Iga Świątek

Tenis: Iga Świątek wygrała Roland Garros!

10.06.2023 18:00

(akt. 10.06.2023 19:45)

Iga Świątek pokonała w trzech setach Karolinę Muchovą (6:2, 5:7, 6:4) i została mistrzynią Roland Garros! Była tenisistka Legii Warszawa, która jest jednocześnie liderką rankingu WTA, trzeci raz wygrała turniej wielkoszlemowy na kortach w Paryżu (wcześniej w 2020 i 2022 roku).

W poprzednich rundach Świątek pokonała Cristinę Bucsę (6:4, 6:0), Claire Liu (6:4, 6:0), Wang Xinyu (6:0, 6:0), Łesię Curenko (krecz przy stanie 5:1 w 1. secie), Coco Gauff (6:4, 6:2) oraz Beatriz Haddad Maię (6:2, 7:6). Z kolei Muchova wyeliminowała wcześniej Marię Sakkari (7:6, 7:5), Nadię Podoroską (6:3, 0:6, 6:3), Irinę-Camelię Begu (6:3, 6:2), Elinę Awanesjan (6:4, 6:3), Anastazję Pawliuczenkową (7:5, 6:2) i Arynę Sabalenkę (7:6, 6:7, 7:5).

Polka bardzo dobrze weszła w sobotni finał, gdyż szybko wygrała pierwsze trzy gemy, dzięki czemu prowadziła 3:0. Potem doszło do małej wymiany ciosów, zawodniczki okazywały się lepsze przy własnych serwisach, a później była tenisistka Legii przełamała Czeszkę i zwyciężyła 6:2 w pierwszym secie.

Muchova prezentowała się naprawdę solidnie, miała obiecujące momenty, ale Świątek wyglądała jeszcze lepiej, grała niemalże bezbłędnie, jej dyspozycja powodowała, że Czeszka czasami się myliła, co dało się zauważyć zwłaszcza na starcie drugiej partii (3:0 dla Polki w kwadrans).

Wydawało się, że do końca spotkania nie wydarzy się nic zaskakującego, lecz rywalka się nie poddała, zareagowała wręcz wybornie, gdyż wygrała 3 gemy z rzędu w 16 minut i doprowadziła do wyniku 3:3 w drugim secie. Potem zrobiło się po 4, następnie przeciwniczka przełamała raszyniankę, która popełniła wówczas pierwszy, podwójny błąd, ale liderka rankingu zrewanżowała się w taki sam sposób (5:5). Później Muchova znowu wrzuciła wyższy bieg i zwyciężyła 7:5 w secie, wyrównując stan rywalizacji.

Świątek została wytrącona z rytmu, źle zaczęła ostatniego seta, gdyż szybko przegrała dwa gemy (bez punktu), aczkolwiek po tym fakcie się otrząsnęła, w ładnym stylu odwróciła wynik i zrobiło się 3:2 dla niej. Później Czeszka odzyskała prowadzenie, lecz – jak się okazało – chwilowo. Ostatecznie Polka zwyciężyła 6:4 w trzeciej partii, wygrała mecz, zgarnęła 2,3 mln euro, trzeci raz została mistrzynią Roland Garros i zdobyła jednocześnie czwarty wielkoszlemowy tytuł w karierze.

Finał Roland Garros 2023: Iga Świątek – Karolina Muchova 6:2, 5:7, 6:4