fot. Japan Times

Ryoya Morishita zostanie piłkarzem Legii Warszawa (akt)

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia Warszawa, Legia.Net

22.12.2023 08:15

(akt. 22.12.2023 12:04)

Ryoya Morishita, 26-letni reprezentant Japonii występujący na pozycji wahadłowego, zostanie zawodnikiem Legii Warszawa po odbyciu testów medycznych.

Morishita - 26-letni zawodnik ostatnio grający dla Nagoya Grampus występował najczęściej na lewej stronie boiska, choć może też zabezpieczyć prawe skrzydło i prawą obronę. Jest prawonożny, mierzy 168 centymetrów. W ostatnim sezonie ligi japońskiej Morishita rozegrał 33 mecze, w których strzelił 4 gole i zaliczył 4 asysty. Łącznie w japońskiej lidze zawodnik wystąpił w 120 spotkaniach, zdobywając osiem bramek. Wraz z Nagoyą Morishita zdobył Puchar J-League w 2021 roku. Japończyk ma za sobą również występy w azjatyckiej Lidze Mistrzów. Wcześniej reprezentował kluby Sagan Tosu (w jego barwach zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej), Meiji Uni i Jubilo Iwata. W reprezentacji Japonii zadebiutował w czerwcu tego roku w meczu przeciw Salwadorowi. Jest również powołany na najbliższe zgrupowanie kadry. Jego wartość rynkowa to około 900 tys. euro.

- Szukaliśmy zawodnika, który rozszerzy wariantowość wyboru w pierwszej, a zwłaszcza w drugiej linii. Ryoya da nam możliwości na trzech pozycjach: prawym i lewym wahadle oraz „dziesiątce”. Azjatyckich piłkarzy z tego regionu wyróżnia pracowitość, szybkość, dyscyplina taktyczna i drybling. Japoński rynek obserwowaliśmy od półtora roku i może się okazać, że transfer będzie przełomem w kwestii pozyskiwania zawodników z tego kraju. Cieszę się, że jest przeprowadzany tak szybko, tuż po zakończeniu rundy. Będziemy bardzo zdeterminowani, żeby wiosną poprawić naszą pozycję w lidze i kontynuować dobre występy na arenie międzynarodowej, gdzie awansowaliśmy do fazy pucharowej po siedmiu latach - mówi dyrektor sportowy Legii Warszawa Jacek Zieliński.

Transfer będzie efektem obserwacji japońskiego rynku o czym wspominał w rozmowie z TVP Sport Radosław Mozyrko. – Rozmawialiśmy z trzema zawodnikami z Azji. To tematy, które mogą wrócić w ciągu kilku miesięcy czy roku. Tak było z Radovanem Pankovem. Negocjowaliśmy zimą, ale sprawa upadła. Latem wróciliśmy do rozmów i… Serb został naszym graczem - mówił.

Legia Warszawa i Nagoya Grambus osiągnęły podstawowe porozumienie w kwestii wypożyczenia Morishity (na filmie poniżej strzela gola na 1:0). W Nowym Roku pomocnik odbędzie standardowe testy medyczne, po których przejściu podpisze kontrakt. Morishita w trakcie swojej kariery występował jedynie w Japonii. Przenosiny do Legii będą okazją do spróbowania swoich sił w Europie.

akt. 9:30 - Ryoya Morishita pożegnał się z kibicami na oficjalnej stronie japońskiego klubu. - Zdecydowałem się podjąć wyzwanie za granicą, co było moim marzeniem od dziecka. Spędziłem w Nagoi trzy lata. Walczyłem i grałem dla Nagoi nawet wtedy, gdy było trudno i wydawało się, że nie dam rady. Zawsze będę wam wdzięczny za wasze wsparcie. To wy dawaliście mi siłę. Dziękuję za piękne trzy lata. Następnym krokiem jest spełnienie kolejnego marzenia, poza granicami kraju. Chcę pokazać wszystkim moją odwagę. To pierwsza rzecz której się od was nauczyłem. Z tym marzeniem w sercu będę grał. Najmocniej, najlepiej jak tylko będę mógł, z pasją!

Morishita jest prawym wahadłowym, ale może też grać na lewym co udowodnił przez pół roku w barwach Nagoya Grampus gdy nominalny lewoskrzydłowy był w gorszej dyspozycji. Cechuje go znakomita motoryka, jest bardzo szybki - jeden z najszybszych zawodników ligi. Podobnie jak grający w Legii na wahadle Paweł Wszołek, znakomicie wybiega na wolne przestrzenie, świetnie gra bez piłki, ale i z nią. Ma dobrą technikę, lubi i potrafi dryblować - grając po lewej stronie boiska miał średnio 3 udane dryblingi na mecz, a z prawej strony boiska 5 udanych dryblingów na spotkanie. To znacznie więcej niż obecni zawodnicy występujący w zespole Legii Warszawa.

Wbrew temu co podają media umowa z klubem wiąże go jeszcze przez kilka lat, stąd wypożyczenie na Łazienkowską. Kwota wykupu jest objęta tajemnicą, ale jak nas zapewniono jest całkowicie osiągalna dla klubu.

 

 

 

Polecamy

Komentarze (181)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.