Raków awansował do Ekstraklasy

Redaktor Piotr Kamieniecki

24.04.2019 19:20

(akt. 24.04.2019 19:37)

Raków Częstochowa zapewnił sobie awans do Ekstraklasy po zwycięstwie 2:0 z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Drużyna Marka Papszuna na cztery kolejki przed końcem rozgrywek ma na koncie 68 punktów i dziewięć "oczek" przewagi nad drugim Łódzkim Klubem Sportowym.

Raków Częstochowa wraca do Ekstraklasy po 21 latach przerwy. Drużyna prowadzona przez Marka Papszuna zdominowała w tym sezonie rozgrywki I ligi. Czerwono-niebiescy po rozegraniu 30 meczów zgromadzili na koncie 68 punktów i mają dziewięć "oczek" przewagi nad drugim w tabeli, Łódzkim Klubem Sportowym. Częstochowianie w wygrali 20 spotkań, w ośmiu zremisowali, a jedynie dwa przegrali.

W składzie drużyny z Częstochowy znajduje się dwóch byłych zawodników Legii. Bramkarz Jakub Szumski był rezerwowym, lecz występował w rozgrywkach Pucharu Polski. Raków dotarł do 1/2 finału, gdzie odpadł z Lechią Gdańsk. Po drodze, częstochowianie wyeliminowali w połowie marca Legię Warszawa zwyciężając po dogrywce 2:1. Ważną częścią drużyny jest Miłosz Szczepański. Adept legijnej akademii rozegrał 25 meczów w lidze, w których zdobył siedem bramek.

Ostatni mecz Legii z Rakowem w ekstraklasie miał miejsce 28 marca 1998 roku. "Wojskowi" wygrali wtedy 2:0 po golach Jacka Bednarza i Sylwestra Czereszewskiego. Łącznie obie drużyny rywalizowały dwanaście razy: osiem razy lepsi byli zawodnicy ze stolicy, trzy razy padał remis, a raz zwyciężyli piłkarze z Częstochowy.