Nowe boiska i pomysł na rozbudowę stadionu

Co nowego w kwestii budowy boisk od strony ul. Czerniakowskiej? (akt.)

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

27.11.2019 08:30

(akt. 01.12.2019 22:20)

Już w 2015 roku władze Legii Warszawa rozmawiały z miastem w sprawie zagospodarowania terenów od strony ulicy Czerniakowskiej. Od samego początku chodziło o powstanie dwóch boisk treningowych, z których korzystaliby najmłodsi trenujący w naszym klubie. – Trwają rozmowy, mamy nadzieję, że wkrótce najmłodsi zawodnicy Legii, dzieci z legijnych przedszkoli, będą się mogły cieszyć z nowych boisk – mówił wtedy Dariusz Mioduski.

fot. materiały prasowe

Niestety sprawa się przeciągała. W maju 2018 roku została w końcu podpisana umowa dotycząca budowy boisk. Zajmująca częściowo te tereny sekcja strzelecka Legii Warszawa nie chciała jednak opuszczać miejsca, z którym jest związana od lat. W styczniu 2019 roku miały rozpocząć się prace budowlane – do tego momentu sekcja strzelecka miała zwrócić bądź wydać miastu zajmowane tereny. Niestety do dziś tego nie zrobiła. – Nie ma żadnej opieszałości z naszej strony, regularnie jesteśmy w kontakcie z miastem w tej sprawie. Niestety do momentu przekazania tych terenów do miasta, nic nie możemy zrobić. Umowa o dzierżawę jest podpisana warunkowo, a warunkuje ją przekazanie przez strzelców tych terenów do miasta. Dopiero wtedy będziemy mogli rozpocząć 30-letnią dzierżawę części terenów od strony ul. Czerniakowskiej, rozpocząć prace porządkowe, projektowe i budowlane – usłyszeliśmy przy Łazienkowskiej.

Sekcja strzelecka wciąż jednak zajmuje tereny, toczy się na nich codzienne życie klubu. Jak udało nam się dowiedzieć, miasto złożyło już pozew do sądu w tej sprawie. Strony przesyłają sobie wzajemnie korespondencję przed procesową, termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Władzom miasta zależy na tym, aby ugodowo porozumieć się z sekcją strzelecką, ale pozew został złożony na wypadek, gdyby mediacje nie przynosiły skutku.

Czemu sprawa się przedłuża? - Wszystko rozchodzi się o nieruchomość zastępczą, do której na czas budowy przenieśliby się strzelcy - usłyszeliśmy w Ratuszu. Chodzi o spełnienie wymagań dotyczących funkcjonowania sekcji, przetrzymywania broni czy amunicji. Inne zapisy umowy budzące niepewność sekcji strzeleckiej zostały już wyjaśnione, a interesy strzelców zabezpieczone. Pozostaje nadzieja, że żadne inne, nowe sporne kwestie nie powstaną i sprawa nabierze tempa. Tym bardziej, że pojawiło się pierwsze pismo procesowe. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje obecny budynek sekcji strzeleckiej – chodzi o jego rozbiórkę. Przejąć ten obowiązek będzie musiała albo sekcja strzelecka, albo klub piłkarski.

Nikt nie potrafi podać dokładnego terminu przekazania terenów i rozpoczęcia prac budowlanych, ale zarówno przy Łazienkowskiej jak i w Ratuszu głęboko wierzą w to, że nastąpi to w 2020 roku. Z przedstawicielami sekcji strzeleckiej nie udało nam się skontaktować. Publikujemy poniżej znalezione w sieci oświadczenie.

Piłkarska Legia ma w całości sfinansować inwestycje, co według wyliczeń z 2018 roku będzie kosztować od 6 do 8 milionów złotych.

Oświadczenie sekcji strzeleckiej

W obliczu krążących w środowisku szeroko rozumianej społeczności Legii, nieprawdziwych informacji dotyczących negocjacji umowy dzierżawy działki, na której znajduje się, od blisko 30 lat siedziba Sekcji Strzeleckiej, jak również rzekomych ustaleń z władzami Legia Warszawa S.A. (Legii piłkarskiej), poniżej przekazujemy kilka słów komentarza do rozpowszechnianych spekulacji.

Na wstępie należy z całą stanowczością podkreślić, iż CWKS Legia Warszawa Sekcja Strzelecka nie blokuje realizacji umowy dzierżawy podpisanej przez Legię piłkarską, dotyczącej działki przy ul. Czerniakowskiej. Sekcja Strzelecka teren ten (aktualnie w części przyznany uchwałą Rady Warszawy Legii piłkarskiej) od dawna zajmowała jako pełnoprawny członek społeczności Legii, trenując w ramach istniejących na nim obiektów dzieci i młodzież. Obecnie Sekcja Strzelecka jest na etapie negocjacji z miastem umowy dzierżawy działki o znacznie mniejszej powierzchni, której zagospodarowanie w związku z przyznaniem jej części przez m.st.Warszawa Legii piłkarskiej wymaga zburzenia dotychczasowych obiektów.

Sekcja Strzelecka planuje wybudować z własnych środków na działce nowoczesną strzelnicę (budynek kubaturowy nie boiska) i darować ją miastu, w zamian za 30-letni okres dzierżawy gruntu. Przedłużające się negocjacje umowy dzierżawy spowodowane są tym, iż m.st.Warszawa nie zgadza się na równoprawne zabezpieczenie w umowie interesów obu stron, tj. po stronie
Sekcji Strzeleckiej, na wprowadzenie gwarancji zabezpieczających możliwości wybudowania strzelnicy z wyłożonych przez Sekcję Strzelecką środków pieniężnych, a także na zabezpieczenie
możliwości korzystania z obiektu przez okres 30 lat, wprowadzając jednocześnie do umowy szereg zapisów, które mogą spowodować, iż Sekcja Strzelecka straci zainwestowane środki, jak również nie będzie mogła korzystać z gruntu przez wyznaczony umową czas.

Mamy świadomość, że uzgodnienie warunków i podpisanie przez Legię piłkarską umowy dzierżawy z m.st. Warszawa na inwestycję w postaci dwóch boisk było znacznie łatwiejsze, niż na naszą inwestycję w postaci budynku kubaturowego strzelnicy. Tym samym, nie możemy porównywać poziomu skomplikowania obu umów (Legii piłkarskiej i strzeleckiej), a zatem czasu potrzebnego na ich uzgodnienie. Co więcej, należy mieć na uwadze fakt, że aby wybudować strzelnicę Legia strzelecka musi opuścić swoją siedzibę na okres budowy, a Legia piłkarska,  realizując swoją inwestycję w postaci boisk piłkarskich nadal może w oparciu o wybudowany przez m.st. Warszawa stadion, prowadzić swoją działalność.

Jednocześnie podkreślamy, że żadna umowa dzierżawy terenu, podpisywana przez CWKS Legia Warszawa Sekcja Strzelecka z m.st. Warszawa, nie zostanie podpisana bez wiedzy członków Sekcji Strzeleckiej, gdyż jednym z zapisów negocjowanej umowy, wnioskowanym przez Zarząd stowarzyszenia, jest zatwierdzenie jej treści przez walne zgromadzenie członków stowarzyszenia.

Jeśli chodzi o ustalenia z władzami Legii piłkarskiej, to zgodziliśmy się jedynie na to, że jesteśmy zdecydowani wspólnie wspierać całą, szeroko rozumianą, społeczność Legii Warszawa, obejmującą wszystkie dyscypliny sportu. Dążymy bowiem nie tylko do zrealizowania własnego celu, ale także do zagwarantowania różnorodności i wyboru w zakresie dyscyplin sportowych, tak aby nie okazało się, że na terenie Warszawy jedynym sportem do wyboru dla dzieci i młodzieży czy mieszkańców Warszawy jest piłka nożna.

Materiały dotyczące negocjacji umowy dzierżawy są dostępne do wglądu dla członków stowarzyszenia CWKS Legia Warszawa Sekcja Strzelecka w biurze Prezesa w dotychczasowej (jeszcze) siedzibie stowarzyszenia

Zarząd CWKS Legia Warszawa Sekcja Strzelecka

Polecamy

Komentarze (150)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.