PZPN

Komunikat PZPN w sprawie przepisu o młodzieżowcu

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: laczynaspilka.pl

18.04.2024 14:55

(akt. 18.04.2024 14:56)

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej w trakcie posiedzenia w dn. 18.04.2024 podjął dyskusję na temat regulacji w zakresie udziału zawodników młodzieżowych w rozgrywkach Ekstraklasy.

KOMUNIKAT PZPN:

Przedstawiono opinie klubów Ekstraklasy oraz podjętą przez Radę Nadzorczą spółki Ekstraklasa w dniu 17.04.2024 uchwałę, która rekomenduje nieprzedłużanie obowiązujących regulacji w tym zakresie i zakłada przedstawienie alternatywnej koncepcji rozwiązań do dnia 10 maja 2024 roku. Zarząd PZPN przychylił się do wniosku Ekstraklasy S.A.

Dyskusję poprzedziła prezentacja wiceprezesa PZPN ds. szkoleniowych Macieja Mateńki, który przedstawił dokładną analizę sytuacji, która uwzględniała zarówno korzyści, jak i zagrożenia płynące z aktualnie obowiązujących przepisów. W rundzie jesiennej zeszłego sezonu w Ekstraklasie zagrało aż 85 zawodników młodzieżowców. W ligach zbliżonych do polskiej ten wskaźnik jest dużo niższy. W sezonie 2022/23 trzy młodzieżowe reprezentacje awansowały na mistrzostwa Europy. To wynik lepszy m.in. od federacji angielskiej, włoskiej, holenderskiej czy belgijskiej. Trzon młodzieżowych reprezentacji tworzą przede wszystkim zawodnicy z polskich lig.

Po prezentacji Macieja Mateńki głos zabrał wiceprezes ds. piłkarstwa profesjonalnego Wojciech Cygan, który podkreślił, że regulacje w tym zakresie powinny być zorientowane na nagradzanie, a nie karanie oraz żeby wypracować efektywne formy premiowania klubów dających szansę młodym zawodnikom. Wojciech Cygan dodał, że ważne jest, by stosowne decyzje podjąć jak najszybciej, przed zakończeniem trwającego sezonu.

Ustalono, że ostateczna decyzja zostanie podjęta na Zarządzie PZPN w dniu 20 maja 2024 roku. Do tego czasu Ekstraklasa S.A. przedstawi propozycje alternatywnych rozwiązań w zakresie regulacji, których celem ma być rozwój zawodników młodzieżowych z ewentualną zmianą założeń w zakresie systemu motywacji dla klubów.

Na posiedzeniu powołano zespół roboczy, którego zadaniem jest wypracowanie propozycji regulacji.

Co wiesz o bramkarzach w historii Legii

06legia-wislak33.jpg
1/14 Kto był najmłodszym bramkarzem debiutującym w Legii?

Polecamy

Komentarze (17)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.