Sylwetka sparingpartnera: Legionovia Legionowo
15.11.2019 23:10
Protoplastą Legionovii był Robotniczy Klub Sportowy Czerwoni, który powstał jesienią 1930 z inicjatywy działaczy (m.in. Jana Lisowskiego) OM-TUR–legionowskiego oddziału Polskiej Partii Socjalistycznej. Pierwsze boisko utworzono obok siedziby oddziału PPS. W dwa lata później drużyna miała już pełnowymiarowe boisko. Pierwszy mecz mistrzowski rozegrano w kwietniu 1932. Przeciwnikiem Czerwonych była żydowska drużyna Hapoel ze stolicy. Legionowianie wygrali 8:3. Klub nie zawiesił piłkarskiej działalności także w czasie wojny i okupacji.
Po wojnie, boisko piłkarskie miało różne lokalizacje. Stadion przy ul. Parkowej oddano do użytku 18 lipca 1964. Znaczącą rolę w Społecznym Komitecie Budowy Stadionu odegrał honorowy obywatel Legionowa, ksiądz płk. Jan Mrugacz. W rozegranym na inaugurację meczu piłkarskim pomiędzy legionowskim klubem a Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, zwyciężyli gospodarze w stosunku 3:2.
W latach 80., klub pod nazwą Gwardia działał przy szkole Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Nazwę Legionovia przywrócono klubowi w 1989. Przez krótki czas drużyna działała przy TKKF-ie. Dekadę później, w klubie funkcjonowały sekcje: piłki nożnej, rugby i szachów. W 1996 wraz z wejściem w życie przepisów ustawy o Stowarzyszeniach, klub przybrał formę stowarzyszenia sportowego pod nazwą Miejski Klub Sportowy Legionovia z sekcjami piłki nożnej, brydża, szachów i piłki siatkowej kobiet.
Pod koniec 2003 postanowiono o wyłączeniu i usamodzielnieniu sekcji piłki siatkowej, co zbiegło się z awansem drużyny siatkarek do Serii B I ligi. Do innego klubu przekazano również szachistów. Wraz z przeniesieniem siedziby do nowego budynku (w połowie 2003) Zarząd Klubu podjął decyzję o powołaniu sekcji kulturystyki, przy której uruchomiono klub fitness z siłownią i aerobikiem. Kontynuatorem tradycji i dokonań klubu jest obecnie Stowarzyszenie Sportowe pod nazwą Klub Sportowy Legionovia z możliwością prowadzenia działalności gospodarczej.
Największe sukcesy klubu to czwarte miejsce w II lidze wschodniej (2013/2014) i dotarcie do 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 2018/2019, gdzie zostali wyeliminowani przez Górnik Zabrze (0:1). W 1/32 finału zawodnicy z Legionowa pokonali GKS Tychy (2:1). Od 2015 r. klub występuje pod nazwą sponsora: Legionovia KZB Legionowo.
W poprzednim sezonie drużyna pod wodzą Marcina Sasala, w kapitalny sposób awansowała do II ligi. Legionovia zanotowała na finiszu czternaście zwycięstw z rzędu, co dało im powrót po roku na trzeci poziom rozgrywkowy w Polsce. Z zespołem z Legionowa do końca rywalizował Sokół Aleksandrów Łódzki. Dopiero na kilka kolejek przed końcem sezonu, doszło do zmiany lidera. Najlepszym graczem drużyny był Piotr Krawczyk, który zdobył 26 bramek, a po sezonie odszedł do Górnika Zabrze.
Trenerem Legionovii od września jest Ukrainiec Serhij Zajcew, który wcześniej był szkoleniowcem m.in. Karpat Lwów i kazachskiego Akżajyku Orał. W składzie drugoligowca są m.in. byli legioniści: Patryk Koziara (w tym sezonie 2 gole, 2 asysty) i Eryk Więdłocha (2 gole). Biało-żółto-czerwoni są na ostatnim, osiemnastym miejscu w swojej klasie rozgrywkowej. Legionowianie w siedemnastu kolejkach zdołali zebrać ledwie dziewięć punktów. Najlepszym strzelcem drużyny jest 22-letni napastnik Karol Podliński (4 gole).
Pierwotnie Legionovia miała rozegrać na wyjeździe spotkanie ze Skrą Częstochowa w ramach 18. kolejki II Ligi. Dla walczącej o utrzymanie drużyny, mecz ten jest bardzo ważny, ponieważ Skra zajmuje obecnie 16. miejsce w lidze z 15 punktami i jest jednym z bezpośrednich rywali w walce o pozostanie w drugiej lidze. Mecz na prośbę częstochowian został przełożony na środę (27 listopada), na godz. 13:00. Powodem takiej decyzji jest powołanie do reprezentacji Polski U-20 Mateusza Bondarenki, obrońcy wypożyczonego z Legii do Skry.
Spotkanie pomiędzy Legią a Legionovią odbędzie się w sobotę o godz. 12:00 na boisku głównym przy Łazienkowskiej 3. Sparing będzie zamknięty dla mediów i publiczności. W trakcie poprzednich przerw na mecze drużyn narodowych, Legia rozegrała sparingi z Bruk-Betem Nieciecza (0:0), białoruskimi Dynamem Brześć (1:1) oraz Dynamem Mińsk (3:3) oraz Odrą Opole (1:0).
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.