Z obozu rywala - Wisła Płock
27.04.2023 13:00
Ekipa z Mazowsza zajmuje obecnie 10. pozycję w ligowej tabeli. Po rozegraniu 29. spotkań „Nafciarze” mają na koncie 36 punktów. Na dorobek ten składa się 10 zwycięstw, 6 remisów i 13 porażek. Wisła znajduje się w środku stawki i obecnie ma bezpieczną przewagę nad strefą spadkową. Wydaje się więc, że drużyna z Płocka nie powinna być zaangażowana w grę o utrzymanie i może być spokojna o swój ligowy byt w kolejnych rozgrywkach.
Sylwetka trenera
7 marca 2022 roku nowym szkoleniowcem Wisły został Pavol Stano, który zastąpił na tym stanowisku zwolnionego kilka dni wcześniej Macieja Bartoszka. 45-latek związał się z płockim zespołem kontraktem do końca czerwca 2024. W dotychczasowej karierze trenerskiej Stano pracował w takich klubach jak Tatran Krasno i MSK Żylina. Był również asystentem Jacka Zielińskiego i Marcina Kaczmarka w Bruk-Bet Termalice. Największe sukcesy odnosił w Żylinie, gdzie w sezonie 2020/21 zdobył wicemistrzostwo Słowacji. Dotarł także do finału krajowego pucharu. Dzięki temu wywalczył tytuł trenera roku na Słowacji. Wisłę jak dotąd poprowadził w 41 meczach. 16 z nich wygrał, 6 zremisował i 19 przegrał. Jego aktualny bilans punktowy to 1,32 pkt na spotkanie.
Zimowe transfery
W trakcie ostatniego okna transferowego drużynę z Płocka wzmocniło siedmiu piłkarzy – Bartosz Śpiączka, Jakub Szymański, Martin Hasek, Dawid Zięba, Paweł Chrupałła, Wojciech Mazurowski oraz Gleb Kuchko. Z wymienionych regularnie w pierwszym składzie występują tylko Śpiączka i Szymański. Pierwszy z nich jest do Płocka wypożyczony z Korony Kielce. Doświadczony napastnik w swojej dotychczasowej karierze rozegrał już 178 meczów na poziomie ekstraklasy. Strzelił w nich 42 gole. Dodał to tego 9 asyst. Śpiączka najlepsze lata gry spędził w Górniku Łęczna, gdzie w zgromadzonych łącznie 143 spotkaniach zdobył 46 bramek. Poza tym grał jeszcze m.in. we Flocie Świnoujście, Podbeskidziu Bielsko-Biała, Bruk-Bet Termalice Nieciecza i GKS-ie Katowice. W rozegranych do tej pory 8 meczach w barwach Wisły 31-latek strzelił jednego gola.
Ostatnie spotkania
Na początku rundy rewanżowej „Nafciarze” zaliczyli fatalną serię pięciu porażek z rzędu. Przełamanie i pierwsze punkty zdobyli dopiero 8 marca. Wygrana 1:0 z Wartą Poznań pozwoliła na oddech i odbicie od dna. W kolejnych tygodniach ich forma znacznie się poprawiła. Wisła przestała przegrywać, dzięki czemu zaczęła regularnie punktować. W ostatnim czasie drużynę dopadł jednak następny kryzys. W dwóch poprzednich kolejkach płocczanie nie zdobyli ani jednego punktu. Do spotkania z Legią przystępują po porażkach z Piastem Gliwice (0:1) oraz Jagiellonią Białystok (2:4). Wizyta w Warszawie albo pogłębi ich kryzys, albo pozwoli na złapanie kolejnego oddechu i zwiększenie przewagi nad strefą spadkową.
Raport zdrowotny i zawieszenia
W piątkowym spotkaniu trener Wisły będzie musiał radzić sobie bez byłego zawodnika Legii, Jakuba Rzeźniczaka, który pauzuje za nadmiar żółtych kartek. W starciu przeciwko ekipie „Wojskowych” nie wystąpią również kontuzjowani Martin Sulek, Milan Kvocera i Chrupałła. Przy Łazienkowskiej nie zagra też boczny pomocnik Kristian Vallo. Słowak zmaga się bowiem z problemami natury neurologicznej. Poza tym wszyscy zawodnicy pierwszego zespołu są do dyspozycji szkoleniowca. Jeśli chodzi o listę zagrożonych absencją w następnym spotkaniu w przypadku obejrzenia kartki, to znajduje się na niej czterech piłkarzy – Adam Chrzanowski, Bartłomiej Gradecki, Steve Kapuadi oraz Szymański.
Legijne akcenty
W aktualnej kadrze Wisły znajduje się aż siedmiu piłkarzy z przeszłością w drużynie z Łazienkowskiej. To wspomniany już Rzeźniczak, a także Rafał Wolski, Dominik Furman, Mateusz Szwoch, Damian Warchoł, Radosław Cielemęcki i Tomasz Walczak. Największe sukcesy z zespołem „Wojskowych” odnosił Rzeźniczak, który w barwach Legii wywalczył pięć złotych medali mistrzostw Polski. Środkowy obrońca zdobył również sześć krajowych pucharów. Grał też w fazie grupowej europejskich rozgrywek. Rzeźniczak w 2017 roku przeniósł się do Karabachu Agdam, skąd po dwóch latach trafił do Płocka.
Trzy mistrzostwa oraz cztery krajowe puchary w barwach ekipy z Warszawy wywalczył Furman. 30-letni obecnie pomocnik pojawił się w stolicy w 2006 roku. W pierwszej drużynie Legii grał w latach 2011-2014 oraz od stycznia 2015 do stycznia 2016 roku. W tym czasie zaliczył 109 występów, które zakończył z 5 golami i 11 asystami.
W obecnym sezonie w barwach Wisły dobrze radzi sobie Wolski. Wreszcie omijają go kontuzje, dzięki czemu może pokazać pełnię swoich umiejętności. Urodzony w Kozienicach pomocnik wystąpił w tych rozgrywkach w 26 meczach ekstraklasy, w których zdobył 7 bramek. Zanotował również 8 asyst. Wolski w pierwszym zespole Legii grał w latach 2010-2013. W tym czasie 38 razy zakładał koszulkę z „L” na piersi. Wraz z kolegami z drużyny zdobył dwa krajowe puchary.
Wisła to jedna z najsłabiej punktujących drużyn w rundzie rewanżowej. Jak dotąd udało im się zdobyć zaledwie 8 oczek. Szczególnie słabo „Nafciarze” radzą sobie na wyjazdach. W całym sezonie zaliczyli jedynie dwa zwycięstwa w delegacjach. Łącznie z obcych stadionów przywieźli 9 punktów. W całej lidze tylko jeden zespół ma ich mniej. Jest im Miedź Legnica (6 oczek). Za ekipą z Płocka nie przemawia również bilans ostatnich meczów przeciwko Legii rozegranych w stolicy. Trzy poprzednie spotkania zakończyły się porażką gości. Jak będzie tym razem? Przekonamy się w piątek, 28 kwietnia. Pierwszy gwizdek w tym spotkaniu zaplanowano na godzinę 18:00. Relację tekstową tradycyjnie przeprowadzi serwis Legia.Net.
Przewidywany skład Wisły Płock na spotkanie z Legią: Bartłomiej Gradecki – Jakub Szymański, Steve Kapuadi, Adam Chrzanowski, Piotr Tomasik – Mateusz Szwoch, Filip Lesniak, Dominik Furman, Dawid Kocyła – Łukasz Sekulski, Bartosz Śpiączka.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.