Wisła oficjalnie protestuje
16.04.2013 00:40
1. Podjęcia wszelkich możliwych działań celem surowego ukarania winnych popełnienia rażących błędów, w tym szczególnie wobec prowadzącego zawody Huberta Siejewicza oraz sędziego Sebastiana Jarzębaka;
2. Podjęcia wszelkich możliwych działań celem przykładnego ukarania za skandaliczne, grubiańskie i nie licujące z powagą pełnionej funkcji zachowanie sędziego Konrada Sapeli wobec nieletniego Pawła Ujdy, podającego piłki w trakcie meczu Wisła Kraków – Legia Warszawa;
3. Podjęcia wszelkich możliwych działań zmierzających do rzetelnej weryfikacji poziomu kwalifikacji sędziów prowadzących zawody szczebla Ekstraklasy;
4. Podjęcia wszelkich możliwych działań celem skutecznej i bezpowrotnej eliminacji z grona sędziów Ekstraklasy arbitrów nie reprezentujących odpowiednich kwalifikacji, popełniających rażące błędy i wypaczających wyniki meczów.
5. W związku z powtarzającymi się rażącymi błędami popełnianymi przez rozszerzone składy sędziowskie i stałym kompromitowaniem powyższego projektu rozważenie konieczności jego przerwania lub odroczenia do czasu posiadania dobrze przygotowanych do takich działań kadr sędziowskich;
6. Zweryfikowanie procedur stosowanych przez Kolegium Sędziów PZPN dotyczących obsadzania meczów Ekstraklasy;
7. Zweryfikowanie kompetencji Kolegium Sędziów PZPN pod kątem wymogów i potrzeb Ekstraklasy SA w zakresie prowadzenia zawodów.
Uzasadnienie:
Ad. 1
W dniu 13 kwietnia 2013 roku w Krakowie podczas meczu 22. kolejki o mistrzostwo Ekstraklasy Wisła Kraków – Legia Warszawa, sędziowie prowadzący zawody popełnili następujące rażące błędy, które w bezpośredni sposób doprowadziły do wypaczenia wyniku zawodów :
1. 11:50 minuta meczu: dośrodkowanie A. Jędrzejczyka zza linii końcowej – rażący błąd Sebastiana Jarzębaka, Radosława Siejki , Huberta Sielewicza,
2. 84:30 minuta: zagranie w polu karnym ręką przez T. Jodłowca – rażący błąd Sebastiana Jarzębaka, Radosława Siejki, Huberta Siejewicza,
3. 90 + 6.10 minuta: uderzenie S. Pareiki przez D. Kuciaka – rażący błąd Huberta Siejewicza.
Ad. 2
Bezpośrednio po zakończeniu zawodów miało miejsce karygodne zdarzenie z udziałem sędziego Konrada Sapeli, który podbiegł do czternastoletniego Pawła Ujdy, jednego z chłopców podających piłki, i – wykrzykując w chamski i wulgarny sposób – wygrażał mu, że już nigdy nie będzie pomagał w czasie meczów. W obronie kilkunastolatka stanął drugi trener drużyny gospodarzy, Maciej Musiał, który zwrócił głośno uwagę Konradowi Sapeli, szczycącemu się tytułem zawodowego arbitra, że ma się tak nie zachowywać. Opis powyższej sytuacji został zawarty w protokole sędziowskim, ale zabrakło w nim relacji z zachowania sędziego Sapeli.
Ad. 3
Szanowni Panowie, członkowie Kolegium Sędziów PZPN , w sezonie 2012/2013 Ekstraklasa SA, której jesteśmy akcjonariuszem, wyda około 4 miliony złotych na sędziów, delegatów i obserwatorów meczów z udziałem klubów ESA. Jest to potężny wydatek dla spółki zarządzającej rozgrywkami. Niestety, ma się on ciągle nijak do tego, co ESA, a tym samym kluby otrzymują w zamian. Poziom reprezentowany przez obsady sędziowskie, nie tylko w meczach Wisły Kraków, ciągle pozostawia wiele do życzenia, czego dowodem niech będzie, iż w samej rundzie wiosennej sezonu 2012/2013 Wisła Kraków na skutek rażąco błędnych decyzji arbitrów straciła szansę na zdobycie punktów z Podbeskidziem (niepodyktowany rzut karny – sędzia Marcin Borski), Pogonią Szczecin (nieuznana prawidłowa bramka – sędzia Szymon Marciniak, w rundzie jesiennej przegrana w Szczecinie po dwóch skandalicznych błędach sędziego Lyczmańskiego), z Legią Warszawa (sędzia Hubert Siejewicz – szczegóły powyżej). Jeśli do listy uchybień i błędów arbitrów w meczach Wisły doliczyć takowe z pozostałych spotkań ligowych w analogicznym okresie, okaże się, iż wspólnie stoimy przed bardzo doniosłym i ciągle nierozwiązanym problem jakości sędziowania, na który największy wpływ ma Wasze szanowne gremium. W związku z powyższym domagamy się i prosimy jednocześnie o dokonanie wewnętrznej samooceny procesu weryfikacji kompetencji sędziów wyznaczonych do prowadzenia meczów ESA oraz podjęcie niezwłocznie wszelkich możliwych działań, zmierzających do poprawy ich umiejętności indywidualnych oraz zespołowych przez wdrożenie, jeśli to będzie konieczne, poprawionych procedur nabywania uprawnień przez kandydatów na sędziów piłkarskich.
Nie wchodząc w kompetencje Kolegium, uważamy za konieczne zwrócenie Państwa uwagi na problem selekcji i wyboru sędziów do prowadzenia meczów szczególnie trudnych do sędziowania, w których liczy się nie tylko znajomość przepisów gry, ale również zdolność kandydatów do tolerowania zwiększonego poziomu stresu związanego z odpowiedzialnością za podejmowane decyzje. W tym zakresie Kolegium – naszym zdaniem – powinno przygotować nowe procedury wyłaniania stosownych kandydatów i pod tym kątem krytycznie spojrzeć na swoje własne dotychczas podejmowane działania.
Ad. 4
Szanowni Panowie, uważamy, iż dotychczasowy system weryfikacji sędziów bez surowej, ale bezstronnej i obiektywnej oceny ich pracy prowadzi do sytuacji, w której po jakimś czasie do sędziowania meczów na najwyższym poziomie wracają ludzie uprzednio już skompromitowani własną rażącą niekompetencją i brakiem umiejętności. Uważamy, iż Kolegium powinno zaostrzyć i zmienić procedurę powrotu do sędziowania meczów ESA dla sędziów, którzy wcześniej nie spełnili pokładanych w nich nadziei, przez weryfikowanie ich nie tylko dobrymi ocenami z ich obserwacji w ligach niższych, ale również przez wprowadzenie dodatkowych procedur, np. obiektywnego egzaminu przed niezależną komisją ekspertów, która stwierdzałaby swoim autorytetem poprawę ich kwalifikacji.
Ad. 5
W związku z faktem, iż w samej rundzie wiosennej bieżącego sezonu dwukrotnie w meczach z udziałem Wisły Kraków, tj. z Podbeskidziem i Legią sześcioosobowy skład sędziowski popełnił rażące błędy, które wypaczyły wynik, uważamy za konieczne zwrócenie Państwa uwagi na poważny problem z wdrażaniem tego projektu oraz wyrażamy głębokie ubolewanie, iż zdecydowaliście się na jego kontynuowanie pomimo nieposiadania odpowiednio przeszkolonych kadr sędziowskich, do czego publicznie przyznał się członek Waszego gremium pan Sławomir Stempniewski w programie Liga+ Extra w dniu 14 kwietnia 2013 roku, twierdząc iż pan Sebastain Jarzębak popełniał błędy z powodu niedostatecznego treningu. Budzi nasze najwyższe zdziwienie, a nawet oburzenie, iż na tak szczególny dla układu tabeli ligowej mecz postanowiono wysłać nieprzygotowanych i niezgranych arbitrów, eksperymentując tym samym i nie licząc się z konsekwencjami tego nie tylko dla Wisły Kraków i Legii Warszawa, ale również, a może przede wszystkim, dla pozostałych drużyn zainteresowanych tym, aby rozstrzygnięcie w naszym meczu było wynikiem li tylko rywalizacji sportowej. Stanowczo protestujemy przeciwko eksperymentowaniu naszym kosztem oraz kosztem innych klubów i domagamy się zawieszenia tego projektu ze skutkiem natychmiastowym albo zakończeniu go definitywnie jako bezcelowemu i generującemu w obecnej sytuacji problemy .
Ad. 6, 7
W związku z szeregiem powyższych postulatów domagamy się od Państwa rzetelnej weryfikacji stosowanych procedur dotyczących obsadzania meczów Ekstraklasy pod kątem ich optymalizacji oraz zapewnienia rzetelnego, bezstronnego i profesjonalnego prowadzenia meczów ESA.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.