Więcej kibiców na stadionach!

Maciej Ziółkowski

Źródło: PAP

17-07-2020 / 14:56

(akt. 17-07-2020 / 20:01)

Dystans społeczny zostanie skrócony z 2 m do 1,5 m. Na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

"Widzimy, że na obiektach sportowych, z wyjątkiem pierwszych meczów, zasady sanitarne są dość dobrze przestrzegane i egzekwowane. Ta odpowiedzialność po stronie organizatorów jak i kibiców pozwala na zwiększenie limitu dostępnych miejsc dla fanów sportu" – poinformował PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dodał, że z kolei targi, kongresy czy szkolenia to wydarzenia, na których liczba osób może być w pełni kontrolowana, a każdy uczestnik może być ewidencjonowany z imienia i nazwiska. "Co za tym idzie, mogliśmy tu wprowadzić pewne poluzowania co do tzw. dystansu społecznego" – podkreślił wiceszef MZ.

Z projektu wynika, że podstawową zmianą w rozporządzeniu jest skrócenie tzw. dystansu społecznego z 2 m do 1,5 m, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku zakrywania nosa i ust. Obniżono także maksymalny limit uczestników targów, wystaw, kongresów, konferencji i spotkań na osobę na 2,5 mkw.

W projekcie podwyższono także limit publiczności do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla kibiców na stadionach piłkarskich i żużlowych.

Z projektu wynika, że w zajęciach lub w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób, będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 300 uczestników. W limicie nie zawierają się osoby zajmujące się obsługą wydarzenia.

Ponadto podniesiono limit publiczności na innych obiektach sportowych do 50 proc. Zmiana ta przewiduje również otwarcie dla publiczności hal sportowych we wskazanym 50-procentowym limicie.

Zdecydowano także o zniesieniu ograniczenia liczby uczestników zajęć na basenach. Podniesiono też limit publiczności do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. Zdecydowano o nieróżnicowaniu sytuacji basenów otwartych i zamkniętych.

W projekcie zapisano także zniesienie obowiązku naprzemiennego zajmowania miejsc w kinach, na imprezach artystycznych i rozrywkowych w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach i w muszlach koncertowych.

W projekcie przewidziano też udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni (nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc).

Widz będzie dalej zobowiązany do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na terenie obiektów. Będzie też musiał zachować 1,5 m odległości od innego widza – w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc.

Rozporządzenie wchodzi w życie 21 lipca 2020 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać 4 sierpnia 2020 r.

Komentarze (68)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Zobaczymy czy zaraz nie zmniejszą
~Commit
 • 1 / 7
Widzę niektórzy dali się nieźle wkręcić w ten covid - nawet lekarze, choć to akurat rozumiem - spaczone, wyprane umysły. Teraz gdy podawana ilość zachorowań jest podobna jak w okresie lock-dawnu a rząd wycofuje się z kolejnych obostrzeń luzuje kolejne restrykcje, dalej nie dostrzegacie kuriozalnosci tej sytuacji? Dalej wierzycie że coś Wam grozi? Myślenie logiczne - zatarte przez mass media i propagandę strachu, bezpowrotnie utracone przez ponad 90% ludzkości. Chyba sami twórcy tej paniki nie spodziewali się tak dobrych wyników:-)
Pozdr, bójcie się dalej - ZOSTAŃCIE W DOMU!
Porucznik
 • 2 / 0
Aha... a kto jest 'twórcą tej paniki'?
Marszałek Polski
 • 2 / 0
Daj spokój, gość jest głupi co udowadnia swoimi "przemyśleniami". Durne ruchy rządzących przekłada na związki przyczynowo skutkowe związane z samym występowaniem wirusa i epidemii, co już go dyskwalifikuje jako użytkownika - jak sam to sformułował - "myślenia logicznego".
Są tacy ludzie, którzy nie wierzą w grawitację tak długo aż sami na ryj nie zlecą. Tylko czas lotu bywa za krótki żeby dojść do wniosków.
~Legia
 • 0 / 5
Sranie w banie. Otwierać wszystko kłamczuchy.
Covid to ściema i tyle!
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Wielu by polemizowało
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Pozytywne informacje
Pułkownik
 • 3 / 1
Nie chcialem by zabrzmiało to fatalistyczne.
Z rozsądkiem mozna z tym wirusem jakoś sobie radzić.
Ale ostrożnie, bez niepotrzebnego ry,yka.
Podporucznik
 • 2 / 1
Ważne żebyśmy umiejętnie z tego korzystali !!!
Pułkownik
 • 7 / 1
I ponownie czuje się w obowiązku zabrać glos...
Biper1 i Alaryk mają oczywiscie rację .
To , ze całą sytuacją z Covid 19 jestesmy zmeczeni nie zmienia faktu ze niebezpieczeństwo istnieje.
Jesteśmy teraz jak społeczeństwo podczas wojny - do ofiar można się przyzwyczaić i na nikim nie robi to wrażenia.
Ale dopoki nie jest się samemu tą ofiarą.
Jak wielu z was wie na codzień staram się leczyć ciężko chorych na OIOM.
Proszę nie dodawajcie nam pracy swą lekkomyślnością.
Roboty ze tak powiem kolokwialnie mamy pod dostatkiem.
Duzo zdrowia życzę.
Pułkownik
 • 3 / 1
A ja powiem przewrotnie... ten korona-wirus był potrzebny ludzkości, bo ludzie nie szanują swojego zdrowia i zdrowia innych. Sam pracowałem do niedawna w szpitalu i byłem świadkiem, gdy jeszcze w lutym intensywnie kaszląca pracownica SOR-u nie miała najmniejszego zamiaru iść na zwolnienie, bo kto ją zastąpi. Co gorsze, przełożony tym się szczególnie nie przejmował. Teraz, mam nadzieję, będą chuchać na zimne, co wyjdzie wszystkim na zdrowie.
Pułkownik
 • 1 / 1
No i sam widziałeś Pshemco jak to jest...
Generał brygady
 • 5 / 0
Szczerze, nikomu nie życzę, żeby zachorował na COVID-19 . Ale czasem poprzez swoją lekkomyślność niektórzy sami się proszą . Przestanie być to śmieszne zapewne w momencie jak ów delikwent sam zachoruje. A jak kogoś zakazi to może powinien pokryć koszty leczenia?

Darky, wykonujesz bardzo ważną pracę ale dla wielu niestety niewidoczną.
Szacunek i dużo zdrowia, bo jak Was zabraknie to będzie bardzo ciężko!
Sierżant
 • 0 / 5
Społeczeństwo podczas wojny?! Sytuację, kiedy ginęły dziesiątki tysięcy ludzi dziennie porównujesz do Covidu?! Widać w tobie fanatyczną wręcz tęsknotę do najgorszego zamordyzmu! Jak złym trzeba być człowiekiem, żeby porównać tę chorobę do czasów wojny!
Pułkownik
 • 6 / 0
Mack
Oj nie pisz czego nie wiesz
W samych USA zmarło na Covid 19 więcej ludzi niz w całej wojnie w Wietnamie...
W ciągu ostatnich miesięcy zmarlo prawie 600 tys osób.
To jest duzo więcej niż ofiar 2 wojny światowej przez okres pierwszego roku.
Na inną chorobę wirusową -Grypa hiszpanka - zmarło 50 mln ludzi. Mniej więcej tyle co w II wojnie światowej łącznie
A więc przeproś i nie pisz tak więcej...
Marszałek Polski
 • 3 / 0
Mack "uważa" że te liczby to ściema - nie 600 tys. tylko 6 tys. i nie na covid tylko na przejściach dla pieszych.
Kolesie z "teoriami" o spiskach, rządach światowych i tym podobnych pierdach mają szczególną moc trwania i przetrwania w obliczu faktów, wiedzy i wszelkiej nauki. Oni się takimi pierdołami nie przejmują, wiedzą swoje i najlepiej
Marszałek Polski
 • 0 / 0
dzisiaj 339 osób
Podporucznik
 • 1 / 7
Kupiłem w tym roku drugie auto (miesiąc temu), kupiłem nowszego drona (dziś dotarł, teraz mam dwa), czas chyba na drugą żonę.
Podporucznik
 • 1 / 3
Nawet już chwilę testowałem Mojego nowego drona:
i.imgur.com/zWmgvLq.jpg
Generał dywizji
 • 3 / 1
Możesz mieć dwa auta eLtemiak. Ja też mam. Możesz mieć dwa drony. I jest git. Ale dwóch żon nie możesz mieć. Przynajmniej według obowiązującego prawa. A tym bardziej Prawa i Sprawiedliwości!
Podporucznik
 • 1 / 3
Uważam, że byłoby to bardzo pożądane. Nie ma nic lepszego niż wolny rynek, zdrowa konkurencja. Jakość usług od razu idzie do góry i ogólne zadowolenie klienta.
Pułkownik
 • 1 / 1
LeChuck
Jesteś jak dla mnie bezkonkurencyjny.
Zaczynam kumać Twoje poczucie humoru.
Ta jazda próbna z kandydatką na drugą żonę pierwsza klasa.
Grabki sciskam
LeChuck,
dwie żony to dwie teściowe, zastanów się;-)
Generał dywizji
 • 3 / 1
Miałem dobrego kumpla Araba. O ile można tu mówić o dobrym kumplu. Gość z Emiratów Arabskich. Zamożna rodzina, choć nie bogacze. Facet wykształcony w Anglii i USA. Miał jedną żonę. Pytam go - Ahmed, czy masz zamiar mieć drugą, może więcej? W UAE można iec 4.
-A skąd - odpowiada klient. -Moja żona jest z dobrej rodziny. Zapłaciłem za nią teściom ćwierć miliona dolców. To po co mi kolejna? Szkoda kasy! A byle wywłoki z pustyni nie wezmę, bo mezalians.
Autentyk! Zastanów się eLtemiak, Ile dronów można kupić zamiast ciuchów drugiej starej!!!
Masi,
to się nazywa pragmatyzm :-)
Generał
 • 1 / 0
2 żony to 2 razy więcej wszystkiego też tego złego.
Jeszcze jest za mały wzrost zachorowań :)
Marszałek Polski
 • 3 / 0
Gdzie? Pewnie w Ostródzie
Ktoś nie załapał ironii ;)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
No i prosze, wykrakane. Teraz znowu zwyzka
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Zwyżka *
Podporucznik
 • 0 / 1
Kto będzie chciał to na mecze będzie mógł chodzić. Już teraz sądząc po możliwości kupienia biletu w otwartej sprzedaży ludzie nie walą drzwiami i oknami.
Generał brygady
 • 2 / 2
"Nic nie wskazuje na to, żebyśmy mogli w obecnej sytuacji epidemiologicznej luzować dalej obostrzenia" - uważa wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. Podobnego zdania jest Prof. Simon czy dr. Grzesiowski.

Ja także chciałby "normalności" ale skoro specjaliści uważają w taki sposób to nie możemy niczym dzieci marzyć tylko trzeba patrzeć realnie.
Generał brygady
 • 5 / 2
Wydaje mi się że ludzie mają dość strachu, siedzenia w domu, zakazów i że trzeba pobudzić gospodarkę i nasze portfele. To jedno - ekonomia.

Druga sprawa, to świadomość nasza i bezpieczeństwo. Ludzie chcieliby aby się to skończyło i chcą wrócić do tego co było i żeby było tak jak przed pandemią.
Niestety nie da się tak. Nie ma i nie będzie tego co było przedtem. Teraz jest teraz i cały świat musi się przystosować i nauczyć żyć z COVID-19 i innymi zagrożeniami.

Naprawdę trudno mi zrozumieć jak ktoś może negować Coronawirusy i zagrożenie z nimi idące.
Mało ludzi na świecie umarło, mało się zakaziło(konsekwencje przyjdą w przyszłości)?

Na prawdę jest to duże zagrożenie i nie widzę, żeby coś szczególnie na świecie malało- a jesień przed nami i dużo czasu spedzanego w zamkniętych pomieszczeniach.

Nie chce tu sieć fermentu ale zobaczymy jak będzie wyglądał grudzień czy styczeń?

Zdrowia wszystkim życzę!
Marszałek Polski
 • 5 / 5
Od kilkunastu tygodni średnia zakażeń jest w granicach 300, czyli zauważalnie więcej (kilkunastokrotnie) niż w czasach "zakazu wjazdu do lasu" i ogólnopolskiego bladego strachu z powodu pandemii. Sytuacja wcale nie jest lepsza ani bardziej jasna od tej, która była.
No ale jest "anderkontrol" i ogólnie wirus jest papierowym tygrysem, którego mamy na smyczy. Mieszajmy się zatem, pokasłujmy i kichajmy radośnie. Może będziemy mieli farta.
Lodowiska latem jest trudniej utrzymać. - To tak przy okazji.
~Rolnik
 • 0 / 0
Selekcjanaturalna, panie Dziadek
Sierżant
 • 4 / 7
Teraz masz 300, zaraz będzie 150, a potem 400. Tak można to ciągnąć latami, ale widać, kto uwielbia żyć w paranoi i na smyczy, a kto nie.
Generał brygady
 • 4 / 4
@Mack

Czego to dowodzi co napisałeś?
Gdzie we wpisie @Alaryk widzisz paranoje? Dobrze napisał i trudno coś znegować.

Jeżeli zakażenia są i ludzie chorują i niestety umierają to znaczy, że problem cały czas jest.
Problem to też ignorowanie przez społeczeństwo tego właśnie zagrożenia.
Marszałek Polski
 • 6 / 2
Problem będzie jak pan Mack zacznie kaszleć. Dopóki nie kaszle tosą "bzdety z netu". No iparanoja.
Są goście,którzy się faktom nie kłaniają.
Podporucznik
 • 5 / 1
A ja właśnie dziś się dowiedziałem, że miałem bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, i teraz mam 2 tygodnie przerwy. No, ale przecież pandemia to globalny spisek Billa Gatesa i Putina.
Marszałek Polski
 • 2 / 2
Putin też?
gates i lobby farmaceutyczne to sie wie przez samo sie.
Ale mesje Putę?
A frau Makrel?
Generał dywizji
 • 2 / 1
Voiticus, przeszedłem to samo. Proponuję wykonanie testu na Ursyniwie. Tam jest "test & drive". Przy Urzędzie dzielnicy Ursynów w al. KEN. Wejdź na diag.pl. Lepiej wiedzieć, choć kosztuje to prawie 500 zł.
Generał dywizji
 • 6 / 0
A ja się przyznam, że właśnie przez to przeszedłem. I wcale nie było wesoło. Nieśmiertelni dwudziestolatkowie mogą sobie szydzić, ale jak sami będą po czterdziestce, to poczują, że organizm się starzeje.
Ten wirus istnieje i faktycznie można się na niego przekręcić. Poczytajcie jak działa respirator i co się czuje w trakcie. Mi pomógł eksperymentalny lek, ale nie każdy go może dostać, bo silnie uczula. Ktoś pisał, że miał kontakt i teraz dwa tygodnie z głowy. Tak. Ja siedziałem miesiąc w szpitalu, w izolatce, a chorowałem prawie dwa. A do sprawności fizycznej być może wrócę jak będziemy w lidze mistrzów.
To nie są żarty. Zdrowia życzę. I rozsądku.
Marszałek Polski
 • 3 / 0
FN - trzymaj się, zdrowiej. Apewnymi tekstami się nie przejmuj. rzeważnie forumułują je kolesi którzy również wiedzą wszystkoo obyczajach godowych misiów polarnych, uprawie trzciny cukrowej na Malajach, a takie pierdoły jak medycyna wciagaja nosem naśniadanie.
Generał dywizji
 • 1 / 0
Dzięki Alaryk. Nie pisałem o tym, żeby mi współczuć, tylko żeby co, co wątplią , nie zwątpili w sens ochrony.
Nieśmiertelni durnie i tak będą wiedzieli lepiej, że to ściema.
~Ertd
 • 0 / 0
Paranoja? Tez uwazacie jak premier UK czy prezydent Brazylii, ze to grupka? Jeden i drugi mocno się o tym przekonali na własnej skórze... Poza tym, nigdy nie wiesz na co chorujesz, dojdzie koronka i zobaczysz jak będzie miło. 50% to optymalne ograniczenie.
Sierżant
 • 4 / 8
Słusznie. Im szybciej ta paranoja się skoczy, tym lepiej.
~Fitter
 • 0 / 0
niedługo zacznie się na nowo - nie przejmuj się
Marszałek Polski
 • 0 / 0
No wlaśnie coś się skończyć nie chce
Generał
 • 5 / 0
Normalnie powiedział bym, że to poroniona decyzja, ale biorąc pod uwagę co widzę na codzień w innych miejscach i totalne wyparcie w społeczności tego, że nadal trwa epidemia to decyzja ta jest zrozumiała.
Z daty wynika że obowiązuje już na Puchar Polski...

No i od nowego sezonu, od Superpucharu.

Szkoda że nie w eliminacjach. Najwyraźniej PZPN ma większe przełożenie na rząd niż na UEFĘ...
Jak mamy jechać na Czarnogórę lub w inne miejsce z nieobliczalnymi kibicami i piłkarze zamiast piłki mają obserwować czy nie nadlatują jakieś kamienie/ butelki to może jednak lepiej, że bez kibiców.
Zabawne, jeszcze stosunkowo niedawno tak samo myślano o nas na zachodzie.
Generał broni
 • 0 / 0
Polscy kibice przekonali się jak jest w Podgoricy ,na własnej skórze .