Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

18.02.2024 13:40

(akt. 18.02.2024 21:32)

Legia tylko zremisowała u siebie 1:1 z Puszczą Niepołomice w 21. kolejce Ekstraklasy. Beniaminek objął prowadzenie w 42. minucie, po golu Michała Koja, a "Wojskowi" wyrównali w końcówce, po bramce Macieja Rosołka. Wicemistrzowie Polski nie wykorzystali wpadek kilku zespołów z czołówki i sami się potknęli – obecnie mają 5 punktów mniej niż lider, przy niedzielnym zwycięstwie traciliby jedynie 3 "oczka".
PKO Ekstraklasa 2023/2024 - Kolejka 21
1 1

(0:1)

Puszcza NiepołomicePuszcza Niepołomice
18-02-2024 15:00 Warszawa
Wojciech Myć CANAL+ SPORT, TVP SPORT
29'
38'
39'
42'
62'
69'
70'
75'
76'
76'
77'
81'
86'
90'

• 16. Michał Walski

69'
  • 17. Jakub Bartosz

90'
  • 11. Mateusz Cholewiak

39'
  • 21. Michał Koj

69'
  • 25. Kamil Zapolnik

• 1. Kewin Komar

• 9. Artur Siemaszko

39'
  • 10. Hubert Tomalski

• 19. Jakub Stec

• 27. Łukasz Sołowiej

90'
  • 67. Ioan-Calin Revenco

69'
  • 70. Wojciech Hajda

69'
  • 93. Bartłomiej Poczobut

• 96. Maciej Firlej

Jak wyglądał wyjściowy skład Legii na trzecie spotkanie o stawkę w 2024 roku? W bramce stanął Kacper Tobiasz. Trójosobowy blok defensywny stworzyli Marco BurchArtur Jędrzejczyk i Yuri Ribeiro. Na prawym wahadle pojawił się Paweł Wszołek, na lewym Ryoya Morishita. Środek pola zajęli Juergen Elitim oraz Rafał Augustyniak, na "dziesiątkach" znaleźli się Josue i Bartosz Kapustka, a w ataku Blaz Kramer. W kadrze meczowej zabrakło m.in. Ramila Mustafajewa (rehabilitacja po zerwaniu więzadła krzyżowego i uszkodzeniu dwóch łąkotek) oraz Jurgena Celhaki, który doznał urazu na obozie w Turcji (skręcenie stawu skokowego i uszkodzenie więzadeł) i powinien wrócić do treningów za niecałe dwa tygodnie.

Początek spotkania nie zaskoczył. Legioniści prowadzili grę i mieli znaczną przewagę w posiadaniu piłki, a głęboko cofnięci goście czekali na kontry. Choć na połowie Puszczy nie było zbyt wiele miejsca na rozegranie akcji, to warszawiacy i tak dochodzili do sytuacji. W 7. minucie dobrą okazję miał Morishita. Japończyk znalazł się na lewej stronie pola karnego i płasko uderzył w kierunku bramki, lecz prosto w ręce Oliwiera Zycha. W kolejnych minutach "Mori" zdecydował się na jeszcze jedną próbę, strzelić zza "szesnastki" próbował też Augustyniak, ale oba uderzenia okazały się niecelne.

Wraz z upływem czasu obraz gry się nie zmieniał. Długimi fragmentami Legia całym zespołem przebywała na połowie beniaminka, który nie miał do zaoferowania nic poza szczelnym murowaniem "szesnastki". Pod wieloma względami spotkanie przypominało mecz "Wojskowych" z Puszczą w Krakowie (1:1; 13.08.2023), niestety również w kwestii objęcia prowadzenia. W 42. minucie Piotr Mroziński dośrodkował na dalszy słupek, Artur Craciun wygrał pojedynek z Burchem i zgrał do Michała Koja, a ten z bliska pokonał Tobiasza poprzez strzał pod poprzeczkę. Krycie rywala w tej akcji nie istniało. Do przerwy stołeczna drużyna przegrywała 0:1.

Po wznowieniu gry legioniści od razu rzucili się do ataku. Zdecydowanie najlepszą sytuację miał w 51. minucie Wszołek, po podaniu od Morishity, ale upadł naciskany przez Koja i nie zdołał oddać strzału. Po chwili zmuszony do interwencji był Zych po mocnym strzale Augustyniaka.

Wicemistrzowie Polski cały czas nacierali, lecz brakowało im dokładności w kluczowych momentach, przez co nie tworzyli realnego zagrożenia. Frustracja u piłkarzy Kosty Runjaicia zdawała się rosnąć z każdą kolejną minutą. W pewnym momencie ataki Legii zmieniły się w nawałnicę. Problem w tym, że warszawiacy sprawiali wrażenie, jakby za wszelką cenę chcieli wejść z piłką do bramki. Gdy udało się stworzyć znakomitą okazję do wyrównania, to zawiodła precyzja, bo Wszołek nie zdołał pokonać Zycha w sytuacji sam na sam.

Czas uciekał, goście kradli każdą możliwą sekundę, a na boisku legioniści stworzyli obraz bezradności i niemocy. W końcu udało się jednak złamać defensywę "Żubrów". W 86. minucie doszło do zamieszania w polu karnym po dośrodkowaniu Elitima i zgraniu piłki przez Guala, które strzałem z bliska wyjaśnił Maciej Rosołek, doprowadzając do wyrównania. Do końca trwała walka o zwycięstwo, ale wynik już się nie zmienił. Stołeczna drużyna nie wykorzystała okazji na zbliżenie się do podium i zremisowała z Puszczą 1:1.

21. KOLEJKA EKSTRAKLASY: LEGIA WARSZAWA – PUSZCZA NIEPOŁOMICE 1:1 (0:1)