News: Policja i władze miasta boją się meczu i kibiców

Policja i władze miasta boją się meczu i kibiców

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net, Przegląd Sportowy, wiadomości24.pl

05.02.2012 10:23

(akt. 12.12.2018 05:05)

<p>Piłkarze i kibice Legii powinni się już szykować do meczu o Superpuchar z Wisłą, który zaplanowany jest na 11 lutego na Stadionie Narodowym. Już za 6 dni powinno się odbyć piłkarskie widowisko - tyle, że władze miasta oraz służby porządkowe nie mają zamiaru na to pozwolić... Zamieszanie rozpoczęło się od decyzji władz miast, które nie wydały zgody na rozegranie spotkania - podpierając się negatywnymi opiniami policji, straży pożarnej i sanepidu. Jakie usterki są do usunięcia i czy możliwe jest ich szybkie usunięcie?</p>

Lista jest długa:


- Brak środków łączności dla policji - Na stadionie w wielu miejscach nie ma zasięgu w telefonach komórkowych. Gdyby coś się stało, jesteśmy pozbawieni łączności - mówi inspektor Karczyński.


- Brak murawy

- Brak dostępu do monitoringu w pomieszczeniach policji na zewnątrz


- Wystające przewody elektryczne


- Zabezpieczone prowizorycznie dziury w ziemi


- Materiały i odpady budowlane na terenie obiektu


- Brak oznakowania dróg dojścia na miejsca dla kibiców i dla pomocy medycznej


- Brak dopuszczenia do użytkowania płyty boiska z instalacją i murawą


- Brak decyzji zatwierdzających działalność kiosków gastronomicznych


- Sposób dystrybucji biletów


- Brak zabezpieczeń na wypadek starć zwaśnionych grup kibiców


Większość z tych punktów zniknie w tym tygodniu - murawa od poniedziałku ma być już montowana, wystające przewody czy materiały budowlane już znikają - trwa sprzątanie terenu budowy. Oznakowania już się pojawiają. Dopuszczenie do użytkowania murawy zapewne zostanie uzyskane wraz z końcem jej montażu. Problemem może być tak szybki montaż anten by poprawić zasięg telefonów komórkowych oraz zmiana sposobu dystrybucji biletów do czego zastrzeżenia ma policja.


Najśmieszniejszy jest jednak zarzut, że Stadion Narodowy wybudowany za 2 miliardy złotych nie jest gotowy na mecze piłkarskie... Policja chciałby aby na obiekcie pojawiły się wysokie ogrodzenia, płoty, a może nawet klatki... Jak nasi stróże prawa poradziliby sobie z pracą w innych europejskich krajach?


Za bramkami mają siedzieć grupy kibiców Legii i Wisły - w sumie 18 tys fanów. Kibice z Krakowa dostali do sprzedaży 9 tys. wejściówek jednak nie oznacza to, iż taka liczba kibiców dotrze do stolicy. Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków poinformowało, że pod naciskiem policji Ekstraklasa SA postanowiła przekazać bilety tylko dla kibiców podróżujących pociągiem specjalnym. To oznacza, że do Warszawy będzie mogła przyjechać tylko połowa z nich. Mazowiecka policja stwierdziła, że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa kibicom poruszającym się transportem kołowym.


Natomiast kibice Legii mają zamiar razem dojść na mecz. Przemarsz jest aktualny niezależnie od decyzji władz miasta. Kibice albo przejdą ulicami stolicy na stadion, albo przejdą pod stadion demonstrując swój sprzeciw wobec decyzji miasta.


Sprzedaż biletów w Warszawie ruszyła na pół gwizdka. Osoby posiadające karnety na mecze Legii mogły już zakupić dla siebie wejściówki na sektory warszawskiego klubu. Nie ruszyła jednak otwarta sprzedaż na sektory neutralne.


A do Euro tylko 120 dni... Również podczas Euro 2012 warszawska policja będzie miała do czynienia z grupami kibiców poruszającymi się po stolicy. I to transportem wszelakim: kołowym, kolejowym, powietrznym. Czy Warszawa jest gotowa, aby zapewnić im bezpieczeństwo?

Polecamy

Komentarze (78)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.