Mateusz Możdżeń

Rezerwy: Remis ze Świtem

15.04.2023 17:50

(akt. 15.04.2023 19:36)

Rezerwy Legii bezbramkowo zremisowały na wyjeździe ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki w 24. kolejce III ligi (grupa I). Obie drużyny stworzyły parę groźniejszych okazji, ale żadnej z nich nie udało się wykorzystać. Od 88. minuty biało-zieloni grali w osłabieniu, gdyż Łukasz Buczkowski został ukarany bezpośrednią, czerwoną kartką.

Trener Legii II, Piotr Jacek, nie mógł skorzystać z Łukasza Turzynieckiego, który zerwał więzadła w kolanie i złamał rękę w nadgarstku. Szkoleniowiec miał za to do dyspozycji trzech zawodników z "jedynki", czyli Cezarego MisztęJana Ziółkowskiego Jakuba Jędrasika.

Początek okazał się spokojny, mało konkretny. Legia II trochę częściej utrzymywała się przy piłce, starała się grać po ziemi, prostopadle podawać, dośrodkowywać, lecz brakowało jej precyzji z przodu. W 4. minucie Igor Korczakowski przeprowadził niezłą, indywidualną akcję. Środkowy pomocnik przełożył Mateusza Brodę w bocznym sektorze, wbiegł w pole karne z prawej strony, wycofał do Mateusza Możdżenia, ten mocno, ale niecelnie uderzył z 12. metra.

Potem trochę lepiej prezentował się Świt, który wypracował kilka sytuacji, stwarzał zagrożenie po dośrodkowaniach, choć goście, m.in. Julien Tadrowski i Ziółkowski, wybijali większość piłek z własnej "szesnastki". Poza tym, Miszta wyłapał jedną centrę, przy dwóch innych dobrze piąstkował. Dwie okazje, jeśli chodzi o miejscowych, stworzył były napastnik "dwójki", Arkadiusz Ciach, który najpierw został zablokowany przez Tadrowskiego przy strzale z 9. metra, a później nieco niedokładnie uderzył z 17. metra na dalszy słupek.

Po 30 minutach stołeczna drużyna podkręciła tempo, co przełożyło się na parę szans, w tym jedną 100-procentową. Jędrasik popędził lewym skrzydłem, pojawił się w polu karnym, obrócił się z piłką, zmylił przeciwnika i zagrał wzdłuż boiska, do Możdżenia, ten oddał strzał z 7. metra i trafiłby do siatki, gdyby nie udana interwencja… obrońcy, Brody, który zaasekurował Maksymiliana Ciołka. Po chwili Patryk Konik huknął z 20. metra na bliższy słupek, lecz golkiper Świtu nie dał się zaskoczyć. Kapitan Legii II wywalczył korner, po którym Ziółkowski główkował nad poprzeczką.

W 37. minucie klub z Nowego Dworu Mazowieckiego powinien objąć prowadzenie. Arkadiusz Gajewski dokładnie wycofał z bocznego sektora "szesnastki" na 11. metr, do Huberta Michalika, który uderzył nieco nad poprzeczką. W końcówce pierwszej połowy szansę znowu miał Możdżeń, lecz jego potężny strzał z woleja, zza pola karnego, był niecelny.

Druga odsłona zaczęła się od serii dośrodkowań z obu stron i kilku okazji Legii II. Korczakowski został dwukrotnie zablokowany, Tadrowski nieczysto główkował, z uderzeniem Jędrasika uporał się zawodnik z pola (zbicie piłki do boku). Najbliżej był Możdżeń, który – po zamieszaniu w polu karnym – oddał strzał z głowy, z 12. metra, futbolówka odbiła się od słupka, potem od Ciołka i została wybita.

Później tempo trochę spadło, brakowało klarowniejszych sytuacji, co zmieniło się w ostatnim kwadransie. Świt wykreował dwie kapitalne okazje, obie po prostopadłych podaniach za linię obrony. Za pierwszym razem Kamil Wiśniewski miał sporo czasu i miejsca, wbiegł w pole karne, a Miszta wyszedł z bramki, skrócił kąt, wyczekał rywala, który fatalnie spudłował. W 80. minucie golkiper Legii podjął ryzykowną, ale – jak się okazało – świetną decyzję, gdyż opuścił własną "szesnastkę", wykonał wślizg, uprzedził rozpędzonego Jewhena Radionowa i odzyskał futbolówkę. Gdyby popełnił błąd, to napastnik Świtu miałby pustą bramkę, z kolei ewentualny faul Miszty oznaczałby zapewne czerwoną kartkę.

W 88. minucie z boiska wyleciał zawodnik gospodarzy, Łukasz Buczkowski, który brutalnie sfaulował Jędrasika, trafiając go wyprostowaną nogą w okolice kolana. Końcówka okazała się intensywna, obie drużyny atakowały, ale spotkanie zakończyło się remisem 0:0.

W najbliższą środę, 19 kwietnia (godz. 16:30), "Wojskowi" znowu zagrają na wyjeździe, tym razem z IV-ligowym KS-em CK Troszyn w ćwierćfinale mazowieckiego Pucharu Polski.

24. kolejka III ligi: Świt Nowy Dwór Mazowiecki – Legia II Warszawa 0:0

Żółte kartki: J. Jampol – Ziółkowski
Czerwona kartka: Buczkowski (88. min., Świt, bezpośrednia)

Świt: Ciołek – Broda, Cuch, Bednarek – H. Michalik (64' Nawotczyński), Sosnowski (69' A. Jampol), Wiśniewski (84' Buczkowski) – Kuźma, J. Jampol – Ciach, Gajewski (69' Radionow)

Legia: Miszta – Wnorowski, Ziółkowski, Tadrowski, Konik – Kieraś, Możdżeń, Waniek – Korczakowski (57' Kiedrowicz), Maciejewski (67' Krajewski), Jędrasik (88' Grączewski)