8 lipca

Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 8 lipca – Vetra

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

08.07.2021 07:30

(akt. 08.07.2021 01:25)

Ósmego lipca legioniści rozegrali pięć spotkań. Czternaście lat temu doszło do starcia kibiców z policją na stadionie Vetry Wilno w Pucharze Intertoto.

Jan Urban w ekspresowym trybie musiał budować zespół, a czas naglił. Kibice szykowali się na wyjazd do Wilna na mecz z Vetrą Wilno w drugiej rundzie Pucharu Intertoto (14 lat temu). Zapowiadali, że może ich przyjechać nawet kilka tysięcy. Debiut Urbana był jak z koszmarów. Drużyna grała bardzo słabo, straciła 2 bramki, ale na murawie wszystko było do odrobienia. Na trybunach nie. W przerwie doszło do bijatyki części widzów z policją. Po niej boisko nie nadawało się do gry, wykrzywiono jedną z bramek. Sędzia podjął decyzję o przerwaniu spotkania. Legia wstydziła się podwójnie: za osoby biegające w jej szalikach i za drużynę. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć tutaj i tutaj.

- Vetra zaskoczyła nas w pierwszej połowie, ale została jeszcze druga część meczu do odrobienia strat. Zeszliśmy do szatni i dopiero później się dowiedzieliśmy, że na boisku są jakieś bijatyki i na razie mecz nie będzie kontynuowany. Natomiast wyszliśmy z powrotem dużo później, kiedy wydawało się, że sytuacja była już uspokojona, ale zobaczyliśmy te wszystkie kamienie, pokrzywioną bramkę także było widać, że tam działo się po prostu coś strasznegomówił po meczu trener Legii.

Pozostawało tylko pytanie, jak surowa będzie kara UEFA, bo na walkowerze z pewnością nie mogło się skończyć. Prawdziwym zagrożeniem była możliwość wyrzucenia klubu z europejskich pucharów nie tylko w tym sezonie. I tak się stało. Komunikat UEFA brzmiał: - Wykluczyć KP Legia Warszawa z rozgrywek w europejskich pucharach w bieżącym sezonie oraz dodatkowo wykluczyć Klub na jeden sezon z rozgrywek w europejskich pucharach w ciągu najbliższych 5 lat.

Legia skorzystała z możliwości odwołania, pokryła koszty naprawy stadionu Vetry (21 tys. euro), a UEFA poszła jej na rękę. 23 sierpnia złagodziła sankcje, zawiesiła roczne wykluczenie z europejskich pucharów na 5 lat, ale polski klub musiał zapłacić 15 tys. franków szwajcarskich, bo tyle wynosiły koszty postępowania odwoławczego. O Wilnie chciano jak najszybciej zapomnieć, a najlepszym lekarstwem była dobra gra zespołu. Legia rozpoczęła sezon bardzo dobrze, od siedmiu wygranych z rzędu. I ostatecznie zdobyła wicemistrzostwo oraz Puchar Polski.

Superpuchar

Dokładnie 32 lata temu Legia zmierzyła się w Superpucharze Polski z Ruchem Chorzów, ówczesnego mistrza Polski. Spotkanie zostało rozegrane w Zamościu. Warszawiacy wygrali 3:0 po świetnym występie Romana Koseckiego (gol). Poza tym dla „Wojskowych” trafił jeszcze Dariusz Wdowczyk oraz Krystian Szuster, który pechowo skierował piłkę do własnej siatki. W ten sposób trofeum przyjechało do stolicy kraju.

Drugi garnitur

W wyjazdowym, czwartym meczu z ŁKS rozegranym 8 lipca 1934 roku (0:1) Legia wystąpiła w mocno rezerwowym składzie – bez Henryka PrzeździeckiegoWitolda WypijewskiegoRyszarda Łysakowskiego i Henryka Czarnika, z rezerwowymi Błażejem DittmannemStanisławem Gburzyńskim i Edwardem Drabińskim. Na domiar złego Antoni Keller odniósł kontuzję i musiał go zastąpić w bramce młody Wiktor Samowicz. Mecz nie należał do spokojnych, a zawodnicy obu drużyn się nie oszczędzali. Dostrzegł to również związkowy Wydział Gier i Dyscypliny, karząc po meczu Herbstreita z ŁKS 3-miesięczną dyskwalifikacją, a Drabińskiego ostrą naganą.

Poprawa wyników pozwoliła legionistom awansować na 5. miejsce i choć tym razem nie liczyli się w walce o tytuł, to po raz kolejny potwierdzili supremację w stolicy. Nie tylko wyprzedzili w tabeli Polonię (9. miejsce) i Warszawiankę (10.), lecz także dzięki jesiennym wygranym z oboma lokalnymi rywalami (tego drugiego pokonali 4:0) byli najlepsi w małej tabeli zespołów warszawskich. 

Mecz

Sezon

Strzelcy

Vetra Wilno – Legia Warszawa 2:0, 3:0 wo

2007/2008

 

Legia Warszawa – Ruch Chorzów (3:0)

1989/1990

Szuster (sam.), WdowczykKosecki

Arkonia Szczecin – Legia Warszawa (1:4)

1951

GórskiSąsiadek II, Soporek

ŁKS – Legia Warszawa (1:0)

1934

 

Legia Warszawa - Warta Poznań (0:1)

1928

 

Byli piłkarze i ich pseudonimy. Czy pamiętasz?

News: Kenneth Zeigbo: Legii przydałby się Dariusz Czykier!
1/19 Przed wojną jeden z najlepszych obrońców, reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich, kampanii wrześniowej i Powstania Warszawskiego, miał ksywę „Antałek”.

Polecamy

Komentarze (33)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.