Tomas Pekhart

Ekstraklasa. Zwycięstwa pucharowiczów, porażki beniaminków

25.07.2023 09:00

(akt. 25.07.2023 00:09)

Zakończyła się 1. kolejka PKO Ekstraklasy w sezonie 2023/2024. Na inaugurację wygrała m.in. Legia Warszawa, a także pozostali pucharowicze, czyli Raków Częstochowa (el. Champions League), Lech Poznań i Pogoń Szczecin (el. Ligi Konferencji Europy). Porażki ponieśli wszyscy beniaminkowie.

Rozgrywki wystartowały w piątek, 21 lipca. Tego dnia Warta Poznań przegrała 0:1 z Pogonią Szczecin, a Legia Warszawa (przed nią dwumecz z Ordabasami Szymkent w 2. rundzie el. Ligi Konferencji Europy) wygrała 3:0 z ŁKS-em (beniaminek) po hat-tricku Tomasa Pekharta.

W sobotę Stal Mielec zremisowała 2:2 z Cracovią, mimo że do 54. minuty prowadziła 2:0. Raków Częstochowa (aktualny mistrz Polski) zwyciężył 3:0 Jagiellonię Białystok po 2 bramkach Łukasza Zwolińskiego i trafieniu Bartosza Nowaka. Wieczorem Piast Gliwice przegrał 1:2 z Lechem Poznań, choć po pierwszej połowie wygrywał 1:0. Oba gole w barwach "Kolejorza" strzelił Filip Marchwiński.

W niedzielę Górnik Zabrze uległ 0:2 Radomiakowi, który zdobył bramki między 60. a 65. minutą (Pedro Henrique, Rafał Wolski). Później Zagłębie Lubin wygrało 2:1 z Ruchem Chorzów, mimo że do 71. minuty to beniaminek prowadził 1:0. Losy rywalizacji odwrócił też Widzew Łódź, który od 8. minuty przegrywał 0:1, a ostatecznie pokonał 3:2 Puszczę Niepołomice (pierwszy sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej). Tuż po wejściu z ławki, słupek obił debiutujący Jordan Majchrzak, który został wypożyczony z Legii do Puszczy na sezon 2023/2024.

Pierwszą kolejkę zakończył poniedziałkowy remis Korony Kielce ze Śląskiem Wrocław (1:1).