Pamiątkowe tablice

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net, Przegląd Sportowy, legia.com

18.12.2018 11:50

(akt. 18.12.2018 11:56)

Na przodzie budynku głównego stadionu Legii Warszawa 17 grudnia zainstalowano trzy tablice. Upamiętniono najwybitniejszych sportowców i trenerów tego klubu oraz sam kompleks sportowy przy ul. Łazienkowskiej uruchomiony w roku 1930. Na honorowych miejscach uhonorowano mistrzów olimpijskich z Kazimierzem Deyną, Andrzejem Wrońskim i Jerzym Pawłowskim - szablistą wszech czasów na czele. Jedna z trzech tablic poświęcona jest doktorowi Stanisławowi Mielechowi - żołnierzowi Legionów Piłsudskiego, założycielowi o pomysłodawcy nazwy Legia, późniejszemu reprezentantowi Polski w piłce nożnej, trenerowi i dziennikarzowi. Tablice zostały odsłonięte w obecności prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego, wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej, prezesa zarządu spółki piłkarskiej Legia SA Dariusza Mioduskiego i byłego zawodnika Lesława Ćmikiewicza.

fot. Jacek Prondzynski - legia.com

Na tablicach wymieniono m.in. Józefa Grudnia (boks, IO w Tokio 1960), Jerzego Pawłowskiego (szermierka, IO w Meksyku 1968), Zygmunta Smalcerza (podnoszenie ciężarów, IO w Monachium 1972), Jan Szczepańśki (boks, IO w Monachium 1972), Lesława Ćmikiewicza, Kazimierza Deynę, Roberta Gadochę (piłka nożna, IO w Monachium 1972), Jerzego Kaczmarka (floret, IO w Monachium 1972), Janusza Pyciaka-Peciaka (pięciobój nowoczesny, IO w Montrealu 1976), Jana Kowalczyka (jeździectwo, IO w Moskwie 1980), Andrzeja Wrońskiego (zapasy, IO w Seulu 1988 i w Atlancie 1996), Włodzimierza Zawadzkiego (zapasy, IO w Atlancie 1996).

Dzień wcześniej na gmachu pojawiła się na powrót tablica pamiątkowa na cześć innego sportowca Legii, w 1936 wicemistrza olimpijskiego w jeździectwie, a w 1944 bohatera Powstania Warszawskiego - pułkownika Henryka Roycewicza-Leliwy. Głównym inicjatorem upamiętnienia dokonań legionistów w okresie 1916-2018 był dawny szef wielosekcyjnego klubu CWKS Legia płk Janusz Żbikowski.

- Czuję się gospodarzem klubu, który wykracza poza stadion piłkarski i w wielu dyscyplinach miał ogromne znaczenie dla Warszawy, Mazowsza i Polski. Chcemy te tradycje rozwijać. Nasz stadion oraz przestrzeń od Wisły po Agrykolę powinny być centrum sportowym Warszawy, gdzie odbędą się najważniejsze imprezy. Dziękuję inicjatorom pomysłu, miastu stołecznemu Warszawa i PKOL-owi. To jest społeczność, wartość wspólna, o którą wszyscy powinniśmy dbać. Cieszę się, że te tablice będą przypominać, czym jest i czym będzie Legia w przyszłości - mówił prezes klubu Dariusz Mioduski.

Polecamy

Komentarze (14)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.