. miał najwięcej sprintów (700) w lidze japońskiej. Znakomicie wybiega na wolne przestrzenie, świetnie gra bez piłki, ale i z nią. W meczu średnio 3 razy udanie dryblował na lewej stronie boiska i 5-krotnie na prawej.

– Od najmłodszych lat marzyłem o grze w Europie – oglądałem wiele meczów w różnych rozgrywkach. Zawodnicy Legii mają dużo jakości. Kibice są fantastyczni i pełni entuzjazmu. To sprawiło, że zdecydowałem się tu dołączyć – powiedział Morishita, trzeci Azjata w historii "Wojskowych", po Dongu Fangzhuo i Jasurbeku Yaxshiboyewie.

PODSTAWOWE INFORMACJE NT. MORISHITY:

  • Imię i nazwisko: Ryoya Morishita
  • Pseudonim: "Mori"
  • Data urodzenia: 11 kwietnia 1997 roku
  • Miejsce urodzenia: Kakegawa, prefektura Shizuoka
  • Wzrost: 168 cm
  • Waga: 69 kg
  • Pozycja: Prawe/lewe wahadło
  • Noga wiodąca: Prawa
  • Dotychczasowe kluby: Kakegawa JFC, Jubilo SS Kakegawa, Jubilo Iwata, Uniwersytet Meiji, Sagan Tosu, Nagoya Grampus

STATYSTYKI MORISHITY W LIDZE JAPOŃSKIEJ W 2023 ROKU: 

  • 33 mecze, 2760 minut
  • 4 gole (4 prawą nogą) – 1 wykończenie górnego dośrodkowania z prawego skrzydła na dalszy słupek po strzale z tzw. pierwszej piłki (11. metr), 1 uderzenie z 5. metra po wcześniejszym wycofaniu z prawej strony "szesnastki", 1 strzał z 14. metra na dalszy słupek po zejściu do środka, 1 uderzenie z 6. metra po wygranej walce o futbolówkę z rywalem
  • 4 asysty – 1 miękkie dośrodkowanie (z prawej strony boiska na dalszy słupek, na 7. metr), 2 płaskie wycofania (jedno z lewego sektora pola karnego na dalszy słupek, drugie z lewego skrzydła w okolice środka "szesnastki", na 12. metr), 1 lekkie wystawienie na 16. metrze
  • 64 zatrzymania wślizgiem, 16 wygranych pojedynków powietrznych, 82 bloki, 6 przechwytów, 109 odzyskanych piłek
  • 26 fauli, 6 żółtych kartek
  • 1002 podania (32.7 na 90 minut), 66 prostopadłych zagrań, 41 stworzonych szans
  • 83 dryblingi, 97 dośrodkowań, 4 rzuty wolne
  • 29 strzałów – 12 celnych, 17 niecelnych

Polecamy

Komentarze (120)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.