Wybrane przepisy gry w piłkę nożną + konkurs cz. 9
05.01.2012 22:15
Wróćmy jednak do samego konkursu. Na początek odpowiedzi na pytania z poprzedniego odcinka. Pierwsze pytanie brzmiało - Czy rzut karny może wykonać więcej niż jeden zawodnik? W regulaminie napisano jasno. Z rzutu karnego bramka może być zdobyta bezpośrednio. Może ale nie musi! Warunki podstawowe to zidentyfikowany wykonawca oraz fakt, że piłka musi być zagrana do przodu. Inna wykładnia, która pozwala odpowiedź tak uznać za poprawną, brami - w przypadku powtórzenia rzutu karnego do jego wykonania może zostać wyznaczony inny zawodnik.
Pytanie drugie brzmiało. - Czy z rzutu wolnego bezpośredniego można strzelić bramkę samobójczą - oczywiście jak sama nazwa wskazuje bezpośrednio? - Tak jak z rzutu różnego tak i z wolnego bezpośredniego bramki samobójczej sędzia nie uzna. Podyktuje rzut różny dla przeciwnika czyli prawidłowa odpowiedź to - nie. Dla pełnego zrozumienia wykonawca rzutu strzela do własnej bramki.
Punktacja po dziewięciu częściach konkursu:
15 pkt - Adrian C
13 pkt - szyderca
9 pkt - mad85
5 pkt - pawel10; robsonko; qbulasek; sadam18
3 pkt - Micha(L); palci1985; blochosz; m.kosik;
2 pkt - EmilD, andrzej michaluszko
1 pkt - diras83;
Może teraz troszkę o kibicach. Jeśli wtargnęli na plac gry, organizator ma pięć minut na ich usunięcie i umożliwienie kontynuowania gry. Jeśli to się nie uda lub nastąpi ponowne wejście kibiców na boisko sędzia zgodnie z przepisami będzie musiał zakończyć mecz. Arbiter zakończy mecz również wtedy gdy dojdzie do naruszenia nietykalności cielesnej któregoś z sędziów. Nie musi to nastąpić w czasie gry. Wyobraźmy sobie sytuację, że w przerwie zawodów już w tunelu czy szatni np. kierownik drużyny niezadowolony z pracy sędziów uderza jednego z nich. Po takim zachowaniu jednego z członków sztabu drużyny sędzia meczu nie wznowi. Dla przypomnienia wspomnę o minimalnej liczbie zawodników czyli 7 - gdy jest ich mnie sędzia kończy zawody przed czasem. Także warunki atmosferyczne mogą być powodem zakończenia meczu przed jego planowym zakończeniem. Przypominam jeszcze raz, że doliczony czas gry nie może być skrócony, może być natomiast wydłużony jeśli zaistnieją ku temu przesłanki. W poprzednim odcinku wspominałem również, że sędzia zakończy mecz jeśli zawodnik ukarany czerwona kartką nie opuści placu gry, a ma na to 2 minuty.
W zależności od regulaminu rozgrywek przy końcowym wyniku remisowym sędzia może zarządzić rzuty karne w celu wyłonienia zwycięzcy. Tu ciekawostka - jeśli drużyny odmówią ich wykonywania sędzia mecz zakończy, nie będzie nalegał na wykonywanie tych rzutów. Natomiast całe zdarzenie zostanie opisane w protokole końcowym.
W trakcie trwania cyklu o przepisach gry w piłkę nożną na adres redakcji wpłynęło wiele maili z konkretnymi pytaniami oto niektóre z nich, ale może zacznę od dwóch ostatnich pytań konkursowych.
Pytanie pierwsze - Zawodnik wykonuje rzut od bramki z linii 5 metrów. Piłka wychodzi poza pole karne ale porywisty powiew wiatru cofa ją. Ten sam zawodnik widząc co się świeci próbuje interweniować. Piłka mimo, że zawodnik celowo dotknął jej ręką wpada do bramki. Co powinien zrobić sędzia?
a) uznać bramkę
b) nakazać powtórzenie rzutu od bramki
c) nie uznać bramki i podyktować rzut karny.
W odpowiedzi proszę podać A, B lub C
Pytanie drugie i zarazem ostanie - Czy zawodnik rezerwowy kiedy drużyna nie wykorzystała limitu zmian może zostać wyznaczony do strzelania serii rzutów karnych mających wyłonić zwycięzcę?
W odpowiedzi proszę podać „tak” lub „nie”
Teraz przejdę już do Waszych pytań. Wybrałem moim zdaniem te najciekawsze.
- Czy sędzia powinien uznać bramkę kiedy bramkarz wrzuci piłkę ręką do własnej bramki?
- To zależy czy piłka była w grze. Jeśli np. po dośrodkowaniu bramkarz złapał piłkę a później nieszczęśliwie wrzucił ją do własnej bramki to padł gol i grę zaczynamy od środka. Jeśli piłka wyszła za pole gry, bramkarz bierze ją i chcąc ustawić ją na piątym metrze pakuje w sobie znany sposób do bramki gola nie ma.
- Czy arbiter uzna bramkę kiedy piłka po strzale zawodnika odbije się od sędziego i tak zmyli bramkarza że ten nie ma szans na interwencję?
- Tak bramka zostanie uznana. Powiedzenie „sędzia powietrze” nie wzięło się z znikąd. Pamiętacie mecz Liverpoolu i bramkę, która padła po odbiciu się od balkonu? Sędzia popełnił błąd nie powinien uznać tej bramki bo zadziałał czynnik zewnętrzny.
- Na jednym z meczów, w którym uczestniczyłem sędzia nakazał zmianę skarpet piłkarskich mojej drużynie bo mieliśmy tego samego koloru co przeciwnik. Czy postąpił słusznie?
- Jak najbardziej. Skarpety obu drużyn tak jak koszulki muszą się zdecydowanie różnić. Jedyne co sędzia może dopuścić to podobne lub nawet takie same kolory bluz bramkarzy. Tu w drodze wyjątku jeśli bramkarze stwierdzą, że nie mają innych sędzia mecz rozpocznie.
Czy przepisy określają wielkość numerów zawodników na koszulkach meczowych?
- Tak jest podane, że ich wysokość nie może być mniejsza niż 35 centymetrów.
Kończąc chciałem podziękować wszystkim czytelnikom za uwagę i przekazywane wprawdzie nieliczne ale miłe maile z wyrazami sympatii dla tego typu szerzenia wiedzy na temat przepisów słane na adres redakcji.
Odpowiedzi na pytania i zarazem rozstrzygnięcie konkursu w sobotę w godzinach popołudniowych. Powodzenia.
Autor: Pepe
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.