Z obozu rywala – Piast Gliwice
20.04.2021 12:00
Po fatalnym początku sezonu, w którym zespól Piasta przegrał sześć z pierwszych siedmiu meczów w PKO Ekstraklasie, obecnie gliwiczanie są jedną z najlepiej punktujących drużyn ligi. Piast w ostatnich osiemnastu meczach ligowych schodził z boiska jako pokonany tylko raz (0:1 z Wartą Poznań). Z dorobkiem 38 punktów po rozegraniu 25 kolejek Piast zajmuje czwartą pozycję w tabeli, ze stratą pięciu oczek do znajdującego się na najniższym stopniu podium Rakowa Częstochowa. Gliwiczanie legitymują się bilansem 10 zwycięstw, 8 remisów i 7 porażek. W tym czasie zdobyli 33 bramki, a 25 stracili.
Sylwetka trenera
Od 17 września 2017 roku szkoleniowcem Piasta jest Waldemar Fornalik. Urodzony w Myślenicach fachowiec pełni tę funkcję od dokładnie 1310 dni, co czyni go jednym z najdłużej pracujących trenerów wśród obecnych zespołów PKO Ekstraklasy. Przez ten czas Fornalik poprowadził zespół w 147 meczach, z których 65 wygrał, 37 zremisował i 45 przegrał. Jego bilans to 1,58 pkt na spotkanie (bramki 204:155).
W pierwszym sezonie pracy Fornalika w Gliwicach drużyna pod jego wodzą zajęła dopiero 14. miejsce w ligowej tabeli i do końca walczyła o utrzymanie. Zapewniła je sobie dopiero w ostatniej kolejce, po zwycięstwie 3:0 nad Bruk-Bet Termaliką. Gdyby Piast wtedy przegrał i opuścił najwyższy poziom rozgrywkowy, nie miałby szansy na największy sukces w swojej dotychczasowej historii, a mianowicie na zdobycie mistrzostwa Polski, które drużyna wywalczyła w rozgrywkach 2018/19. Zespół z Górnego Śląska zaliczył wtedy niesamowitą końcówkę ligi, z siedmiu meczów w grupie mistrzowskiej wygrał aż sześć, a jeden zremisował. Tytuł ten to jednocześnie największy sukces w historii klubu, ale też w karierze trenerskiej Fornalika.
Przed pracą w Gliwicach 57-letni szkoleniowiec prowadził Polonię Bytom, Górnika Zabrze, Odrę Wodzisław, Polonię Warszawa, Widzewa Łódź i Ruch Chorzów, gdzie spędził całą karierę zawodniczą, rozgrywając ponad 200 spotkań. Fornalik to także były selekcjoner reprezentacji Polski. Od lipca 2012 do października 2013 roku poprowadził Biało-Czerwonych w 18 meczach (8 zwycięstw, 4 remisy, 6 porażek). Przejął drużynę po nieudanym dla nas Euro 2012 i przeprowadził ją przez eliminacje do mistrzostw świata w Brazylii. Polakom nie udało się awansować na mundial w Ameryce Południowej, a miejsce Fornalika na ławce trenerskiej drużyny narodowej zajął Adam Nawałka.
Zimowe transfery
W trakcie zimowego okna transferowego kadrę drużyny z Gliwic wzmocniło trzech piłkarzy. Nie były to jednak transfery gotówkowe. Dwóch zawodników (Maksym Gendera i Michał Zachciał) zostało przesuniętych do zespołu seniorów z drużyny juniorskiej, a trzeci z nich (Mateusz Winciersz) trafił do Gliwic z drugiej drużyny Ruchu Chorzów. Wszyscy nowi gracze Piasta to młodzieżowcy. Jedynie Winciersz pojawił się na boisku w PKO Ekstraklasie. W 16. kolejce zagrał 4 minuty w meczu przeciwko Śląskowi Wrocław, natomiast w 22. serii gier przybywał na boisku minutę dłużej w spotkaniu z Cracovią.
Ostatnie spotkania
Do meczu z Legią Piast przystępuje jako drużyna niepokonana od siedmiu meczów ligowych. Ostatnia porażka gliwiczan to 18. kolejka i mecz przeciwko wspomnianej już Warcie Poznań (0:1). Od tego czasu ekipa z Górnego Śląska wygrała z Jagiellonią Białystok 1:0, Stalą Mielec 2:1, Cracovią 2:0, Wisłą Płock 1:0 i Górnikiem Zabrze 2:0. W międzyczasie Piast zremisował jeszcze bezbramkowo z Lechem Poznań i 2:2 z Lechią Gdańsk.
Ostatni remis przydarzył się przed kilkoma dniami. Choć Piast do 86. minuty prowadził na wyjeździe z Lechią dwoma bramkami, ostatecznie trzech punktów nie udało im się zdobyć. Przy stanie 2:1 w doliczonym czasie gry jedenastki nie wykorzystał Tomasz Jodłowiec. Rzuty karne to ostatnio wielka zmora Piasta. Gliwiczanie odpadli z rozgrywek Pucharu Polski po przegranej serii jedenastek z Arką Gdynia, a kilka dni później w meczu ligowym przeciwko Górnikowi Zabrze z karnego nie trafił Michał Żyro.
Raport zdrowotny i zawieszenia
W środowym spotkaniu przeciwko mistrzom Polski szkoleniowiec Piasta nie będzie mógł skorzystać z usług kontuzjowanych Bartosza Rymaniaka i Tomasza Mokwy, a także zawieszonego za kartki Patryka Lipskiego. Pod znakiem zapytania stoi występ stopera Jakuba Czerwińskiego, który nie grał w weekendowym meczu z Lechią. Pozostali zawodnicy są do dyspozycji trenera Fornalika.
Legijne akcenty
W aktualnej kadrze Piasta znajduje się czterech piłkarzy z przeszłością w Legii. To wspomniany już Żyro, Jodłowiec, Czerwiński, a także Patryk Sokołowski. Żyro swoje pierwsze futbolowe kroki stawiał w KS-ie Piaseczno. Po kilku sezonach został zauważony przez stołeczny klub, który postanowił ściągnąć go do siebie. Zawodnik przebijał się przez kolejne szczeble akademii, aż w końcu trafił do „jedynki”, gdzie rozegrał łącznie 157 meczów, w których strzelił 27 goli. Wraz z kolegami z drużyny zdobył trzy mistrzostwa oraz pięć Pucharów Polski. Oprócz gry w lidze i krajowym pucharze występował także w fazie grupowej Ligi Europy oraz eliminacjach Ligi Mistrzów.
Jodłowiec przeniósł się do Legii w lutym 2013 roku ze Śląska Wrocław. Wcześniej reprezentował barwy Widzewa Łódź, Stali Głowno, ŁKS-u Łódź, Podbeskidzia Bielsko-Biała, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski i Polonii Warszawa. W zespole z Łazienkowskiej Jodłowiec wystąpił łącznie w 202 meczach, w których strzelił 18 goli. W tym czasie 35-latek zdobył z drużyną pięć mistrzostw Polski oraz cztery krajowe puchary. Miał okazję zagrać również w fazie grupowej Ligi Mistrzów.
Czerwiński zaczynał karierę w Popradzie Muszyna. Potem grał w Promieniu Opalenica, OKS-ie Brzesko i Bruk-Bet Termalice, z której trafił do Pogoni Szczecin. Zespół z Łazienkowskiej sprowadził go do siebie w sierpniu 2016 roku. W barwach Legii stoper zagrał w fazie grupowej Ligi Mistrzów przeciwko Borussii Dortmund, Realowi Madryt i Sportingowi. Ogólnie w Warszawie Czerwiński spędził 1,5 roku, zagrał w 19 meczach i zdobył dwie bramki. Wraz z kolegami cieszył się z dwóch mistrzostw i jednego Pucharu Polski. Do Piasta trafił na zasadzie półrocznego wypożyczenia, a później został wykupiony przez drużynę z Górnego Śląska.
Sokołowski to wychowanek Legii. Występował w zespołach młodzieżowych, jednak nigdy nie udało mu się zadebiutować w pierwszej drużynie. Po wypożyczeniu do Olimpii Elbląg trafił do Znicza Pruszków oraz Wigier Suwałki, z których w lipcu 2018 roku przeniósł się do Piasta.
W obecnym sezonie Piast i Legia spotkały się ze sobą dwukrotnie. Mecz ligowy zakończył się remisem 2:2, natomiast w Pucharze Polski lepsi byli gliwiczanie, którzy wygrali 2:1. Oba spotkania odbyły się na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, więc środowe starcie będzie pierwszym w tym sezonie w Gliwicach. W poprzednich rozgrywkach na obiekcie im. Piotra Wieczorka lepszy był Piast, który triumfował 2:0 po trafieniach Piotra Parzyszka i Jorge Felixa. Gliwiczanie nie przegrali z Legią od 12 grudnia 2018 roku. Od tego czasu odbyło się sześć bezpośrednich gier pomiędzy tymi drużynami w lidze i pucharach. Piast wygrał cztery z nich, w pozostałych dwóch padł remis. Czy seria ta będzie kontynuowana? Przekonamy się w najbliższą środę o godzinie 20:30. Relację tekstową z tego meczu tradycyjnie przeprowadzi serwis Legia.Net.
Przewidywany skład Piasta na spotkanie z Legią: Frantisek Plach – Martin Konczkowski, Piotr Malarczyk, Tomas Huk, Jakub Holubek – Patryk Sokołowski, Tomasz Jodłowiec – Gerard Badia, Michał Chrapek, Dominik Steczyk – Jakub Świerczok.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.