Ernest Muci

Ekstraklasa. Śląsk nadal liderem, Lech rozbity, pierwsza porażka Legii

03.10.2023 09:00

(akt. 03.10.2023 01:04)

Zakończyła się 10. kolejka PKO Ekstraklasy. Śląsk Wrocław odniósł 7. zwycięstwo z rzędu i wciąż jest liderem. Pogoń Szczecin rozbiła Lecha Poznań aż 5:0. Legia Warszawa poniosła pierwszą porażkę w lidze w sezonie 2023/2024.

Dziesiąta kolejka wystartowała w piątek, 29 września. Tego dnia odbyły się dwa spotkania. Korona wygrała pierwszy wyjazdowy mecz w sezonie i wydostała się ze strefy spadkowej. Kielczanie zwyciężyli 3:2 Stal Mielec.

Bohaterem rywalizacji Piasta z Widzewem okazał się Serhij Krykun, który strzelił dwa gole i wywalczył rzut karny, a drużyna Aleksandara Vukovicia wygrała 3:2.

W sobotę rozegrano trzy mecze. Cracovia odniosła zwycięstwo po dwóch porażkach z rzędu. "Pasy" pokonały ŁKS w Łodzi (2:0) po bardzo dobrej pierwszej połowie i golach Virgila Ghity oraz Janiego Atanasova.

Sporo działo się w spotkaniu beniaminków. Puszcza zremisowała 2:2 z Ruchem Chorzów. Do przerwy klub z Niepołomic prowadził 2:0 po golach Łukasza Sołowieja, ale "Niebiescy" zdołali złapać kontakt (Tomasz Swędrowski) i wyrównać po bramce Michała Feliksa w 4. minucie czasu doliczonego.

Gol Buraka Ince przesądził o wyniku meczu w Grodzisku Wielkopolskim. Warta Poznań przegrała 0:1 ze Śląskiem, który odniósł 7. zwycięstwo z rzędu. Takiej serii drużyna z Wrocławia nie miała nigdy w historii.

W niedzielę też doszło do trzech spotkań. Bogdan Racovitan nie chciał być gorszy od Sołowieja. Obrońca Rakowa Częstochowa, tak jak zawodnik Puszczy Niepołomice w sobotę, strzelił dwa gole. Bramkę zdobył jeszcze John Yeboah, co sprawiło, że mistrz Polski zwyciężył 3:0 Radomiaka Radom.

Pogoń Szczecin świetnie zareagowała na środową porażkę z Legią Warszawa, natomiast Lech Poznań nie przypominał zespołu, który w środku tygodnia ograł Raków. W bezpośrednim spotkaniu "Portowcy" stłamsili "Kolejorza", wygrywając aż 5:0 po koncercie Kamila Grosickiego i spółki. Kapitalnie spisał się Fredrik Ulvestad, który strzelił gola i miał dwie asysty.

Trener Kosta Runjaić dokonał paru zmian w składzie względem środowego spotkania w Szczecinie, a Legia – po świetnych występach w ostatnich tygodniach – zaprezentowała się znacznie słabiej, ulegając 0:2 Jagiellonii w 10. kolejce PKO Ekstraklasy i jednocześnie ponosząc pierwszą porażkę w lidze w obecnym sezonie. Bramki zdobyli Hiszpanie, czyli Jose Naranjo oraz Jesus Imaz. Od 87. minuty "Wojskowi" grali w osłabieniu, gdyż Marco Burch został ukarany drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną.

Kolejka zakończyła się w poniedziałek, 2 października. Wówczas Zagłębie Lubin pokonało 2:0 Górnika Zabrze po bramkach Serhija Bułecy i Mateusza Wdowiaka.

AKTUALNA TABELA PKO EKSTRAKLASY (TERMINARZ, WYNIKI MECZÓW TUTAJ):

STATYSTYKI LEGII W SEZONIE 2023/2024 (WE WSZYSTKICH ROZGRYWKACH):

Bramki:

• 10 – Tomas Pekhart (4 prawą nogą, 3 głową, 3 lewą nogą)
  • 7 – Ernest Muci (1 głową, 4 prawą nogą, 2 lewą nogą)
  • 3 – Marc Gual (1 prawą nogą, 2 głową), Josue (3 lewą nogą), Paweł Wszołek (2 prawą nogą, 1 głową)
  • 2 – Blaz Kramer (2 prawą nogą), Juergen Elitim (2 lewą nogą)
  • 1 – Yuri Ribeiro (lewą nogą), Makana Baku (lewą nogą), Maciej Rosołek (prawą nogą), Bartosz Slisz (głową), Igor Strzałek (lewą nogą), Steve Kapuadi (głową)