Redaktor Krzysztof Muszyński

Krzysztof Muszyński

28.03.2024 20:35

(akt. 30.03.2024 09:15)

Za nami marcowa przerwa reprezentacyjna, podczas której legioniści mieli czas na przygotowania do ostatnich 9 spotkań obecnego sezonu. Pomału zbliżamy się do finiszu rozgrywek. Najbliższe wyzwanie "Wojskowych" to wyjazdowa rywalizacja z Górnikiem Zabrze (26. kolejka Ekstraklasy; 1 kwietnia, godz. 20:00) – przez wielu kibiców, zwłaszcza miejscowych, wciąż nazywana klasykiem.

Solidne wyniki, pomimo zamieszania

Od początku roku słyszymy o chaosie organizacyjno-finansowym panującym w Górniku Zabrze. Klub zalegał z wypłatami dla piłkarzy, którzy mówili w licznych wypowiedziach, że w Górniku nie ma dyrektora sportowego, a nawet prezesa.

Szczególnie głośno o sytuacji w Zabrzu zrobiło się, gdy 23 lutego zawodnicy w ramach strajku odmówili wyjścia na trening. Zarząd klubu próbował usprawiedliwiać zaległości w wypłatach nieotrzymaniem należnej zapłaty za transfery wychodzące.

Mimo bałaganu i braku transparentności w klubowych gabinetach, piłkarze Jana Urbana pokazują się z naprawdę dobrej strony w Ekstraklasie. Na tę chwilę zajmują 7. miejsce w lidze z dorobkiem 39 punktów (11 zwycięstw, 6 remisów, 8 porażek). Górnik tuż przed przerwą na kadrę wygrał 2:1 w Wielkich Derbach Górnego Śląska z Ruchem Chorzów. Ponadto w tym roku zabrzanie nieźle wyglądali na tle dużo wyżej notowanych rywali. W lutym zwyciężyli 2:1 Jagiellonię, a kilka tygodni temu utarli nosa Lechowi Poznań, remisując z nim 0:0 w Zabrzu.

Wysoka forma w ofensywie Górnika

W znakomitej dyspozycji znajduje się skrzydłowy Górnika Zabrze – Adrian Kapralik. Słowak w rundzie wiosennej zdobył w Ekstraklasie już 4 bramki oraz dwukrotnie asystował. Ostatni tydzień spędził na zgrupowaniu młodzieżowej reprezentacji Słowacji, podczas którego wystąpił w sparingu z Hiszpanią oraz z Maltą. Przeciwko La Roja ustalił wynik strzelając gola w swoim stylu – po dalszym słupku na 2:0. Utalentowany piłkarz od początku sezonu przebywa tylko na wypożyczeniu w Górniku, a więc z końcem rozgrywek wróci do Żiliny, potem najprawdopodobniej poszuka mocniejszego klubu.

Ostatni czas należy do udanych także dla innego skrzydłowego zabrzan – 22-letniego Lawrence’a Ennaliego, który charakteryzuje się ogromną dynamiką. Liczby Niemca w Ekstraklasie być może jeszcze nie rzucają na kolana (3 gole, 1 asysta), choć ostatnio jego wykład w grę drużyny jest niepodważalny. To właśnie dzięki trafieniu Ennaliego Górnik pokonał Jagiellonię, a w tym tygodniu kibice wybrali go "górnikiem miesiąca".

Sparing z I-ligowcem w przerwie reprezentacyjnej

W sobotę (23 marca) Górnik rozegrał mecz kontrolny z GKS-em Tychy (5:2). W pierwszej połowie, zakończonej wynikiem 1:1, trener Urban dał szanse na wykazanie się zawodnikom spoza podstawowego składu. Po przerwie zespół z Zabrza zaprezentował wyjściowy garnitur i zdołał zdobyć 4 bramki.

Legijne akcenty w Górniku

W drużynie z Górnego Śląska nie brakuje legijnych akcentów. Obecnym trenerem Górnika jest Urban, który dwukrotnie obejmował to stanowisko również w Legii. Najpierw w latach 2007 – 2010, a za drugim razem w 2012 – 2013. Dwukrotnie zdobył mistrzostwo kraju z "Wojskowymi" (2013, 2014), dwa razy Puchar Polski (2008, 2013) i Superpuchar (2008). Poprowadził stołeczny zespół w największej liczbie oficjalnych meczów w historii klubu (204).

W Zabrzu występuje również zawodnik łączący oba kluby. Mowa o młodym stoperze – 17-letnim Dominiku Szali, który przeszedł z Legii do Górnika w połowie 2022 roku. Do tej pory wystąpił w 8 spotkaniach, z czego w ostatnich 6 rozegrał na boisku komplet minut. Wydaje się, że powrót na rodzimy Górny Śląsk był dla niego strzałem w dziesiątkę.

Ostatnie 5 spotkań Legii Warszawa z Górnikiem Zabrze:

• 24.09.2023, Legia – Górnik (2:1)
  • 4.03.2023, Górnik – Legia (0:1)
  • 19.08.2022, Legia – Górnik (2:2)
  • 6.05.2022, Legia – Górnik (5:3)
  • 21.11.2021, Górnik – Legia (3:2)

Mecz 26. kolejki Ekstraklasy już w najbliższy poniedziałek, 1 kwietnia (godz. 20:00), na stadionie im. Ernesta Pohla w Zabrzu. Transmisja w CANAL+ SPORT i CANAL+ 4K. Po spotkaniu zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami.