News: Koszykówka: Brak pewności utrzymania

Koszykówka: Brak pewności utrzymania

Michał Grzegorczyk

27.01.2018 12:23

(akt. 02.12.2018 11:38)

W sobotę o godzinie 18:00 Legia Warszawa przed własną publicznością powalczy o wygraną w meczu z TBV Start Lublin. Dzisiejszy rywal legionistów zajmuje siódme miejsce w Tabeli z bilansem 10-8.

W ciągu minionego tygodnia, wiele ważnych zmian miało miejsce w Polskiej Lidze Koszykówki. Rozgrywki pozyskały nowego sponsora tytularnego i od tej pory mamy do czynienia z Energa Basket Ligą. Jednak najważniejszą informacją było potwierdzenie tego, o czym się najgłośniej mówiło się w kontekście walki o utrzymanie i sytuacji klubu ze Słupska. Prezes Andrzej Twardowski na piątkowej konferencji prasowej ogłosił, że Czarni najprawdopodobniej wycofają się z rozgrywek. Zawodnicy zespołu dostali wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. Weekendowy mecz ze Stalą Ostrów Wielkopolski został odwołany. Najpóźniej w poniedziałek do ligi powinno być złożone pismo dot. wycofania ekipy z rozgrywek. Bankructwo Czarnych Słupsk oznacza, że wszystkie pozostałe mecze tego zespołu zostaną zweryfikowane jako walkowery.

Dotychczasowe wyniki drużyny zostaną zachowane, ponieważ klub rozegrał ponad połowę spotkań rundy zasadniczej. W gorszej sytuacji stawia to pięć zespołów, które w tym sezonie zdążyły już z Czarnymi przegrać. Za walkower w koszykówce, przegranym przyznaje się 0 punktów, w takim wypadku Czarni teoretycznie powinni na koniec rundy zasadniczej wylądować na ostatnim miejscu w lidze. Według regulaminu rozgrywek EBL degradacja do I ligi czeka zespół, który zajmie ostatnie miejsce w tabeli na koniec sezonu. Jednak zasady spadku po wycofaniu Czarnych Słupsk mają zostać poruszone na najbliższym spotkaniu rady nadzorczej ligi. W świecie polskiej koszykówki nigdy nie można być niczego pewnym. Obecnie liga liczy 17-drużyn co nie wpływa dobrze na poziom i system rozgrywek. W optymalnych warunkach w EBL powinno znajdować się 16 zespołów.

Obydwa zespoły sobotniego pojedynku na Bemowie zdążyły już rozegrać w tym sezonie po dwa spotkania z Czarnymi, w których zanotowały identyczny bilans 1-1. Dwa tygodnie temu legioniści po bardzo dobrej pierwszej kwarcie, wygranej 28:3 i słabej reszcie spotkania, wyszarpali swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie z mocno osłabionymi przeciwnikami 77:75. Z kolei rozpędzony Start Lublin w ostatniej kolejce rozgromił Czarnych 107:50. Należy liczyć, że ostatnie informacje związane z sytuacją Czarnych Słupsk nie zachwieją determinacją koszykarzy Legii, aby dalej walczyć o jak najlepszy bilans. Legioniści mieli ponad tydzień odpoczynku po dwóch trudnych meczach z Czarnymi i Anwilem. W najbliższym spotkaniu lepiej powinna się prezentować rotacja polskich graczy w Legii. Do składu po kontuzji powraca Grzegorz Kukiełka, więcej minut będzie mógł rozegrać kapitan - Tomasz Andrzejewski, a w trakcie tygodnia Legia wypożyczyła z Asseco 20-letniego skrzydłowego, Michała Kołodzieja.

W pierwszym starciu obu zespołów w Lublinie, Start ograł Legię 95:85. Legioniści zagrali dobre spotkanie w ofensywie, ale nie do zatrzymania był lider lublinian, Chavaughn Lewis. Najlepszy strzelec lubelskiej drużyny rozegrał wtedy perfekcyjny mecz, zdobył aż 39 punktów, trafiając 12 z 16 rzutów z gry. Faworytem spotkania jest siódmy obecnie w tabeli zespół z Lublina. Jednak sytuacja kadrowa legionistów oraz dłuższy czas odpoczynku po ostatnim rozegranym meczu mogą dawać nadzieję na nawiązanie walki i może sprawienie jakiejś niespodzianki. W ostatnich spotkaniach podopiecznych trenera Tane Spaseva stać było na zagranie 20 minut dobrej koszykówki. Nestety w kolejnych dwóch kwartach tempo i intensywność gry pozostawiała wiele do życzenia. Celem drużyny na dzisiaj powinno być utrzymanie odpowiedniej intensywność i kultury gry przez całe 40 minut. Aby gonić ostatnie drużyny w tabeli Legia musi zacząć wygrywać mecze u siebie. Zwłaszcza, że zespół z Gliwic wygrał już 6 spotkań, a AZS Koszalin i Czarni Słupsk mają na swoim koncie po 5 zwycięstw.

Skład:

rozgrywający: Chauncey Collins 8,5 pkt., Łukasz Wilczek 3,5 pkt., Wojciech Szpyrka 0 pkt.

rzucający: Anthony Beane 22 pkt., Grzegorz Kukiełka 7,8 pkt., Kamil Sulima 0,8 pkt.

skrzydłowi: Jobi Wall 10,1 pkt., Tomasz Andrzejewski 7,6 pkt., Piotr Robak 6,5 pkt., Adam Linowski 2,5 pkt, Patryk Kędel 0 pkt.

środkowi: Hunter Mickelson 12,8 pkt., Andrjes Selakovs 2,3 pkt.

trener: Tane Spasev

Ostatnie wyniki: King Szczecin (w, 86:66), Asseco Gdynia (d, 76:87), TBV Start Lublin (w, 95:85), Stal Ostrów (d, 63:75), Czarni Słupsk (w, 83:75), GTK Gliwice (d, 78:88), Anwil Włocławek (w, 107:66), Polski Cukier Toruń (d, 67:85), Stelmet Zielona Góra (d, 78:95), Polpharma (d, 60:82), Trefl Sopot (w, 82:75), MKS Dąbrowa Górnicza (d, 75:81), AZS Koszalin (w, 84:76), Miasto Szkła Krosno (w, 91:78), Rosa Radom (w, 94:72), Turów Zgorzelec (d, 71:81), Czarni Słupsk (d, 77:75), Anwil (d, 60:95).

Skład:

rozgrywający: James Washington 17 pkt., Michael Gospodarek 4,9 pkt.

rzucający: Chavaughn Lewis 20,3 pkt., Mateusz Dziemba 8 pkt., Jakub Zalewski 2,1 pkt., Bartłomiej Pelczar 0,6 pkt.

skrzydłowi: Marcin Dutkiewicz 10,4 pkt., Uroš Mirković 8,9 pkt., Wojciech Czerlonko 2,9 pkt., Paweł Kowalski 2,4 pkt., Bartosz Ciechociński 2,1 pkt., Wojciech Matysek 0 pkt.

środkowi: Derryl Reynolds 8,6 pkt., Roman Szymański 3,6 pkt.
trener: David Dedek

Ostatnie wyniki: Turów (d, 91:83), Czarni (w, 89:88), Legia (d, 95:85), Asseco (w, 92:82), Anwil (w, 80:57), Stal (w, 81:63), GTK Gliwice (d, 90:65), Polski Cukier (w, 98:84), King (d, 77:81), Trefl (w, 66:81), Stelmet (d, 82:81), Rosa (d, 101:97), Polpharma (w, 72:78), MKS Dąbrowa (d, 60:89), AZS Koszalin (w, 85:89), Miasto Szkła (w, 69:71), Turów (w, 123:111), Czarni (d, 107:50).