Miroslav Radović

Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 28 lipca – Historyczny wyczyn

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

28.07.2020 08:00

(akt. 28.07.2020 08:48)

28 lipca zawodnicy Legii rozegrali osiem spotkań. Tego dnia warszawiacy pokonali na wyjeździe Gaziantepspor w eliminacjach Ligi Europy.

Równo rok i dwa lata temu piłkarze Legii Warszawa grali na wyjeździe z Koroną Kielce w lidze. I dwukrotnie wygrali 2:1. W tamtym sezonie zwyciężyli po trafieniach Arvydasa Novikovasa i Waleriana Gwilii. A dwa lata temu - po golach Krzysztofa Mączyńskiego oraz Jose Kante.

Historyczny wyczyn

Dobra pozycja w rankingu klubowym pozwoliła legionistom na start w eliminacjach Ligi Europy w 2011 roku dopiero od III rundy. Oznaczało to, że do pokonania mają dwie przeszkody. Pierwsza była ogromną niewiadomą i trudną przeprawą, bo wylosowano Gaziantepspor, turecki klub z miasta Gaziantep, położonego zaledwie 60 km od granicy z Syrią, gdzie trwały działania wojenne. Wielkie wyzwanie przed drużyną i kibicami. Ci ostatni, by tam dotrzeć, musieli pokonać drogą lądową ponad 3300 km, co zajęło im 4 dni.

Podróż zawodników do Turcji też trwała długo. Ponad 3 godziny lotu, opóźnionego jeszcze przez Rafała Wolskiego, który zapomniał paszportu. Po wylądowaniu można było doznać szoku termicznego. Temperatura przekraczała 43 stopnie Celsjusza w cieniu

Spotkanie, które miało miejsce 28 lipca, rozpoczynało o godz. 20 czasu polskiego, a termometry wskazywały 38 stopni Celsjusza.Legia musiała grać bardzo ekonomicznie, uważać, by za szybko nie stracić sił. Skupiła się na obronie i czekała na okazje do szybkiego ataku po przechwycie piłki. Cios wyprowadziła w 51. minucie.

Danijel Ljuboja, dla którego był to debiut w Legii, idealnie zagrał do Miroslava Radovicia, który pobiegł na bramkę Turków i spokojnie kopnął piłkę do siatki. To był początek świetnej współpracy dwóch zawodników pochodzących z Serbii. Zespół utrzymał przewagę, mógł ją powiększyć, ale w końcówce po strzale Ivicy VrdoljakaMurat Ceylan wybił piłkę z linii bramkowej. Legionistów żegnały wielkie brawa, na które zasłużyli. Dokonali historycznego wyczynu, pierwszy raz wygrali mecz wyjazdowy w Turcji. Fotoreportaż jest dostępny tutaj.

- Bardzo się wszyscy cieszymy z tego rezultatu. Wywozimy niezwykle cenny wynik z tego gorącego terenu. Jak wiemy niewielu zespołom się tutaj ostatnio udawało wygrać - tym bardziej cieszy nasze jednobramkowe zwycięstwo. Gaziantepspor to bardzo dobrze poukładana drużyna, która potrafi grać piłką. My tym atutom staraliśmy się przeciwstawić przede wszystkim pressingiem. Wygraliśmy choć nie stworzyliśmy sobie zbyt wielu dogodnych sytuacji do zdobycia bramek. Poza tą akcja bramkową była jeszcze chyba tylko sytuacja Michała Kucharczyka w pierwszej połowie spotkania. Do przerwy prowadzimy 1:0 - skomentował trener  Maciej Skorża.

W rewanżu padł bezbramkowy remis, dzięki czemu warszawiacy awansowali do ostatniej rundy eliminacji. Na tym etapie wyeliminowali Spartaka Moskwa i awansowali do fazy grupowej Ligi Europy.

Udany debiut

W rozgrywkach 1979/1980 nie było europejskich pucharów, więc drużyna z Łazienkowskiej mogła skupić się na rozgrywkach ligowych i pucharze krajowym. Trener Lucjan Brychczy zadebiutował udanie, wygrywając z Arką Gdynia (2:1). Bramki dla Legii zdobyli Stefan Majewski i Marek Kusto.

Puchar Lata

Wakacje 1968 r. legioniści spędzili na boisku, po raz pierwszy występując w Pucharze Lata. Rozgrywki te nie miały takiej rangi jak europejskie puchary, ale wówczas stanowiły sporą atrakcję i cieszyły się frekwencją porównywalną z meczami ligowymi. Rewanż z Frem Kopenhaga (53 lata temu) na Stadionie Wojska Polskiego znów był popisem Wojskowych, którzy wygrali 4:0 (po golach Władysława Stachurskiego, Janusza Żmijewskiego, Bernarda Blauta i Roberta Gadochy).

Mecz

Sezon

Strzelcy

Korona Kielce - Legia Warszawa (1:2)

2019/2020

Novikovas, Gwilia

Korona Kielce - Legia Warszawa (1:2)

2018/2019

Mączyński, Kante

Gaziantepspor – Legia Warszawa (0:1)

2011/2012

Radović

Amica Wronki - Legia Warszawa (2:1)

1996/1997

Mięciel

Hutnik Kraków – Legia Warszawa (0:0)

1993/1994

 

Legia Warszawa - Wisła Kraków (0:0)

1990/1991

 

Legia Warszawa - Arka Gdynia (2:1)

1979/1980

Majewski, Kusto

Legia Warszawa - Frem Kopenhaga (4:0)

1967/1968

Stachurski, Żmijewski, Blaut, Gadocha

Polecamy

Komentarze (9)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.