Adam Ryczkowski

Rezerwy: Dwa gole Ryczkowskiego, Jagiellonia II ograna

11.11.2023 13:50

(akt. 11.11.2023 14:20)

Legia II wygrała na wyjeździe 2:1 z rezerwami Jagiellonii Białystok w 16. kolejce III ligi (grupa I). Dwie bramki w barwach "Wojskowych", w 2. i 16. minucie, zdobył Adam Ryczkowski.

Trener Legii II, Piotr Jacek, nie skorzystał m.in. z Aleksandra Wańka (naciągnięcie mięśnia półbłoniastego), Patryka Konika (uraz) oraz Łukasza Turzynieckiego (zerwanie więzadła w kolanie i złamanie ręki w nadgarstku). Do zdrowia, po kontuzji stopy, wrócił Kacper Wnorowski, który wznowił treningi i wszedł na boisko w końcówce. W wyjściowym składzie gości pojawiło się m.in. czterech zawodników z kadry "jedynki", czyli Gabriel Kobylak, Jan Ziółkowski, Lindsay Rose i Ihor Charatin. W drugiej połowie wystąpił kolejny piłkarz pierwszej drużyny, Jakub Jędrasik.

Legioniści idealnie zaczęli mecz w Białymstoku, obejmując prowadzenie już w 2. minucie. Wojciech Urbański zagrał z tzw. pierwszej piłki do Wiktora Puciłowskiego, ten prostopadle podał (bez przyjęcia) do Adama Ryczkowskiego, który skutecznie uderzył z 7. metra na bliższy słupek. Jagiellonia chciała odpowiedzieć, miała lepszy moment, w którym utrzymywała się przy futbolówce, miękko zagrywała, stworzyła szansę (niecelne główkowanie z 11. metra), ale nie zdołała wyrównać.

Po 10 minutach meczu "Wojskowi" znowu podkręcili tempo, co przełożyło się na okazje w ofensywie. Jedna z nich powstała po wysokim pressingu. Cyprian Pchełka przejął piłkę przed "szesnastką" gospodarzy, potężnie uderzył z 14. metra, ale Bartłomiej Żynel kapitalnie interweniował. Po chwili wolej Urbańskiego został zablokowany, a mocny strzał Puciłowskiego z 17. metra (po koźle) na raty wyłapał bramkarz "Jagi".

W 16. minucie Legia II podwyższyła wynik. Urbański zrobił różnicę na boku poprzez dobry drybling i wycofanie do Charatina. Ukrainiec prostopadle podał do Pchełki, ten świetnie zagrał za obronę, do Ryczkowskiego, który pokonał Żynela w sytuacji sam na sam, po płaskim strzale z 8. metra w lewy dolny róg.

Po niecałej pół godzinie gry aktywny Igor Korczakowski minął dwóch rywali w bocznym sektorze i prostopadle podał do Pchełki, ten wycofał z lewej flanki w pole karne, do Ryczkowskiego, który strzelił w kierunku dalszego słupka, ale Żynel spokojnie złapał piłkę. Tuż po tej akcji "Jaga" mogła zdobyć bramkę. Doszło do miękkiego zagrania za obronę "Wojskowych", dośrodkowania na dalszy słupek i główkowania z bliska, lecz Kobylak fantastycznie interweniował na linii.

Ostatni kwadrans przed przerwą okazał się bardzo wyrównany, mało konkretny, piłka dość często była w powietrzu. Legioniści starali się grać prostopadle i robić różnicę na boku, a miejscowi miękko podawali.

Druga połowa zaczęła się od trzech dośrodkowań Korczakowskiego (przecinane przez rywali), który później dobrze zachował się we własnej "szesnastce", blokując groźny strzał z 8. metra. W tzw. międzyczasie udane interwencje w grze defensywnej mieli m.in. Ziółkowski, Puciłowski i Mateusz Możdżeń.

"Jaga" prowadziła grę, posiadała piłkę, starała się atakować, chciała złapać kontakt, lecz albo brakowało jej precyzji z przodu, albo goście dobrze się bronili. Po godzinie gry przyjezdni mogli znowu odskoczyć. Korczakowski nieźle podłączył się do ofensywy, pobiegł lewym skrzydłem pod presją, ale jego dogrania na bliższy słupek nie sięgnął Ryczkowski. W 76. minucie Jędrasik mocno uderzył z woleja (18. metr), a Żynel interweniował na raty.

W 79. minucie Jagiellonia II złapała kontakt. Kamil Huczko dośrodkował z rzutu wolnego na 6. metr, Charatin próbował przeciąć dogranie, ale musnął piłkę głową w taki sposób, że umieścił ją we własnej siatce. Miejscowi wrzucili wyższy bieg, podkręcili tempo i byli bardzo blisko wyrównania. W końcówce Kobylak uratował warszawiaków poprzez dwie kapitalne interwencje, poza tym Julien Tadrowski zablokował silny strzał, a dwa główkowania gospodarzy okazały się nieznacznie niecelne.

Ostatecznie Legia II dowiozła zwycięstwo (2:1), a w przyszłą sobotę, 18 listopada (godz. 12:00), zagra w LTC z GKS-em Bełchatów.

16. kolejka III ligi (grupa I): Jagiellonia II Białystok – Legia II Warszawa 1:2 (0:2)
Charatin (79. min. – sam.) – Ryczkowski (2. min., 16. min.)

Żółte kartki: Korczakowski, Puciłowski, Tadrowski

Jagiellonia: Żynel – Kobus, Czerech, Ozga, Pankiewicz (77' Zyśk), Wasilewski (77' Huczko), Orpik (77' Matsui), Polkowski, Toporkiewicz, Samborski (61' Matus), Twarowski (86' Zielecki)

Legia: Kobylak – Tadrowski, Ziółkowski, Rose (89' Byrtek) – Puciłowski, Możdżeń (89' Adkonis), Charatin, Korczakowski (90' Wnorowski) – Urbański (65' Jędrasik), Ryczkowski, Pchełka (90' Stangret)