EURO 2024. Remis Chorwacji z Albanią, wygrana Niemców

Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Tomasz Zalewski

Maciej Ziółkowski, Tomasz Zalewski

19.06.2024 21:00

(akt. 19.06.2024 23:33)

Zakończył się 6. dzień mistrzostw Europy. Najpierw Chorwacja zremisowała 2:2 z Albanią (godz. 15:00, Hamburg), potem Niemcy wygrali 2:0 z Węgrami (godz. 18:00, Stuttgart), a wieczorem Szkocja zremisowała 1:1 ze Szwajcarią (godz. 21:00, Kolonia).

Turniej w Niemczech zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. W EURO 2024 uczestniczą 24 reprezentacje. Do 1/8 finału awansują dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od niedzielnego meczu z Holandią (1:2), potem zmierzą się z Austrią (21.06, godz. 18:00, Berlin), a na zakończenie grupy D zagrają z Francją (25.06, godz. 18:00, Dortmund). Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie ma żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Albania świetnie weszła w mecz z Włochami, obejmując prowadzenie już w 11. minucie, po trafieniu Qazima Laciego, który wykorzystał dośrodkowanie z prawej flanki na bliższy słupek i skutecznie główkował.

Chorwaci odwrócili losy rywalizacji w końcówce, strzelając dwa gole w ciągu dwóch minut. Najpierw Andrej Kramarić oddał płaski strzał z 12. metra na dalszy słupek, a potem Klaus Gjasula pechowo skierował piłkę do własnej siatki.

Gdy wydawało się, że reprezentacja Chorwacji dowiezie zwycięstwo, to w 5. minucie czasu doliczonego Albania doprowadziła do wyrównania po bramce Gjasuli, który ustalił wynik spotkania (2:2).

FAZA GRUPOWA EURO 2024: CHORWACJA – ALBANIA 2:2 (0:1)
Kramarić (74. min.), Gjasula (76. min. – sam.) – Laci (11. min.), Gjasula (90. min.)

Żółta kartka: Hysaj

CHORWACJA: Livaković – Juranović, Sutalo, Gvardiol, Perisić (84' Sosa) – Modrić, Brozović (46' Pasalić), Kovacić – Majer (46' Sucić), Petković (69' Budimir), Kramarić (84' Baturina)

ALBANIA: Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj – Asllani, Ramadani (85' Hoxha), Laci (72' Gjasula) – Asani (64' Seferi), Manaj (85' Daku), Bajrami

Niemcy od początku starali się prowadzić grę, znacznie częściej przebywali w ofensywie, kreowali szanse, ale Węgry próbowały się odgryzać i też stworzyły kilka groźniejszych okazji w środowym meczu.

W 21. minucie gospodarze turnieju objęli prowadzenie. Willi Orban upadł we własnym polu karnym po kontakcie z Ilkay’em Gundoganem, ten przejął piłkę i wycofał do Jamala Musiali, który oddał strzał z 8. metra, a futbolówka odbiła się od Attili Fioli i poprzeczki, i wpadła do siatki. Rywale mogli błyskawicznie odpowiedzieć – Dominik Szoboszlai nieźle uderzył z rzutu wolnego, ale nie dość, że Manuel Neuer świetnie interweniował, to żaden z reprezentantów Węgier nie zdołał dobijać.

Emocji nie zabrakło w końcówce pierwszej połowy. Najpierw drugiego gola mógł strzelić Musiala, ale trafił w boczną siatkę. Moment później Węgrzy chwilowo cieszyli się z remisu 1:1, lecz bramka Rolanda Sallaia nie została uznana z powodu spalonego Orbana.

Reprezentacja Niemiec kontrolowała dalszą część meczu – o ile na początku drugiej połowy nie miała wielu okazji, to w 67. minucie podwyższyła prowadzenie. Maximilian Mittelstadt płasko zagrał z lewej strony na 10. metr, do Gundogana, który pewnie wykończył akcję. Ostatecznie drużyna Juliana Nagelsmanna zwyciężyła 2:0.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: NIEMCY – WĘGRY 2:0 (1:0)
Musiala (22. min.), Gundogan (67. min.)

Żółte kartki: Rudiger, Mittelstadt – B. Varga, Csoboth, Szoboszlai, Rossi (trener)

NIEMCY: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt – Andrich (71' Can), Gundogan (84' Undav), Kross – Musiala (72' Fuhrich), Havertz (58' Fullkrug), Wirtz (58' Sane)

WĘGRY: Gulacsi – Fiola, Orban, Dardai – Bolla (75' Adam), A. Nagy (64' Kleinheisler), Schafer, Kerkez (75' ZS. Nagy) – Sallai (87' Csoboth), B. Varga (87' Gazdag), Szoboszlai

W ostatnim środowym spotkaniu Szkoci zmierzyli się ze Szwajcarami. Drużyny przystąpiły do rywalizacji w zupełnie odmiennych nastrojach. Szkocja w meczu otwarcia mistrzostw Europy miała falstart, przegrywając z gospodarzami, reprezentacją Niemiec, 1:5. Z kolei Szwajcaria zwyciężyła Węgrów 3:1. Było to ich piąte kolejne spotkanie bez porażki.

Początek meczu można śmiało określić mianem chaotycznych. Żadna z ekip nie oddała w tym czasie choćby strzału, lecz już w 13. minucie Szkoci objęli prowadzenie. Po nieudanym rzucie rożnym Szwajcarów, kontratak Szkotów wyprowadził Andy Robertson, podał do Calluma McGregora, który wycofał do Scotta McTominaya. Uderzenie pomocnika Manchesteru United nie było najlepsze, ale piłka po odbiciu od Fabiana Schara wpadła do bramki Yanna Sommera.

Po utracie bramki piłkarze Murata Yakina przejęli inicjatywę, bardzo aktywny był grający na prawym skrzydle Xherdan Shaqiri, który w 26. minucie doprowadził do wyrównania, pokonując Angusa Gunna po fenomenalnym strzale z tzw. pierwszej piłki. Pomocnik Chicago Fire wykorzystał błąd Anthony’ego Ralstona. Chwilę później, również sprzed pola karnego, próbował pomocnik 1. FSV Mainz, Silvan Widmer, ale jego próba była niecelna.

W 32. minucie Dan Ndoye ograł w polu karnym Szkotów Kierana Tierneya, uderzył z bliska, ale Gunn świetnie interweniował. Potem Ndoye strzelił gola, lecz nie został on uznany – napastnik Bolonii znajdował się wcześniej na spalonym. W 41. minucie Sommer skutecznie interweniował po strzale Che Adamsa. Chwilę później, sprzed pola karnego na bramkę zawodników Steva’a Clarke’a strzelił Granit Xhaka, ale jego próbę zatrzymał Gunn.

Po zmianie stron pierwszy strzał celny oddał Ricardo Rodriguez. Chwilę później kolejną okazję miał Ndoye, ale w dogodnej sytuacji dość znacznie przestrzelił. W 59. minucie groźnie wyglądającej kontuzji doznał Tierney, a Clarke był zmuszony przeprowadzić pierwszą w tym meczu zmianę (za piłkarza Realu Sociedad wszedł Scott McKenna). Po godzinie gry strzał Rubena Vargasa był niecelny.

Szkoci obudzili się w 67. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, z bliska główkował Grant Hanley, lecz obił słupek. W 78. minucie znów niecelnie strzelał Ndoye. Potem Breel Embolo trafił do siatki, ale gola nie uznano z powodu spalonego. W końcówce bardzo blisko pokonania Gunna był Zeki Amdouni – uderzył jednak głową minimalnie niecelnie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego.

Spotkanie zakończyło się zatem remisem, który, patrząc na przebieg meczu, należy nazwać sprawiedliwym. Świadczą o tym także statystyki (55 proc. do 45 proc. posiadania piłki na korzyść Szwajcarów, w strzałach 11 do 10 dla graczy Yakina). "Helweci"  zdecydowanie spuścili z tonu po zejściu z boiska Shaqiriego. Brakowało im także skuteczności. Z kolei Szkoci z remisu są z pewnością zadowoleni, w szczególności dlatego, że zaprezentowali się zdecydowanie lepiej niż z Niemcami.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: SZKOCJA – SZWAJCARIA 1:1 (1:1)
McTominay (13. min.) – Shaqiri (26. min.)

Żółte kartki: McTominay, McKenna, McGinn – Rodriguez, Sierro

SZKOCJA: Gunn – Hendry, Hanley, Tierney (61' McKenna) – Ralston, McTominay, Gilmour (79' McLean), McGregor, McGinn (90' Christie), Robertson – Adams (90' Shankland)

SZWAJCARIA: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Widmer (86' Stergiou), Xhaka, Freuler (75' Sierro), Shaqiri (60' Embolo) – Aebischer, Ndoye (86' Amdouni), Vargas (75' Rieder)