Nowy stadion

Stadion Legii został otwarty w 1930 roku. I praktycznie od tego momentu zastanawiano się nad jego rozbudową. Docelowo miało zasiadać na nim 60 tysięcy kibiców. Jednak z powodów braku środków finansowych do wybuchu Drugiej Wojny Światowej nie udało się zrealizować tego planu. Po nastaniu nowej socjalistycznej rzeczywistości i wybudowaniu stadionu X-lecia na długie lata przestano myśleć o rozbudowie stadionu Wojska Polskiego.

Dopiero po roku 1989 powrócono do tych pomysłów. Przez niemal dwadzieścia lat koncepcji na unowocześnienie i rozbudowę stadionu było wiele. Ale w latach dziewięćdziesiątych największa przeszkodą była własność działki, na której znajduje się stadion. Problem powstał z powodu hojności ... Józefa Piłsudskiego, który słownie przekazał te tereny Legii. W okresie międzywojennym słowo Marszałka było wiążące dla wszystkich. Kiedy po wojnie klub trafił pod skrzydła Armii Ludowej także nikt nie kwestionował własności tych terenów. W końcu działkę przejęło Ministerstwo Obrony Narodowej a następnie Agencja Mienia Wojskowego. CWKS Legia wraz z kilkuletnim właścicielem piłkarskiej części Legii firmą Daewoo próbowała przejąć te tereny, ale bez powodzenia. Najpierw przeszkodą był brak dokumentacji, np. nie istniała księga wieczysta, a następnie barierą stały się pieniądze. Bankrutujący koreański koncern motoryzacyjny nie miał wystarczających środków. Podobnie działo się kiedy Legia trafiała pod skrzydła POL-MOTu. Powstał wtedy plan, poparty podpisaniem listu intencyjnego, który zakładał przejęcie działki przez CWKS Legia, a następnie przekazanie jej Legii SSA, spółce, której właścicielami był POL-MOT oraz CWKS. Jednak głównie z powodów finansowych do takiego rozwiązania nie doszło. Na przełowmie wieków rozważano także ustawienie za bramkami trybun tymczasowych, w celu poprawy atrakcyjności trybun od tej strony boiska. Podobne rozwiąznie zastosowano kilka lat później w Krakowie.

W końcu w 2002 roku w końcu właścicielami terenów przy ul. Łazienkowskiej stało się miasto Warszawa, które odkupiło je od AMW za 16 mln złotych. W tym czasie często zmieniała się osoba zasiadająca na stanowisku prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Obowiązującym hasłem w tym okresie była budowa nowego stadionu na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Stadion miała wybudować specjalnie powołana spółka. Jej akcjonariuszami byłoby miasto, Legia oraz prywatna firma, która pokryłaby część z kosztów budowy stadionu, a w zamian przez kilkanaście lat czerpała by ze stadionu zyski. Planowano wybudować stadion w miejscu istniejącego obiektu.

W 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński ogłosił iż miasto wybuduje samodzielnie. Rok czasu zajęło przygotowanie przetargu, który zakładał wybudowanie zupełnie nowej areny obok istniejącego stadionu w miejscu zniszczonych basenów. Ten przetarg został jednak zaraz po jego rozstrzygnięciu unieważniony, bo mimo dużego wstępnego zainteresowania zgłosiła się tylko jedna firma, której oferta nie spełniała miejskich wymogów. Wcześniej podwyższono kwotę przeznaczoną na budowę stadionu ze 180mln do 360mln złotych. Drugi przetarg został ostatecznie rozstrzygnięty we wrześniu tego roku. Zwycięzcą zostało konsorcjum firm pod przewodnictwem polskiej firmy Polimex-Mostostal jednak cena jaką zaproponowała była o 100mln wyższa od zaplanowanych kosztów. Po raz drugi konieczne było podwyższenie środków na stadion. Nowy obiekt stanie w miejscu istniejącego. Jednak zachowana zostanie fasada trybuny krytej, która wpisana jest do rejestru zabytków.

Zasadnicza część zakresu prac zostanie zrealizowana przez Polimex­Mostostal. Budowa będzie realizowana bez przerywania rozgrywek piłkarskich. Termin wykonania wynosi 26 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Trybuny oraz znajdujące się pod nimi pomieszczenia zostaną wykonane w konstrukcji prefabrykowanej. Wysokość korony stadionu wyniesie ok. 20,5 m. Wszystkie miejsca siedzące zostaną zadaszone. Zadaszenie z tkaniny z włókna szklanego z powłoką teflonową oraz częściowo z płyt poliwęglanowych powstanie na wysokości ok. 29 i będzie opierało się na przestrzennych dźwigarach stalowych. Stadion będzie okolony promenadą. Wzdłuż promenady zlokalizowane będą wejścia na trybuny dolne i górne, kioski gastronomiczne, toalety oraz pomieszczenia pomocy lekarskiej i policji. Przestrzeń pod trybuną wschodnią i południową została przeznaczona na garaż dla ok. 790 samochodów. Pod trybuną zachodnią znajdą się pomieszczenia zaplecza gastronomicznego, szatnie dla zawodników i obsługi, sale ćwiczeń i odnowy, centrum prasowe, restauracja i główny podjazdu dla gości honorowych. Pod trybuną północną zostaną zlokalizowane pomieszczenia klubowe i usługowe.

Pierwszy etap realizacji będzie trwał 18 miesięcy i obejmie m.in. następujące prace:
- rozbiórkę trybun - północnej, południowej i wschodniej oraz obiektów towarzyszących,
- wykonanie instalacji,
- wykonanie i oddanie do użytku nowych trybun wschodniej, północnej i południowej wraz z zadaszeniem,
- wykonanie jednego boiska treningowego.

W drugim etapie realizacji, trwającym 8 miesięcy, zostaną zrealizowane m.in. takie prace jak:
- wyburzenie trybuny zachodniej z pozostawieniem ściany zabytkowej,
- wykonanie i oddanie do użytku trybuny zachodniej wraz zadaszeniem,
- wykonanie drugiego boiska treningowego,
- przesunięcie boiska głównego o 1,5 m.

Do budowy stadionu zostanie wykorzystane m.in.:
- ok. 30 000 m3 betonu w konstrukcjach monolitycznych
- ok. 20 000 m3 betonu w prefabrykatach
- ok. 3 000 ton stali zbrojeniowej
- ok. 2 500 ton stali konstrukcyjnej
- membrana dachowa - 18 000 m2
- poliwęglan dachowy - 4 200 m

Nowy stadion powinien w pełni zainaugurować wiosną 2011 roku. Na otwarcie stadionu planowane jest spotkanie z Arsenalem Londyn.

 


Harmonogram modernizacji i rozbudowy stadionu
Prezentacja związana z modernizacją i budową stadionu Legii



Filmik o nowym stadionie.
Projekt nowego stadionu.
Zdjęcia nowego stadionu w dużej rodzielczości.
Zdjęcia nowego stadionu w rozdzielczości 800x600.

Podstrona poświęcona rozbudowie stadionu.