Pogoń Lwów
fot. Pogoń Lwów

List do kibiców Legii Warszawa

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: Pogoń Lwów, OFMC, SKLW

18.04.2024 13:10

(akt. 18.04.2024 13:19)

Pogoń Lwów to klub zasłużony w historii polskiej piłki. W tym roku planowane są obchody 120-lecia założenia, istnieje jednak duże ryzyko, że będzie to ostatni akord istnienia Pogoni Lwów. By tak nie było, prezes Marek Horbań zwrócił się do kibiców Legii Warszawa wysyłając list opisujący całą sytuację i zwracając się pomoc - chodzi o doraźną zbiórkę środków pozwalających na przetrwanie.

Lwów, 18 kwietnia 2024

Sznowni Państwo, kibice Legii Warszawa

Nawiązując do wieloletniej współpracy ze środowiskiem kibiców Legii Warszawa oraz dziękując za wszystkie gesty dobrej woli jakie dotychczas z Waszej strony doświadczyliśmy - niniejszym z uwagi na dramatyczną, bieżącą sytuację finansową, zmuszeni jesteśmy zwrócić się do Was z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości udzielenia nam kolejnej formy pomocy.

Tym razem chodzi o szybką, doraźną zbiórkę zorganizowaną za pomocą portalu zrzutka.pl - kliknij tutaj. Pragnę zapewnić, że w sprawie zabezpieczenia budżetu Pogoni Lwów na rok bieżący dopełniliśmy wszelkich formalności. Jednak przedłużające się procedury wciąż znacząco oddalają terminy możliwości otrzymania środków finansowych, a te potrzebne są na tu i teraz. Ich brak może skutkować, między innymi, natychmiastowym wykluczeniem drużyny Pogoni z oficjalnych rozgrywek ligi ukraińskiej. W czasie, kiedy cała Europa mówi o ukraińskich uchodźcach niemal nikt nie zauważa, że na obecnej Ukrainie istnieją również środowiska, które pomimo grozy wojny, rakiet i alarmowych syren wolą mieszkać u siebie w domu. Tym środowiskiem są dzieci, młodzież i dorośli zawodnicy wszystkich sekcji piłkarskich Lwowskiego Klubu Sportowego POGOŃ LWÓW.

A czas we Lwowie mamy szczególny, albowiem właśnie w roku bieżącym planowane są obchody 120-lecia założenia Pogoni Lwów oraz 15-lecia jej reaktywacji.
Niestety przez te całe wspomniane wyżej 15 lat zwracając się o pomoc do rozmaitych instytucji Państwa Polskiego nie udało się nam wypracować sposobu rozwiązania kwestii stałego, systemowego finansowania działalności przedmiotowego klubu, jednego z najbardziej zasłużonych w historii polskiej piłki nożnej.
Pragnę przypomnieć naszą najnowszą historię. Dzięki inicjatywie Polaków ze Lwowa i wsparciu Konsulatu Generalnego RP - Pogoń Lwów została reaktywowana w październiku 2009 roku. Z bogatej bazy treningowej przedwojennego klubu do dzisiaj nie pozostało nic. Obecnie na terenie naszego, słynnego na cała Polskę stadionu mieści się jednostka wojskowa, a reaktywowany klub nie posiada żadnych własnych obiektów sportowych i administracyjnych - co znacznie obciąża nasz budżet. Pogoń stała się ważnym ogniskiem skupiającym wokół siebie Polaków we Lwowie a kibice Legii Warszawa wspierają nas niemal od początku naszej reaktywacji.

Oprócz działalności stricte sportowej klub prowadzi także działalność edukacyjną, wychowawczą i kulturalną promując wartości patriotyczne i krzewienie pamięci historycznej wśród polskiej młodzieży. Naszym celem jest wychowanie pokoleń młodych Polaków, którzy w przyszłości nie będą szukali szczęścia za granicą, tylko zostaną tutaj na miejscu, we Lwowie.

Od momentu pełnoskalowej, rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie pozostajemy obojętni na cierpienie wielu niewinnych ludzi, dla których dramaty i tragedie niesione przez działania wojenne stały się koszmarną codziennością a klub stał się punktem koordynacyjnym licznych akcji pomocowych. Powołaliśmy do życia Fundację Pogoń Lwów, będącą pod nadzorem Ministra Sportu i Turystyki, która reprezentuje interesy naszego klubu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Pomimo wieloletnich starań trwałym problemem klubu jest permanentny brak pieniędzy. Regularny, roczny stan budżetu, pozwalający na w miarę spokojne funkcjonowanie Pogoni, jest niestety jak dotychczas, pomimo ogromnego nakładu starań, nieosiągalny.

W chwili obecnej sytuacja kształtuje się tak, że 120-lecie Pogoni Lwów, może być ostatnim akordem istnienia naszego klubu w naszym pięknym mieście.

Z poważaniem

prezes LKS Pogoń Lwów
Marek Horbań

List do kibiców Legii Warszawa
List do kibiców Legii Warszawa

 

Polecamy

Komentarze (44)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.