Tenis: Iga Świątek wygrała Roland Garros!

04.06.2022 16:20

(akt. 04.06.2022 16:43)

Iga Świątek pokonała w dwóch setach Coco Gauff (6:1, 6:3) i została mistrzynią Roland Garros! Była tenisistka Legii Warszawa, będąca jednocześnie liderką rankingu WTA, odniosła 35. zwycięstwo z rzędu i drugi raz wygrała turniej wielkoszlemowy na kortach w Paryżu (wcześniej w 2020 roku).

Świątek rozpoczęła turniej w Paryżu od wygranej z Łesią Curenko (6:2, 6:0). Potem 21-letnia Polka pokonała Arison Riske (6:0, 6:2), Dankę Kovinić (6:3, 7:5), Qinwen Zheng (6:7, 6:0, 6:2) i Jessicę Pegulę (6:3, 6:2), dzięki czemu awansowała do półfinału. Na tym etapie zmagań była zawodniczka Legii rywalizowała z Darią Kasatkiną, którą ograła 6:2, 6:1 i trafiła do finału, spotykając w nim Coco Gauff (23 WTA).

Sobotni mecz rozpoczął się dla Świątek bardzo dobrze, bo od przełamania, a następnie wygrania własnego serwisu (2:0). Sporo emocji dostarczył gem trzeci, w którym Amerykanka wybroniła parę break-pointów, ale Polka imponowała precyzją, umiejętnie zmieniała kierunek akcji i po kwadransie gry prowadziła 3:0, a po 4 kolejnych minutach zrobiło się 4:0. Później Gauff zmniejszyła straty przy swoim podaniu, lecz raszynianka odpowiedziała tym samym, kończąc szóstego gema świetnym zagraniem w sam narożnik (5:1). Co więcej, potem znowu przełamała rywalkę i pewnie zwyciężyła pierwszego seta (6:1). Finał z trybun oglądali m.in. Ana Ivanović, Bastian Schweinsteiger i Robert Lewandowski.

Druga część rywalizacji rozpoczęła się odwrotnie, jak pierwsza, czyli od przełamania i wygrania swojego serwisu przez Gauff. Ale potem Polka okazała się lepsza w pięciu gemach z rzędu, przez co prowadziła już 5:2. Później Amerykanka zwyciężyła swoje podanie, a następnie to samo zrobiła Świątek, co sprawiło, że drugi raz w karierze została mistrzynią Roland Garros!

Iga Świątek – Coco Gauff 2:0 (6:1, 6:3)