Aleksander Waniek

Rezerwy: Waniek trenuje z Legią

11.02.2023 14:50

(akt. 11.02.2023 14:55)

Aleksander Waniek, 24-letni środkowy pomocnik, który w połowie 2021 roku opuścił Legię po 16 latach, od środy trenuje z III-ligowymi rezerwami "Wojskowych". W sobotę zagrał w sparingu "dwójki" z Jagiellonią II Białystok (2:3).

Aleksander Waniek zaczął przygodę z piłką w GKP Targówek. Potem udał się na nabory do Legii, w której grał i trenował przez 16 lat. Rywalizował w zespole z rocznika ’98, a z czasem ze starszymi od siebie. W latach 2015-2017 sięgnął po trzy mistrzostwa Polski juniorów starszych. Występował w młodzieżowej Lidze Mistrzów przeciwko m.in. Realowi Madryt, Borussii Dortmund i Sportingowi CP.

Zadebiutował w seniorskim futbolu w sezonie 2017/2018. Od tamtej pory zagrał w 54 meczach rezerw "Wojskowych" (52 w III lidze, 2 w Pucharze Polski), strzelił 2 gole. Miałby na koncie pewnie znacznie więcej spotkań w "dwójce" – a może i nawet awansowałby do pierwszego zespołu – ale plany pokrzyżowały kontuzje. Waniek dwukrotnie zerwał więzadło krzyżowe: w październiku 2017 roku z Breidablik (UYL) oraz w lipcu 2018 roku, podczas treningu. Za drugim razem wrócił do gry o stawkę po 558 dniach przerwy.

Rundę wiosenną sezonu 2020/21 spędził na wypożyczeniu w II-ligowej Olimpii Elbląg. Było to dla niego udane półrocze, pierwsze na szczeblu centralnym, zagrał w 14 meczach i przyczynił się do utrzymania zespołu. We wrześniu 2021 roku trafił definitywnie do ŁKS-u Łagów. Minionej jesieni wystąpił 18 razy (17 w III lidze, 1 w Pucharze Polski), strzelił 1 gola, spędził na boisku 1395 minut.