Projekt #DlaPanaLucjana nie uzyskał wystarczającej liczby głosów

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

15-07-2021 / 21:50

(akt. 15-07-2021 / 22:23)

Projekt budowy "Boiska Lucjana Brychczego" wraz z muralem dla naszej Legendy, piłkami dla szkół i przedszkoli w Warszawie nie uzyskał wystarczającej liczby głosów i niestety nie zostanie zrealizowany. Poniżej garść najważniejszych informacji odnośnie głosowania oraz wstępne wnioski, którymi dzieli się z nami pomysłodawca.

Na początek podziękowania - dla tych wszystkich, którzy pomogli mi ten projekt przygotować. Dla tych wszystkich, którzy pomogli w jego promocji i dla tych wszystkich, którzy poświęcili swój czas i zagłosowali. Bardzo to doceniam i od razu mówię, że zamierzam Was wykorzystać w przyszłości.

W sumie zebraliśmy 4 707 i należy to uznać za wynik słaby biorąc pod uwagę potencjał, kampanię i sam kontekst projektu. Projekt zbliżony budżetowo, który uzyskał niezbędną ilość głosów miał ich 11 752 (szacowałem że będzie potrzebne ok 15 tys). Zabrakło więc sporo.

TOP 3 w tym obszarze związane były z zielenią i rowerami:

1. Duże drzewa w Warszawie - 33 tys. głosów
2. Wygodne drogi dla rowerów - 28 tys. głosów
3. 2666 drzew dla Warszawy- 26 tys. głosów

To trend, który utrzymuje się od lat. Wpływ na to ma wiele czynników, na które nie mamy wpływu. Taka jest też specyfika samego konkursu i biorących w nim udział mieszkańców. Wszystkie zwycięskie projekty możecie zobaczyć w tym miejscu. …

Co dalej? Wyciągamy wnioski i działamy dalej. Budżet Obywatelski to tylko JEDEN ze sposobów, aby działać w obszarze sportu, dzieciaków i promocji naszej Legii. Wiedziałem, że tak duży i drogi projekt będzie bardzo trudny do wygrania, ale zagrałem va banque z kilku powodów.

- Po pierwsze chciałem zrobić coś kompletnego. Projekt boiska był największym, najbardziej rozbudowanym, ale i najlepiej dopracowanym w całym konkursie jeśli chodzi o kategorię sportową. Doświadczenie jakie przy tym zebraliśmy jest naprawdę duże

- Po drugie zaryzykowałem z obszarem w jakim go zgłosiłem - taka ilość głosów od początku była ogromnym wyzwaniem i miałem tego świadomość

- Po trzecie chciałem zobaczyć ile wyciśniemy - wynik 4 707 jest niski dla projektów ogólnomiejskim, ale bardzo wysoki gdybyśmy zgłosili to dzielnicowo

Oczywiście nie w tak rozbudowanej formie, bo to niemożliwe z uwago na koszty. Należy wziąć też pod uwagę fakt, że w tym przypadku nie kolidowało to z głosami na projekty dzielnicowe, ale da się takie realizacje robić etapami lub przygotować inne, nieco mniejsze, które również są kreatywne i niosą za sobą jakąś wartość i sens. Przykładowo mural dla Kazika, który powstał na Ochocie zebrał ich ponad 1 500 i to w zupełności starczyło. Dziś wygrały też moje inne, sportowo-hisotryczne inicjatywy z czego również wyciągnę dla nas wnioski.

Wiecie do czego dąże? Za rok przygotujemy coś znowu. Nie jestem zwolennikiem powtarzania inicjatyw, bo ta wyczerpała już szczerze swoją "energię". Nie pytajcie mnie jednak czy mam już jakiś pomysł, bo to chyba oczywiste. Jako kibic Legii, który chce wygrywać, jestem dziś po ludzku wkurzony. Ale tym bardziej chce się jak najszybciej odegrać, a mając takie wsparcie i ekipę do pomocy jestem pewny, że coś fajnego jeszcze razem zrobimy.

Jeszcze raz wielkie dzięki Bracia i Siostry! Zdrówka dla Was!

Komentarze (26)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Trochę siara z tą ilością głosów. Nie tak miało być...
Kapitan
 • 0 / 0
Może jest jeden mały plusik,zostanie takie klimatyczne boisko asfaltowe jakie kiedyś były przy każdej szkole.
Kapitan
 • 0 / 0
Szkoda Ja zagłosowałem,ale następnym razem musimy głosować na jeden projekt bo jak wybierasz kilka projektów to głosy się rozkładają i ciężej jest wygrać.
Podporucznik
 • 0 / 0
Nie no, bez przesady. Istnieje życie poza Legią, ludzie mają prawo wybrać te projekty, które chcą zrealizować. Jeśli czują taką kibicowską potrzebę to jako jeden z dziesięciu wybrać ten legijny.
Ja to nawet liczyłem, że ta akcja spopularyzuje budżet obywatelski wśród kibiców i dzięki temu wybiorą co chcą poprawić w swojej dzielnicy i mieście, ale tak się chyba niestety nie stało.
Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale chyba można głosować codziennie, a nie tylko raz. I trzeba wykorzystać wszystkich członków rodziny, nawet dzieci - wtedy można dodać kilkaset głosów
Miałem nadzieję, że ten projekt będzie realizowany. Tak jak kilka lat temu mural Kazia Deyny na szkole na Gorlickiej. Wtedy był to projekt dzielnicowy i musiałem zrezygnować z głosowania na Mokotowie, żeby zagłosować na Ochocie. Teraz był to projekt miejski. 4707 głosów jest wynikiem żenującym. Wielka szkoda, bo projekt był ciekawy.
Młodszy chorąży
 • 0 / 1
Wiedziałem ze nic z tego nie będzie ale nadzieja umiera ostatnia.
Kolega opowiedział mi co nieco o Ochocie. Kolejne projekty z budżetu tzw. obywatelskiego wygrywaja pomysły radnego Łukasza Gawrysia. On jest z "postępowego" ugrupowania, Ochocianie. Tenże Gawryś ma świra na punkcie rowerów. Swymi pomysłami (zawsze zwycięskimi) narobił na Ochocie sporo szkód.
Nie twierdzę, że w tym sa jakies oszustwa. Po prostu koleś, jako radny, ma mozliwości stworzenia "najbardziej realnego" projektu i zorganizowania dużej ilości głosów na swoje projekty. I tyle. Mój znajomy mówi, że radni nie powinni mieć prawa do proponowania projektów z budżetu obywatelskiego.
Coś jak; czynny sportowiec nie może grać u Buka.
Panowie, idziecie zupełnie mylnym torem. Niby jakie znaczenie ma to, kto zgłasza projekt? Głosują mieszkańcy Warszawy, a projekty rowerowe są bardzo popularne. Żenująco niski wynik projektu uczczenia pana Lucjana jest zaskakujący. Świadczy to bardzo źle o całej społeczności kibiców Legii.
No, nie wiem. Wiele z tych "zwycięskich" projektów wcale nie powinno byc projektami z budżetu obywat., tylko powinny być realizowane w ramach działalności inwestycyjnej dzielnicy, czy Ratusza. Zaś budżet powinien być na projekty typu Lucjan Brychczy.

Co do rowerów, to różnie z tym bywa. U mnie jest bardzo krzywy chodnik. Nie da rady po nim normalnioe iść. I był nawet projekt w ramach budżetu obywat. by ten chodnik naprawic. Ale przegrał z projektem rowerowym. I tak starsi i matki z wózkami (obie kategorie ludzi są mało zainteresowane jakiemiś tam "budżetami") męczą się nadal na tym chodniku, a kolorowa młodzież na wypasionych rowerkach ma kolejna ścieżkę. Bo siedząc sobie nad kawą latte i dłubiąc w nosie namówili się z kolegami i koleżankami na głosowanie na ścieżkę. I jeżdżą sobie przez pół roku, a następne pół ścieżka jest pusta, bo wtedy wszak na rowerze zimno i nieprzyjemnie. A po krzywym chodniku trzeba chodzić cały rok, na okrągło.

Co ciekawe, niektóre z projektów dotyczących mieszkańców konkretnego osiedla są proponowane i głosowane przez aktywistów mieszkających parę kilometrów od tego osiedla.

Ja osobiście, jak poznałem te wszystkie mechanizmy, jawne i niejawne, powiedziałem sobie, że w żadnym "budżecie obywatelskim" nigdy nie wezmę udziału.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Sylwek

Nie liczy się, kto zgłasza projekt ani kto głosuje, a kto liczy głosy. Zawsze wygrywają, kolesie, znajomi, rodzina pisuarów...
Podporucznik
 • 0 / 0
Większość projektów, które są zgłaszane i realizowane to inwestycje, które mogłyby się odbyć z budżetu dzielnic. Taki urok tego budżetu obywatelskiego. Remont boiska też, więc w zasadzie tego projektu też to dotyczy.
Kapitan
 • 0 / 0
Masz rację przez radny może swoje pomysły zgłaszać przez cały rok w radzie warszawy i ma pieniądze z podatków.
Podporucznik
 • 2 / 1
Mniej, niż pół stadionu głosów wystarczyłoby, żeby projekt został zrealizowany. Mam wrażenie, że na każdym meczu, na którym byłem przynajmniej 12 tysięcy osób krzyczało "Lucjan, Brychczy". Ale jak przyszło do zrealizowania swojego obywatelskiego przywileju to nie było komu...
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Wielka szkoda...
Kapitan
 • 0 / 0
Masz rację każdy pewnie myślał że kolega zagłosuje i wygramy a tu niestety się nie udało.
Sierżant
 • 5 / 3
Przecież to wałek ! Zabrakło tęczowych ławek
No i w pi.du wylądował ... ;(
Generał broni
 • 1 / 0
A jednak. Myślałem że się uda.
Szkoda!!!!
No to jednak spore rozczarowanie...
Tak ale przypuszczam ze to pandemia rozwalila ten projekt, rownez brak mobilizacji. A projekt byl super! Gdyby nie pandemia, to mozna byloby przeprowadzic akcje na Stadionie i juz mamy 20 tys podpisow plus kolejne podpisy od rodziny. Moglibysmy gladko pozbierac 50 tys podpisow. Nie wiem jak ten projekt promowano ale wynik mowi za siebie - nie za dobrze.
Niemniej szacunek i wielkie podziekowania za ten projekt, za wlozony czas, pasje i mysl! Tylko nastepnym razem moze inaczej podejsc do "rekrutacji" glosow
Na myśl przychodzą mi słowa, które w genialnej książce (film zresztą też genialny) wypowiedział McMurphy: "Przynajmniej próbowałem".
Stiborius głosowałeś? Jeżeli piszesz o zbieraniu podpisów na stadionie, to nic nie wiesz o głosowaniu na budżet obywatelski. Akcja promocyjna była widoczna na Legia Net. Wystarczyło poświęcić pół godziny na zalogowanie się, przejrzenie projektów i głosowanie.