Omonia Nikozja. Mocne i słabe strony Cypryjczyków

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

24.08.2020 23:15

(akt. 26.08.2020 10:07)

Przed Legią drugi krok na drodze do fazy grupowej europejskich pucharów. W środę, 26 sierpnia, warszawiacy zmierzą się u siebie z Omonią Nikozja w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Jakie są mocne i słabe strony Cypryjczyków? Sprawdźcie.

Omonia zajęła 1. miejsce w cypryjskiej ekstraklasie w sezonie 2019/20. Liga została zakończona po rozegraniu 23 kolejek. Nikt nie zdobył mistrzostwa, nikt nie spadł. Zespół ze stolicy kraju był na czele tabeli, zdobył 46 punktów. Taki sam dorobek miał Anorthosis Famagusta, lecz bilans Omonii w bezpośrednich spotkaniach był lepszy. Szkoleniowcem klubu z Nikozji jest dobrze nam znany Henning Berg, który w latach 2014-15 prowadził Legię w 97 meczach. Jego asystentem jest Kazimierz Sokołowski, który również pracował z Norwegiem przy Łazienkowskiej.

News: Poranek w Mijas: Pracowity Brzyski

Zespół Omonii wrócił do eliminacji Ligi Mistrzów po dekadzie nieobecności. Rywalem Omonii, w I rundzie eliminacji był Ararat-Armenia Erywań. Przez 90 minut utrzymywał się bezbramkowy remis. W pierwszej części dogrywki padł pierwszy gol w spotkaniu. Do siatki trafił gracz Omonii, Thiago. W 94. minucie Brazylijczyk otrzymał prostopadłe podanie w pole karne od Erica Bautheaca, a następnie oddał płaski strzał z prawej nogi i pokonał Stefana Cupicia. Od 98. minuty Ararat-Armenia musiał grał w dziesiątkę. Drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną, otrzymał David Humanes. Ostatecznie klub z Nikozji zwyciężył po dogrywce 1:0 i awansował do 2. rundy eliminiacji Ligi Mistrzów, w której zmierzy się z Legią. 

W ostatnim spotkaniu w lidze Omonia zremisowała 2:2 w Pafos. Berg zdecydował się na mocną rotację - podobną do tej, jaką stosował na tym etapie rozgrywek będąc w Legii.  Norweg oszczędził swoich najlepszych zawodników, nie chciał też odkryć wszystkich kart przed Aleksandarem Vukoviciem.

Kluczowi piłkarze

Jedną z wiodących postaci Omonii jest wspomniany już Thiago. Brazylijczyk imponuje techniką, swobodą w grze i przeglądem pola. Z łatwością potrafi zmienić kierunek biegu i zmylić rywala. To nominalny ofensywny pomocnik, który dość często pojawia się bocznych sektorach. Można go także dostrzec po lewej lub prawej stronie pola karnego, wówczas stara się płasko dograć piłkę wzdłuż boiska. Najczęściej szukał w ten sposób środkowego napastnika, Matta Derbyshire’a, który niedawno zmienił klub (trafił do Macarthur FC). Był najlepszym atakującym zespołu. Znaczna większość akcji klubu z Nikozji przechodzi właśnie przez Thiago, który lubi posyłać prostopadłe zagrania, za plecy obrońców – zarówno w pole karne jak i na skrzydło.

Warto także zwrócić uwagę na Bautheaca. Francuz ma nieźle ułożoną lewą nogę (ale prawa również solidna) i regularnie wykonuje stałe fragmenty gry. Dwa razy zdobywał bramki na inaugurację – w poprzednich i aktualnych rozgrywkach ligowych. W tamtym sezonie strzelił dwa gole po bezpośrednich uderzeniach z rzutów wolnych (dwa razy z tym samym rywalem – Doxą Katokopiasem). Obecny sezon ligowy również zaczął od trafienia po wolnym (4:50 na filmie poniżej). Gdy skrzydłowy podchodzi do rzutów wolnych, to najczęściej celuje przy bliższym słupku. Jeżeli nie decyduje się na bezpośredni strzał, to przeważnie posyła piłkę w kierunku dalszego słupka - tam na ogół czyha na nią wysoki stoper, Michael Lueftner. Inne atuty? Miękkie dośrodkowania oraz dobre centry w pełnym biegu, z bocznych sektorów boiska. To także dynamiczny zawodnik, który potrafi zgubić przeciwnika i popisać się udanym dryblingiem.

Istotnym punktem Omonii jest też Jan Lecjaks. Lewy obrońca ochoczo włącza się do akcji ofensywnych i potrafi zagrozić rywalom. Czech często dośrodkowuje z lewej flanki w pole karne lub szuka wycofujących zagrań, do nadbiegającego lub niepilnowanego kolegi. W większości sytuacji otrzymywał prostopadłe podanie i po chwili centrował ze skrzydła w „szesnastkę”. Gdy jest taka możliwość, Lecjaks decyduje się na prostopadłe zagrania. Zawodnik miewa za to pewne problemy w defensywie. Zdarza się, że nie wraca do obrony (zostaje nieco z przodu) po wcześniejszym ataku Omonii. Wtedy pojawia się mała luka, którą można wykorzystać np. poprzez podania za jego plecy.

Mocne punkty – stałe fragmenty

Nieco wyżej poświęciliśmy kilka zdań na Bautheace i jego niebezpiecznym rzutom wolnym. Oprócz niego, do stałych fragmentów podchodzą również Thiago i Jordi Gomez. Ten pierwszy dośrodkowuje z rzutów rożnych, z prawej strony boiska, natomiast Gomez – z lewej. Piłki dokręcają się w stronę bramki. Dośrodkowania obu graczy najczęściej spadają przy bliższym słupku lub na środek pola karnego. W ten sposób padło kilka goli dla Omonii (jeden z nich – od 2:39 na poniższym materiale). Zawodnicy rzadko decydują się na dogrania w kierunku dalszego słupka.

Zarówno jeden jak i drugi wykonują również rzuty wolne. Gdy piłka jest ustawiona bliżej lewej strony, to podchodzi do niej Thiago. Natomiast gdy futbolówka znajduje się w okolicach prawej strony, to najczęściej na bramkę uderzają Gomez lub wspomniany wcześniej Bautheac. Jeżeli chodzi o dośrodkowania z wolnych – Gomez stara się dogrywać piłkę na środek bramki lub na dalszy słupek. Zdarzyło się jednak, że zacentrował z prawej strony przy bliższym słupku. Wówczas jeden z zawodników przedłużył tor lotu piłki, a akcja została zamknięta na dalszym słupku (dostępna poniżej – od 0:01).

Legia musi uważać również na prostopadłe podania, których autorem jest najczęściej Thiago. Klub z Nikozji bardzo często szuka takich zagrań ze środka pola do skrzydła lub w boczne strefy pola karnego. Potem przeważnie następuje dośrodkowanie wzdłuż boiska lub wycofanie piłki do lepiej ustawionego piłkarza.   

Poza tym, Omonia lubi czasami grać kombinacyjnie w okolicach „szesnastki” drużyny przeciwnej. Wtedy zawodnicy starają się podawać na jeden kontakt, dzięki czemu mogą zyskać przestrzeń i poważnie zagrozić. Na uwagę zasługuje zwłaszcza akcja bramkowa z AEK-iem Larnaka (2:2). W trakcie 6 sekund nastąpiło 5 krótkich podań, na jeden kontakt, oraz skuteczny strzał. Przy piątym zagraniu, aż trzech piłkarzy klubu z Nikozji znalazło się w polu karnym. Dzięki szybkiej wymianie podań, Omonia rozmontowała obronę AEK-u i cieszyła się z trafienia (od 6:19 na filmie poniżej).

Uwaga: Analiza, w tym poniższe statystyki z golami itp., obejmuje poprzedni sezon oraz dwa mecze o stawkę w bieżących rozgrywkach (liga + eliminacje europejskich pucharów). Łącznie uwzględniono 25 gier.

Kiedy Omonia strzela gole?:

1 - 15 min.: 5
16 - 30 min.: 7
31 - 45+ min.: 6
46 - 60 min.: 7
61- 75 min.: 7
76 - 90+ min.: 5 (w tym 1 w dogrywce)

Kiedy Omonia traci gole?:

1 - 15 min.: 1
16 - 30 min.: 2
31 - 45+ min.: 3
46 - 60 min.: 2
61- 75 min.: 1
76 - 90+ min.: 6

Gole strzelone: 37

  • Gole z akcji: 23
  • Gole z „szesnastki”: 21
  • Gole spoza „szesnastki”: 2
  • Gole po uderzeniach głową: 3

 

  • Gole z rzutów wolnych: 6
  • Gole z rzutów rożnych: 4
  • Gole z rzutów karnych: 4
  • Gole z autów:
  • Gole ze stałych fragmentów gry (suma):

Gole stracone: 15

  • Gole z akcji: 9
  • Gole z „szesnastki”: 8
  • Gole spoza „szesnastki”: 1
  • Gole po uderzeniach głową:

 

  • Gole z rzutów wolnych: 1
  • Gole z rzutów rożnych:
  • Gole z rzutów karnych: 5
  • Gole z autów:
  • Gole ze stałych fragmentów gry (suma):

Słabe punkty – defensywa

Omonia miewa kłopoty z koncentracją w obronie. Zdarza się, że klub z Nikozji niezbyt dobrze kryje przy stałych fragmentach. Podobnie jest po dośrodkowaniach rywali z bocznych sektorów boiska. Wygląda to tak, jakby Cypryjczycy pilnowali pobliską przestrzeń, w której znajduje się piłka, lecz dalsze sektory (w tym wypadku dalszy słupek) zawierają drobne dziury. Tak jak pisaliśmy wcześniej, lewy obrońca (Lecjaks) bywa nieco wyżej ustawiony, przez co otwiera się pewna przestrzeń dla drużyny przeciwnej.

Dochodziło nawet do sytuacji, że mimo znacznej przewagi Omonii w defensywie (np. 5 na 1 albo 4 na 1), osamotniony przeciwnik zdołał się „odkleić”, ruszyć do piłki i oddać strzał na bramkę. Skupimy się m.in. na akcji, która skończyła się trafieniem. Mecz AEL-em Limassol-Omonia (1:1) z 16 lutego 2020 roku. Szybka akcja przeciwników - Minas Antonoiu wbiegł z prawej strony "szesnastki" i zagrał wzdłuż boiska w kierunku Majdevaca. Gracz AEL-u miał w pobliżu 5 zawodników Omonii, ale - mimo wszystko - zdołał wyjść na pozycję i trafić do siatki. Z drugiej strony - zawodnicy Omonii chyba nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, że mają za sobą praktycznie niepilnowanego rywala (2:05 na filmie poniżej).

Legioniści mogą szukać również prostopadłych zagrań za plecy obrońców. Jest szansa, że któraś próba przyniesie zamierzony efekt. W ten sposób Olympiakos zaskoczył Omonię w derbach stolicy i strzelił gola na wagę remisu. Prostopadłe zagranie między stoperów, wycofanie piłki w polu karnym, a następnie płaski strzał z prawej nogi – tak było (od 4:46 na poniższym materiale).

Po meczu z Araratem zespół z Nikozji wzmocnił się - do klubu dołączył Kaly Sene - młodzieżowy skrzydłowy Juventusu Turyn, Senegalczyk strzelił tam 12 goli. Został zgłoszony do rozgrywek i będzie mógł zagrać z Legią, podobnie jak Ghańczyk Ernest Asante - również skrzydłowy. Wcześniej pozyskano Kiko, lewego obrońcę i Fotisa Papoulisa, skrzydłowego. W przeszłości Omonia mierzyła się już z polskimi zespołami - w 2003 roku z Wisłą Kraków (2:5 i 2:2) oraz w 2015 roku z Jagiellonią Białystok (0:0 i 1:0). Jaki teraz będzie wynik rywalizacji? Przekonamy się w środę, 26 sierpnia, o godz. 20:00.

Kadra Omonii na mecz z Legią:

Bramkarze: Kostas Panagi, Fabiano, Charalabos Kyriakidis

Obrońcy: Kiko, Michael Lueftner, Tomas Hubocan, Jan Lecjaks, Adam Lang, Nikos Panagiotou, Giannis Koússoulos, Charis Mavrias

Pomocnicy: Vitor Gomes, Jordi Gomez, Marinos Tzionis, Charalabos Charalabous, Ernest Asante, Kaly Sene

Napastnicy: Eric Bautheac, Fotis Papoulis, Michal Duris, Thiago, Loizos Loizou, Andronikos Kakoullis

Przypuszczalny skład Omonii:

Fabiano - Hubocan, Lueftner, Lang, Lecjaks - Bautheac, Gomez, Mavrias, Sene - Thiago - Duris

Osiągnięcia Omonii:

20 razy mistrzostwo Cypru: 1961, 1966, 1972, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1987, 1989, 1993, 2001, 2003, 2010

14 razy puchar Cypru: 1965, 1972, 1974, 1980, 1981, 1982, 1983, 1988, 1991, 1994, 2000, 2005, 2011, 2012

16 razy Superpuchar Cypru: 1966, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1987, 1988, 1989, 1991, 1994, 2001, 2003, 2005, 2010

W przeszłości w Omonii grali Polacy - Jarosław Bieniuk, Łukasz Gikiewicz czy Maciej Żurawski. W Omonii występował, w sezonie 2017/18, obecny zawodnik Legii Warszawa, Rafael Lopes.

Polecamy

Komentarze (360)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.