Wypożyczeni: Czerwona kartka Kobylaka, świetny mecz Baku, gol Lachowicza

20.02.2024 08:00

(akt. 20.02.2024 01:58)

Gabriel Kobylak (Radomiak Radom) sprokurował rzut karny i obejrzał czerwoną kartkę w Ekstraklasie. Makana Baku (OFI Kreta) zdobył bramkę i dwie asysty w najwyższej klasie rozgrywkowej w Grecji. Oskar Lachowicz (Spezia U-19) strzelił gola w Primaverze, Bartłomiej Ciepiela (Resovia) miał asystę w I lidze, Maciej Kikolski (GKS Tychy) zachował kolejne czyste konto w obecnym sezonie. Zapraszamy na zapoznanie się z informacjami dotyczącymi wypożyczonych zawodników Legii.

Makana Baku (skrzydłowy; rocznik 1998; OFI Kreta; liga grecka) – OFI wygrał aż 4:0 z Panserraikosem w 23. kolejce ligi greckiej. Wypożyczony zawodnik Legii, który wystąpił od początku do końca meczu, zagrał bardzo dobrze, gdyż miał dwie asysty i strzelił gola ustalającego wynik.

Przy akcji bramkowej na 1:0 pomógł w pressingu w środku pola, potem podłączył się do kontry i miękko zagrał z tzw. pierwszej piłki w pole karne, między rywali, do Aarona Iseki, który trafił do siatki.

Baku miał też asystę przy golu na 3:0. Podprowadził piłkę, celnie wycofał, po chwili dopadł do płaskiego podania prostopadłego (prawa strona "szesnastki") i świetnie zagrał (bez przyjęcia) wzdłuż boiska, na dalszy słupek, do Iseki, który pewnie wykończył akcję.

W 79. minucie Baku wygrał pojedynek biegowy z przeciwnikiem, dopadł do miękkiego zagrania na wolne pole, wbiegł w "szesnastkę" z prawej strony, znalazł się w zasadzie sam na sam z bramkarzem, uderzył z 9. metra, a piłka odbiła się od golkipera i wpadła do siatki.

Wg Sofascore miał m.in. 54 kontakty z piłką, 75 proc. dokładnych podań (21/28), 2 przechwyty, 2 strzały (oba celne), 3 próby dryblingu (1 skuteczna) i 5 pojedynków na ziemi (2 wygrane).

Cezary Miszta (bramkarz; rocznik 2002; Rio Ave; liga portugalska) – Rio Ave przegrało na wyjeździe 1:2 z Famalicao. Miszta oglądał mecz ligowy z ławki.

Gabriel Kobylak (bramkarz; rocznik 2002; Radomiak Radom; Ekstraklasa) – Radomiak przegrał aż 0:4 z Pogonią Szczecin w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Kobylak znalazł się w podstawowym składzie, miał 12 podań (10 celnych).

W 27. minucie stracił gola na 0:1 – nie miał żadnych szans przy silnym, precyzyjnym strzale Fredrika Ulvestada (8. metr; z tzw. pierwszej piłki) w prawy dolny róg.

Obronił:

• główkowanie Efthymisa Koulourisa z 7. metra (złapane), po wcześniejszym dośrodkowaniu
  • strzał Adriana Przyborka z 12. metra, po koźle, w prawy róg bramki (odbity na korner)
  • mocne uderzenie Wahana Biczachczjana z 10. metra (złapane)

W 31. minucie Kobylak został ukarany bezpośrednią czerwoną kartką. Chwilę wcześniej złapał górne zagranie, ale wyskakując do piłki, trafił kolanem w twarz Koulourisa. Po analizie VAR, sędzia podyktował rzut karny dla "Portowców" i wyrzucił bramkarza gospodarzy z boiska.

Igor Strzałek (Ekstraklasa; ofensywny pomocnik; rocznik 2004; Ekstraklasa) – Stal wygrała na wyjeździe 1:0 ze Śląskiem w lidze. "Strzała" grał od 1. do 56. minuty, zmienił go Krzysztof Wołkowicz.

Młodzieżowiec, ustawiony jako ofensywny pomocnik (na ogół bliżej lewej strony), miał 10 podań (6 celnych), 1 kluczowe zagranie, 2 odbiory, 2 straty, 1 dośrodkowanie (dokładne), 3 dryblingi (2 udane), 5 sprintów, przebiegł 7.36 km, zablokował strzał Piotra Samca-Talara z 15. metra.

Pressował, walczył w kontakcie, pokazywał się do gry, zbiegał na podania prostopadłe, które otrzymywał. Asekurował zespół przy ofensywnych rzutach rożnych – jedną z takich akcji zamienił na niezłą szansę z tzw. ponowienia, gdyż dograł z prawej strony na dalszy słupek, do Rafy Santosa, ten główkował, ale Aleks Petkow wybił piłkę poza boisko.

W 36. minucie Strzałek podał za linię obrony, do Ilji Szkurina, którego uprzedził Patryk Janasik, wybijając futbolówkę na aut. Po chwili młodzieżowiec dobrze zagrał na małej przestrzeni z Kokim Hinokio, znalazł się po lewej stronie pola karnego, lecz jego miękkie dogranie wzdłuż boiska zostało przecięte.

Oskar Lachowicz (środkowy pomocnik; rocznik 2005; Spezia Calcio U-19; Primavera 2) – Spezia pokonała 4:3 Bari w rozgrywkach ligowych. Lachowicz pojawił się w podstawowym składzie i grał do 70. minuty, wówczas został zmieniony.

Już w 3. minucie trafił na 1:0. Młodzieżowiec dostał podanie z lewej strony pola karnego i uderzył z lewej nogi (10. metr; lekki kąt) na dalszy słupek, od którego piłka się odbiła i wpadła do siatki.

Poza tym, oddał strzał z rzutu wolnego z 23. metra (obroniony), mógł zdobyć jeszcze dwie bramki, dobrze rozgrywał, wygrał sporo pojedynków 1 na 1.

Jordan Majchrzak (napastnik; rocznik 2004; Puszcza Niepołomice; Ekstraklasa) – Puszcza zremisowała na wyjeździe 1:1 z Legią Warszawa w 21. kolejce ligowej. Majchrzaka zabrakło w kadrze meczowej gości.

Dzień później zespół z Niepołomic zremisował 1:1 z Zagłębiem Sosnowiec, a wypożyczony piłkarz Legii zagrał w całym sparingu.

Marcel Krajewski (prawy wahadłowy; rocznik 2004; Znicz Pruszków; I liga) – Znicz zwyciężył na wyjeździe 1:0 Zagłębie Sosnowiec w I lidze. "Krajo" wszedł na boisko w 84. minucie, za Tymona Proczka. Pracował w defensywie, walczył w kontakcie.

W jednej z akcji wygrał pojedynek 1 na 1 (z Sebastianem Boneckim) w obronie, przejął piłkę, chwilę później stracił ją przy podwojeniu, ale zdołał nieco przyblokować dośrodkowanie Joela Valencii.

W doliczonym czasie dostał podanie w środku pola, pokazał szybkość, podprowadził futbolówkę, zmylił Boneckiego poprzez drybling i potem celnie odegrał.

Bartłomiej Ciepiela (środkowy pomocnik/napastnik; rocznik 2001; Resovia; I liga) – Resovia zremisowała na wyjeździe 2:2 z Podbeskidziem na zapleczu Ekstraklasy. "Ciepki" pojawił się na murawie tuż po przerwie, zmieniając Marcina Urynowicza.

Grał w środku pola, ale czasami był też na skrzydle lub schodził niżej, by dostać piłkę i uczestniczyć w budowaniu akcji. Zakładał pressing, podawał wzdłuż boiska, wycofywał, parę razy zgrywał głową, zablokował dwa dośrodkowania, miał kilka strat w ofensywie, wygrał pojedynek 1 na 1 w defensywie, wybił futbolówkę z własnego pola karnego po aucie miejscowych.

W 52. minucie był blisko gola, gdyż oddał mocny strzał (8. metr) z tzw. pierwszej piłki, z prawej nogi na bliższy słupek, ale Patryk Procek udanie interweniował. Chwilę później rzeszowianie mieli korner, po którym Ciepiela wywalczył asystę. Wypożyczony zawodnik Legii dośrodkował z rzutu rożnego na bliższy słupek, do Radosława Kanacha, który skutecznie główkował.

Przed przerwą "Ciepki" mógł mieć jeszcze jedną asystę. Przełożył dwóch rywali blisko "szesnastki" gospodarzy i prostopadle podał na prawą stronę do Kamila Mazka, który uderzył na poprzeczką. W 71. minucie dokładnie dośrodkował z rzutu wolnego na 6. metr, na głowę Edvina Muratovicia, ale ten niecelnie główkował.

Kilkukrotnie zabierał się do kontry, zbiegając z lewej flanki do środka pola. Raz był faulowany, co przełożyło się na żółtą kartkę dla Mateusza Ziółkowskiego. Innym razem został zatrzymany przez Jakuba Kisiela na 20. metrze.

W końcówce przegrał pojedynek 1 na 1 z Kisielem, po czym go sfaulował i obejrzał żółty kartonik. Później został nieprzepisowo powstrzymany na wysokości koła środkowego przez Daniela Mikołajewskiego, którego ukarano żółtą kartką.

Maciej Kikolski (bramkarz; rocznik 2004; GKS Tychy; I liga) – Tyszanie wygrali 2:0 z Odrą Opole w I lidze. "Kikol" zagrał cały mecz, zachował 9. czyste konto w sezonie.

Miał trochę krótszych i dalszych podań, złapał zagrania ze stałych fragmentów. W 25. minucie zdecydował się na odważne wyjście z pola karnego, po którym zatrzymał kontrę, uprzedzając Jeana Franco Sarmiento na ok. 40. metrze od własnej bramki. Chwilę przed przerwą wybronił bezpośredni strzał Borji Galana z rzutu wolnego (25. metr), zbijając piłkę na korner.

Jakub Kisiel (środkowy pomocnik; rocznik 2003; Podbeskidzie Bielsko-Biała; I liga) – Podbeskidzie zremisowało 2:2 z Resovią w I lidze. Kisiel wszedł na boisko w 56. minucie, za Bartosza Bidę.

Młodzieżowiec grał w środku pola, miał celne podania do boku. Parę razy pojawiał się na prawej stronie boiska, gdzie zbiegał na prostopadłe – w jednej z takich akcji płasko zagrał na bliższy słupek, ale rywale wybili piłkę. W końcówce oddał strzał z 18. metra, który został zablokowany przez zawodnika z pola, a potem złapany przez bramkarza.

Miał 4 odbiory. Raz zatrzymał rajd Bartłomieja Ciepieli, z którym potem wygrał pojedynek w środku pola – przechwycił piłkę, dał się sfaulować i sprawił, że "Ciepki" obejrzał żółtą kartkę.

Aleksander Iwańczyk (środkowy pomocnik; rocznik 2007; ŁKS II; II liga) – Rezerwy ŁKS-u zmierzyły się kontrolnie ze Ślęzą Wrocław (3:2) i GKS-em Bełchatów (1:1). Iwańczyk zagrał 70 minut w pierwszym sparingu, miał kilka odbiorów, wprowadzeń piłki i akcji kombinacyjnych, ale też parę strat.

Jakub Okusami (stoper; rocznik 2004; Pogoń Siedlce; II liga) – Pogoń ma za sobą spotkania towarzyskie ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki (3:0) i Pogonią Grodzisk Mazowiecki (1:3). Okusami zagrał w drugim sparingu, od początku do końca.

Jakub Murawski (bramkarz; rocznik 2005; Wieczysta Kraków; III liga) – Wieczysta zmierzyła się kontrolnie w Belek z duńskim Brabrand IF (0:1) i II-ligowcem z Bośni i Hercegowiny, czyli Stupcanicą Olovo (4:1). "Muraś" nie wystąpił we wspomnianych sparingach.

Maddox Sobociński (skrzydłowy; rocznik 2004; GKS Wikielec; III liga) – GKS zremisował 1:1 z Zawiszą Bydgoszcz. Sobociński zagrał 68 minut i mógł mieć dwie asysty, ale koledzy z drużyny – po jego podaniu w pierwszej połowie, a w drugiej po zgraniu głową – dwukrotnie obili słupek.

Kacper Knera (środkowy pomocnik; rocznik 2004; Elana Toruń; III liga) – Elana wygrała 2:1 z Unią Solec Kujawski. Knera wystąpił przez ostatnie pół godziny sparingu.

Fryderyk Misztal (środkowy pomocnik; rocznik 2006; Stolem Gniewino; III liga) – Stolem przegrał 1:2 z Concordią Elbląg. Misztal zagrał cały mecz kontrolny, miał kilka niezłych dograń ze stałych fragmentów.

Legia w 2023 roku

radość Puchar Polski
1/11 W 2023 roku Legia Warszawa zwyciężyła Raków Częstochowa w rzutach karnych i po 5 latach zdobyła Puchar Polski. Który był to triumf dla "Wojskowych" we wspomnianych rozgrywkach?