Tenis: Wielki sukces Igi Świątek, jest finał Roland Garros!

Redaktor Marcin Szymczyk

08.10.2020 16:17

(akt. 09.10.2020 17:07)

Związana nie tak dawno z Legią Warszawa Iga Świątek odniosła ogromny sukces na zawodach Roland Garros 2020. Tenisistka awansowała do finału turnieju w Paryżu.

W pierwszej rundzie rywalką Polski była Czeszka – Marketa Vondrousowa rozstawiona z numerem 19 w rankingu WTA, ubiegłoroczna finalistka paryskich zawodów. Jednak to nasza zawodniczka od początku dyktowała warunki na korcie, przeważała i efektem tej znakomitej postawy było zwycięstwo w dwóch setach – 6:1 i 6:2 oraz awans do drugiej rundy prestiżowego turnieju.

Tam Iga zmierzyła się z doświadczoną Su-Wei Hsieh z Tajwanu – numer 63 w rankingu WTA. Tym razem Świątek była zdecydowaną faworytką i w pełni to potwierdziła zwyciężając 6:1 i 6:4. Polka zaznaczyła wysoką dyspozycję i awansowała przy tym do trzeciej rundy turnieju.

Na kolejnym etapie Iga znów zaprezentowała się kapitalnie. W starciu z Kanadyjką Eugene Bouchard – 158. miejsce w rankingu WTA, nie pozostawiła wątpliwości kto był lepszy i zasługiwał na awans. Wygrane 6:3 i 6:2 oddają przebieg spotkania i różnicę klas między zawodniczkami. Tym samym piękny sen Igi wciąż trwał.

W czwartek rundzie Świątek musiała się zmierzyć z Simoną Halep. Rywalka zajmuje 2. miejsce w rankingu WTA i byłą rozstawiona w turnieju z numerem jeden. W zeszłym roku Rumunka pokonała Igę właśnie w tej fazie turnieju Rolanda Garrosa 6:1 i 6:0. Tym razem jednak to Polka zdemolowała rywalkę wygrywając 6:1 i 6:2. Od początku dominowała, a Halep była kompletnie bezradna. Ćwierćfinał stał się faktem!

19-latka spotkanie z Martiną Trevisan zaczęła dość nerwowo. Ale Iga z każdym kolejnym gemem grała spokojniej i coraz lepiej. Włoszka zaczęła popełniać błędy i ostatecznie to Polka pewnie wygrała 6:3 i 6:1. Awansowała w wielkim stylu do półfinału French Open powtarzając sukces Jadwigi Jędrzejowskiej z 1939 roku!

O finał Świątek grała z Argentynką, Nadią Podoroską - numer 131 w rankingu WTA. Iga bardzo dobrze weszła w mecz, z łatwością wygrała pierwsze trzy gemy, a cały pierwszy set 6:2. W drugim również zaznaczyła swoją wyraźną przewagę i wygrała 6:1. Rywalką Polki w finale będzie Sofia Kenin (numer 6 w rankingu WTA), która w półfinale pokonała Petre Kvitovą (numer 11 w rankingu WTA). 6:4 i 7:5. Iga jak dotąd nie przegrała jeszcze nawet seta podczas turnieju Roland Garros.

Sukces w grze podwójnej

To nie koniec ogromnych sukcesów Igi Świątek na turnieju w Paryżu. W grze podwójnej z Amerykanką Nicole Melichan Polka uporała się z duetami: Knoll - Kovinić 6:1 i 6:3, Siegemund - Zvonareva 6:3 i krecz, Peschke – Schuurs 6:3 i 6:4, Muhammad – Pegula 6:3 i 6:4. Obie panie znalazły się w półfinale gdzie zmierzyły się z Amerykanką Desirae Krawczyk i Chilijką Alexą Guarachi. Niestety para z Igą przegrała w setach 1:2 - 6:7, 6:1, 4:6 i zakończyła udział w grze podwójnej na półfinale.