Goncalo Feio  Jacek Zieliński  Marcin Herra
fot. Marcin Szymczyk

Spotkanie na Legii, będą pieniądze w budżecie transferowym

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

14.05.2024 22:45

(akt. 15.05.2024 08:26)

We wtorek przy Łazienkowskiej w SportBarze odbyło się spotkanie wiceprezesa zarządzającego klubem Marcina Herry, dyrektora sportowego Jacka Zielińskiego i trenera Goncalo Feio z dziennikarzami.

Spotkanie miało formę prezentacji i było przerywane pytaniami z sali. Dotyczyło bieżącej sytuacji klubu — finansowej i sportowej i trwało blisko trzy godziny.

Klub zanotował w tym sezonie zysk – ponad 20 mln zł do założonego na sezon 2023/24 budżetu. To miła odmiana, bo w poprzednich trzech sezonach klub notował straty w sumie 66 milionów zł strat. W takim wyniku finansowym pomogły transfery wychodzące z klubu – m.in. sprzedaż Bartosza Slisza i Ernesta Muciego. To ma przełożyć się na letnie okienko transferowe. Dyrektor sportowy ma mieć też budżet transferowy, który w najbardziej pesymistycznym wariancie, czyli takim zakładającym brak startu w eliminacjach europejskich pucharów, wynosiłby 1,2 mln euro. W przypadku grania w eliminacjach budżet na transfery może jednak znacząco wzrosnąć - do około 2,5 mln euro. Być może część kwoty budżetu transferowego zostanie przesunięta w celu zwiększenia budżetu płacowego. To mogłoby pozwolić na zatrudnienie napastnika lub dwóch z kontraktem wyższym niż obecna umowa kapitana zespołu Josue. Dyrektor sportowy nie wyklucza takiej opcji. Kadra ma liczyć 25 piłkarzy, z czego trzon ma stanowić 14-16 jakościowych piłkarzy, którzy grają częściej niż pozostali w tym 3-4 poniżej 20 roku życia i 5-6 powyżej 25 roku życia.

W klubie zdają sobie sprawę z tego, że zespół wpadł w kryzys sportowy i wiedzą, dlaczego tak się stało, ale nikt nie chciał wchodzić w szczegóły. Dyrektor sportowy Jacek Zieliński nie uciekał od odpowiedzialności – również tej transferowej, ale zwracał też uwagę na strefę mentalną zespołu, nad tym, że trener Kosta Runjaić nie do końca radził sobie z wydźwignięciem zespołu z dołka, w jakim się znalazł w październiku. Dlatego już w grudniu rozpoczęto przeszukiwania rynku i rozważania różnych opcji, na wypadek, gdyby Niemiec miał zostać zwolniony. Wskazano obszary, które należy poprawić – taktykę, strefę mentalną, fizyczność oraz personalia.

Powoli wyjaśnia się sytuacja zawodników, którym kończą się kontrakty, którzy są wypożyczeni do klubu i z klubu – więcej piszemy o tym w tym miejscu.

Trener Goncalo Feio przedstawił, co to znaczy być trenerem Legii, którego głównym zadaniem jest wygrywanie co tydzień, zdobywanie trofeów, ale też rozwój zawodników indywidualnie i zespołu. Przedstawił swoją wizję roli trenera, filozofię gry oraz DNA zespołu – wkrótce napiszemy o tym więcej, jak ma wyglądać drużyna Legii według Feio.

Polecamy

Komentarze (97)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.