Z obozu rywala - Pogoń Szczecin

Redaktor Kamil Bloch

Kamil Bloch

Źródło: Legia.Net, pogonszczecin.pl

02.04.2021 12:00

(akt. 02.04.2021 13:04)

Po przerwie spowodowanej meczami reprezentacji do gry powraca piłka ligowa. W 23. kolejce PKO Ekstraklasy czeka nas prawdziwy hit. Pierwsza w tabeli Legia Warszawa zmierzy się z drugą Pogonią Szczecin.

Zespół ze Szczecina to wicelider tabeli. W dotychczasowych 22 spotkaniach Pogoń zdobyła 41 punktów (siedem punktów straty do lidera z Warszawy). Na bilans ten złożyło się 12 zwycięstw, 5 remisów i tyle samo porażek. Szczecinianie w tym czasie strzelili 26 bramek, a stracili zaledwie 13, czyli najmniej w całej lidze. 

Sylwetka trenera

Od 6 listopada 2017 roku trenerem zespołu jest Kosta Runjaić. Dla urodzonego w Wiedniu, ale mającego niemieckie obywatelstwo szkoleniowca, to pierwsza praca poza Niemcami. Zanim 49-latek trafił do Szczecina, prowadził chociażby TSV 1860 Monachium, FC Kaiserslautern, MSV Duisburg, SV Darmstadt, VfR Aalen oraz drugi zespół SV Wehen. Runjaić jak dotąd poprowadził zespół „Dumy Pomorza” w 124 meczach. Jego dotychczasowy bilans to 53 zwycięstwa, 33 remisy oraz 38 porażek. Bilans punktowy to 1,55 pkt na spotkanie (bramki 170:147).

Kosta Runjaić

Niemiecki szkoleniowiec „Portowców” bardzo dobrze wspomina ostatnie spotkania z legionistami. Pogoń pod jego wodzą nie przegrała pięciu ostatnich meczów z drużyną z Warszawy. W minionym sezonie wszystkie trzy pojedynki wygrali szczecinianie, natomiast pierwszy mecz w obecnych rozgrywkach zakończył się bezbramkowym remisem. Łączny bilans ośmiu dotychczasowych starć Runjaicia z Legią to cztery zwycięstwa, dwa remisy i dwie wygrane „Wojskowych”.

Zimowe transfery

W trakcie zimowego okna transferowego drużynę ze Szczecina wzmocniło dwóch piłkarzy. To Paweł Stolarski oraz Rafał Kurzawa.
Stolarski to 25-letni obrońca, który ostatnie 2,5 roku spędził w Warszawie. Defensor do Legii trafił z Lechii Gdańsk i w czasie swojego pobytu w stolicy rozegrał 44 spotkania w koszulce z „eLką” na piersi. W meczach tych strzelił 2 gole i zanotował 2 asysty. Wraz z kolegami z drużyny zdobył mistrzostwo Polski w poprzednim sezonie. Poza Legią i Lechią Stolarski występował również w Zagłębiu Lubin i Wiśle Kraków, której jest wychowankiem. Ogółem obrońca zagrał jak dotąd w 126 meczach ekstraklasy, 17 spotkaniach Pucharu Polski oraz jednym meczu o Superpuchar. Stolarski ma za sobą również występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski.

Paweł Stolarski

Kurzawa trafił do Pogoni jako wolny zawodnik. To wychowanek Marcinków Kępno, który w seniorskiej karierze grał dla Energetyka ROW Rybnik, Górnika Zabrze, a także Amiens S.C., FC Midtjylland oraz Esbjerg fB. Grając w Midtjylland zdobył Puchar Danii w sezonie 2018/19. Kurzawa wystąpił w pełnym wymiarze czasowym w ćwierćfinale i półfinale pucharu. Łącznie w barwach duńskiej ekipy rozegrał 9 spotkań, w których zdobył jedną bramkę. Nieco więcej meczów zaliczył grając w Amiens (14 spotkań) i Esbjergu (13 spotkań). Kurzawa znany jest jednak przede wszystkim z występów w Górniku, gdzie spędził 4,5 roku przed wyjazdem za granicę. W tym czasie zagrał w 118 meczach zabrzan. Strzelił w nich 10 goli i zaliczył 37 asyst. Kurzawa to także były reprezentant Polski. Z orzełkiem na piersi wystąpił siedem razy w latach 2017-2018. Najważniejszym meczem w kadrze był dla niego 80-minutowy występ na ostatnim mundialu w Rosji. Kurzawa zagrał w trzecim spotkaniu grupowym z Japonią. Polacy wygrali 1:0 po golu Jana Bednarka, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu wolnego Kurzawy. W biało-czerwonych barwach ostatni raz miał okazję wystąpić w październiku 2018 roku przeciwko Portugalii. Wtedy także zanotował asystę, tym razem przy golu Krzysztofa Piątka.

Ostatnie spotkania

Obóz przygotowawczy do rundy wiosennej drużyna Pogoni spędziła w Polsce. „Portowcy” zagrali dwa mecze kontrolne – z Wartą Poznań (0:2) oraz Arką Gdynia (2:2). Po powrocie do gry w PKO Ekstraklasie wygrali dwa spotkania (z Rakowem Częstochowa 1:0 i Cracovią 1:0), ale później przyszła seria pięciu meczów bez wygranej. Pogoń najpierw odpadła z rozgrywek Pucharu Polski (1:2 z Piastem Gliwice), a następnie nie potrafiła pokonać w lidze Piasta (0:0), Wisły Kraków (1:2), Śląska Wrocław (1:2) oraz Lecha Poznań (0:1). Przełamanie przyszło dopiero w spotkaniu z Jagiellonią Białystok (1:0). W ostatnim starciu przed przerwą na reprezentację Pogoń wygrała z Lechią Gdańsk 1:0.

Raport zdrowotny i zawieszenia

W sobotnim spotkaniu przeciwko mistrzom Polski trener Runjaić nie będzie mógł skorzystać z usług Huberta Matyni oraz Pawła Cibickiego. Pierwszy z wymienionych doznał kontuzji kolana w spotkaniu przeciwko Jagiellonii Białystok, natomiast drugi jest zawieszony dyscyplinarnie ze względu na podejrzenie jego udziału w procederze ustawiania meczów. W kadrze na mecz z Legią nie znajdzie się także Kurzawa (problem mięśniowy).

Żaden z piłkarzy Pogoni nie musi pauzować z powodu nadmiaru żółtych kartek. Zagrożeni pauzą w kolejnym spotkaniu w przypadku obejrzenia kartonika w meczu z Legią są Jakub Bartkowski, Adrian Benedyczak, Kamil Drygas, Luis Mata i Luka Zahović.

Legijne akcenty

W szeregach „Portowców” występuje w tym momencie trzech piłkarzy z przeszłością przy Łazienkowskiej. Mowa o wspomnianym już Stolarskim, a także Michale Kucharczyku oraz Adamie Frączczaku.

Zdecydowanie mocniej związany z Legią jest Kucharczyk. Wychowanek Świtu Nowy Dwór Mazowiecki spędził w Warszawie łącznie dziesięć lat. Popularny „Kuchy” zagrał w koszulce z „eLką” na piersi 349 razy i był z zespołem na dobre i na złe. W trakcie dziesięcioletniej przygody w Warszawie pięć razy zdobył z drużyną mistrzostwo Polski, dołożył do tego sześć krajowych pucharów. Wraz z kolegami występował w fazie grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Kucharczyk z całą pewnością jest jedną z ikon Legii w XXI wieku. Od sierpnia tego roku jest zawodnikiem Pogoni, gdzie podpisał trzyletni kontrakt.

Michał Kucharczyk

Frączczak swoje pierwsze futbolowe kroki stawiał w Żakach 94 Kołobrzeg, a następnie trafił do klubu Rega-Merida Trzebiatów. W sezonie 2006/07 napastnik przeniósł się do rezerw Legii. W pierwszym zespole wystąpił łącznie pięciokrotnie, m.in. w półfinale Pucharu Ekstraklasy z Wisłą Kraków. „Wojskowi” zdecydowali się później wypożyczyć go na dwanaście miesięcy do Dolcanu Ząbki. Po tym czasie zawodnik odszedł z Legii i trafił do Kotwicy Kołobrzeg. Od stycznia 2011 roku jest piłkarzem Pogoni. W barwach „Portowców” aktualny kapitan drużyny wystąpił już 283 razy. W tym czasie zdobył 68 bramek i zanotował 29 asyst.

Legia to klub, z którym Pogoń mierzyła się zdecydowanie najczęściej podczas swoich występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Sobotni mecz będzie 105. pojedynkiem w historii. Choć ogólny bilans jest dużo korzystniejszy dla „Wojskowych”, to w ostatnich latach lepsze rezultaty osiąga Pogoń. Po raz ostatni „Portowcy” przegrali z Legią w kwietniu 2019 roku. Przy Łazienkowskiej było 3:1 dla gospodarzy. Kolejne pięć ligowych spotkań kończyło się remisem lub zwycięstwem Pogoni. To najlepsza seria szczecinian od 1959 roku, czyli momentu, gdy rozpoczęła się ich rywalizacja z Legią. Czy seria ta zostanie podtrzymana? Przekonamy się w najbliższą sobotę. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 17:30. Relację tekstową tradycyjnie przeprowadzi serwis Legia.Net.

Przewidywany skład Pogoni na spotkanie z Legią: Dante Stipica – Jakub Bartkowski, Benedikt Zech, Konstantinos Triantafyllopoulos, Luis Mata – Damian Dąbrowski – Michał Kucharczyk, Sebastian Kowalczyk, Kamil Drygas, Aleksander Gorgon – Adrian Benedyczak.

Polecamy

Komentarze (25)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.