Dawid Dzięgielewski

Rezerwy: Trzy rzuty karne, remis na zakończenie rundy

19.11.2022 14:00

(akt. 19.11.2022 14:19)

Rezerwy Legii zremisowały na wyjeździe 2:2 z Jagiellonią II Białystok w 17. kolejce III ligi (grupa I), mimo że 2-krotnie przegrywały po "jedenastkach" wykorzystanych przez Mikołaja Wasilewskiego. Bramki w barwach "Wojskowych" zdobyli Jakub Kisiel i Dawid Dzięgielewski, z kolei w pierwszej połowie (przy wyniku 0:0) Karol Noiszewski nie strzelił gola z rzutu karnego. Dla stołecznego zespołu był to ostatni mecz o stawkę w 2022 roku.

Trener Legii II, Piotr Jacek, nie skorzystał z Patryka Konika (uszkodzenie łąkotki bocznej). Obrońca jest bez gry od dłuższego czasu, ostatni raz wystąpił 27 sierpnia. W składzie zabrakło też Igora Korczakowskiego i Filipa Laskowskiego, którzy pauzowali odpowiednio za czwartą oraz ósmą żółtą kartkę. Szkoleniowiec miał za to do dyspozycji dwóch zawodników z "jedynki", czyli Jakuba Kisiela oraz Igora Strzałka.

Początek spotkania okazał się dość spokojny, mało konkretny. Jagiellonia II miała przewagę optyczną, częściej utrzymywała się przy piłce i przebywała w pobliżu pola karnego "Wojskowych", ale niewiele z tego wynikało, gdyż goście byli czujni w obronie, przecinali podania, blokowali strzały. W 18. minucie Radosław Zyśk znalazł się w "szesnastce", mocno uderzył z 12. metra, lecz piłka poszybowała nad poprzeczką. Potem szansę miał Maciej Twarowski, który dopadł do dośrodkowania na dalszy słupek, ale niedokładnie główkował.

Regularna obecność miejscowych na połowie przyjezdnych wiązała się też z tym, że legioniści rzadko konstruowali akcje w ofensywie. Warszawiacy mieli pojedyncze momenty, zrywy, lecz albo brakowało im precyzji, albo byli zatrzymywani przez piłkarzy "Jagi". W 34. minucie dobrą pracę w wysokim pressingu wykonał Wiktor Kamiński. Napastnik doskoczył do Sławomira Abramowicza, który źle przyjął piłkę, a następnie sfaulował "Kamyka". Sędzia podyktował rzut karny, do którego podszedł Karol Noiszewski. Kapitan rezerw Legii oddał strzał, a futbolówka odbiła się od słupka i bramkarza Jagiellonii II, który ostatecznie ją złapał.

Niewykorzystana "jedenastka" spowodowała, że stołeczny zespół podkręcił tempo w końcówce pierwszej połowy, kreował sytuacje, szukał szans m.in. po stałych fragmentach. Po jednym z nich (rzut rożny), wykonanym przez Jakuba Jędrasika, walkę o pozycję wygrał Julien Tadrowski, lecz niecelnie główkował z 8. metra. Jeszcze groźniej było tuż przed przerwą. Jędrasik dośrodkował z lewej flanki na środek pola karnego, Kamiński musnął piłkę, którą z linii bramkowej wybił obrońca "Jagi", Patryk Czerech.

W drugą połowę lepiej weszli rywale, którzy objęli prowadzenie w 54. minucie. Twarowski oddał mocny strzał z 15. metra, a uderzenie zostało nieprzepisowo zablokowane (ręka) przez Tadrowskiego. "Jedenastkę" na bramkę pewnie zamienił kapitan gospodarzy, Mikołaj Wasilewski. Legioniści budowali akcje, próbowali wyrównać, co udało im się w 70. minucie. Jędrasik wyrzucił piłkę z autu na prawą stronę pola karnego, jeden z przeciwników musnął futbolówkę, ta trafiła do Michała Gładysza, który zgrał ją głową do Kisiela, a ten skutecznie, kapitalnie uderzył z woleja (bez przyjęcia), z 14. metra.

Jagiellonia zdołała odpowiedzieć, zareagować dość szybko, znowu po rzucie karnym. Konrad Wrzesiński huknął z "szesnastki", a interweniujący Michał Gładysz – zdaniem sędziego – zagrał piłkę ręką. Do "jedenastki" ponownie podszedł Wasilewski, który pokonał Jakuba Trojanowskiego. Warszawiacy się nie poddali i znowu wyrównali. Kacper Wnorowski dośrodkował z prawego skrzydła w pole karne, a Noiszewski uprzedził rywala i podał do wprowadzonego Dawida Dzięgielewskiego, który trafił do siatki po strzale z 10. metra.

W doliczonym czasie gry "Jaga" zaczęła grać w osłabieniu, gdyż Wasilewski sfaulował Gładysza i otrzymał drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną. Stołeczna drużyna kreowała, atakowała, ale wynik nie uległ już zmianie. Ostatecznie "Wojskowi", dla których był to ostatni mecz w 2022 roku, zremisowali 2:2 z rezerwami Jagiellonii.

17. kolejka III ligi: Jagiellonia II Białystok – Legia II Warszawa 2:2 (0:0)
Wasilewski (54. min. – k., 76. min. – k.) – Kisiel (70. min.), Dzięgielewski (90. min.)

Żółte kartki: Wasilewski, Zyśk, Orpik – Ziółkowski, Noiszewski, Tadrowski, Wnorowski, Maciejewski
Czerwona kartka: Wasilewski (90. min., Jagiellonia, za dwie żółte)

Legia: Trojanowski – Tadrowski, Wnorowski, Ziółkowski, Gładysz – Noiszewski, Kisiel (85' Pacek), Rejczyk (71' Maciejewski) – Jędrasik (85' Dzięgielewski), Kamiński, Strzałek (71' Skwierczyński)